fbpx
Таг: раст на БДП

таг: раст на БДП

ДЗС: Бруто-домашниот производ лани пораснал за 4 отсто

Бруто-домашниот производ (БДП) во четвртиот квартал од минатата година пораснал за 2,3 отсто, со што земјава ја завршила 2021 година со зголемување на БДП-то за 4 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Зголемувањето на БДП-то минатата година е резултат првенствено на неговиот пораст во вториот квартал, кога статистичарите регистрираа негов раст за 13,4 отсто во однос на второто...

БДП лани со реален раст од 2,7 отсто споредено со 2017 година

Македонија лани забележала и номинален и реален раст на бруто - домашниот производ (БДП). Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, добиени од годишните сметки на деловните субјекти и од други извори, БДП во 2018 година изнесувало 658.053.000.000 денари ( околу 11 милијарди евра) и во однос на 2017 година е номинално зголемен за 6,5 отсто. Реалната стапка...

Тевдовски: Економијата се придвижува, очекувам порастот на БДП да остане на 2,2 отсто

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, денеска изјави оти очекува дека нема да има потреба од ревидирање на предвидениот пораст на домашниот бруто-производ (БДП) од 2,2 отсто. Според министерот, негативните показатели за порастот на економијата се привремени, а одговорноста за минусното салдо на домашниот бруто-производ вели дека е кај претходната влада, односно во проблемите кои произлегоа со автопатиштата. - Последните податоци за...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...