fbpx
Таг: Ратко Младиќ

таг: Ратко Младиќ

Доживотен затвор за Младиќ, Хашкиот трибунал ја потврди пресудата на Меѓународниот суд за воени злосторства

Вчера жалбениот совет на Хашкиот Трибунал ја потврди првостепената пресуда на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија, за доживотен затвор воениот командант на армијата на Република Српска, Ратко Младиќ, кој во ноември 2017 година беше осуден на доживотен затвор од страна на Меѓународниот трибунал. Со оваа одлука Младиќ е дефинитивно прогласен за виновен за најсериозните воени злосторства...

„Сериско дезинформирање“: Порталот Originalno.org осум пати ги „самоуби“ Караџиќ и Младиќ

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Балкански медиуми предвреме го умреа Ратко Младиќ

Дезинформацијата дека починал воениот злосторник Ратко Младиќ проструи бргу низ медиумите во Србија, Босна и Херцеговина вчера, но по само неколку минути, откако се утврди вистината, почна и масовно бришење текстови, пишува црногорскиот сервис за борба против дезинформациите raskrinkavanje.mе. Дезинформацијата произлегла од Твитер-профил со име Bisera Turković – potpredsjednica Vladе i ministarka spoljnih poslova Bosne i Hercegovine – zvanični nalog,...

Одбраната на Младиќ бара поништување на доживотната казна затвор

Поради влошената здравствена состојба, одбраната на поранешниот воен командант на босанските Срби, Ратко Младиќ бара укинување на пресудата за доживотен затвор. Младиќ покрај досегашните здравствени проблеми има и когнитивни нарушувања и благ степен на деменција. Одбраната тврди дека овие болести не му биле дијагностицирани во затворот во Хаг и не биле третирани како што треба. Неговите адвокати бараат од Меѓународниот механизам,...

Ратко Младиќ осуден на доживотен затвор

Поранешниот генерал на босанските Срби, Ратко Младиќ, е осуден на доживотен затвор за геноцид и за други злосторства за време на војната во Босна, во текот на 90-тите години на минатиот век. Младиќ ги предводел силите за време на масакрот во Сребреница во 1995 година и опсадата на Сараево, при што загинаа повеќе од 10.000 лица. Хашкиот трибунал денеска го прогласи...

Хашкото обвинителство го одби барањето на адвокатите на Младиќ

Обвинителството на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија, денеска побара барањето на адвокатите на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ, за прекин на постапката што се води против него пред Хашкиот трибунал да се одбие. Образложението на обвинителството е дека нема основа за запирање на постапката против Младиќ и дека барањето на неговите адвокати е „неосновано...

Мицкоски го одби францускиот предлог, повикува на протест

Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски категорично одби да го прифати францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Тој предлогот...