fbpx
Таг: рационална употреба

таг: рационална употреба

Нафтени деривати има доволно, не си ја трошете безцелно семејната заштеда кога бензините се најскапи

Јавување по телефони на членови на семејството и на пријатели и споделувања по социјалните мрежи. На овој начин, во земјава вчера се создаде паника кај населението дека треба да се складираат нафтени деривати и да се оди на бензинските пумпи, бидејќи ќе снема гориво поради ограничувањето на купувањето на горива кај некои помали бензински пумпи. Низ Скопје, Штип и...

Кампањата за рационална употреба на лекови ќе чини 468.000 евра

Според информациите од Бирото за јавни набавки, три маркетинг-агенции ќе бидат вклучени во кампањата на Владата за подигнување на свеста на граѓаните за рационална употреба на лекови. За оваа намена се предвидени 468.000 евра, од кои вредноста на договорот со агенцијата „Маркет висион“ изнесува 125.552 евра, со „Омега комуникејшн“ - 236.000 евра, со „Аквариус дизајн“ - 106.545 евра. Агенциите ќе треба да ја...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...