fbpx
Таг: расизам

таг: расизам

По Фејсбук и Инстаграм, Ендру Тејт баниран на Јутјуб и ТикТок

Откако компанијата „Мета“ донесе одлука да го забрани инфлуенсерот Ендру Тејт од нивните социјални мрежи Фејсбук и Инстаграм, Гугл презеде идентична акција за банирање на поранешниот кик-боксер од Јутјуб, јавува Би-би-си. Од Гугл објаснуваат дека ги избришале Јутјуб каналите на Ендру Тејт поради повеќекратно прекршување на нивните упатства за заедницата и условите за користење, вклучувајќи ја и политиката за спречување...

Меѓународен ден на сеќавање на Холокаустот: Да не се повтори никому и никогаш повеќе

Холокаустот на повеќе од шест милиони Евреи во нацистичките концентрациони логори во текот на Втората светска војна денеска со тага се одбележува во светот, со различни манифестации и пораки дека треба да се преземаат сите можни мерки да не се дозволи никогаш повеќе да не се повтори не само толкав злочин, туку и ништо слично на него. Во земјава, одбележување...

Промени во содржините на Нетфликс и ХБО поради расизмот во САД

Американските стриминг платформи Нетфликс и  ХБО Макс воведоа измени во своите содржини, поради последните случувања во Соединетите Држави. Од својата понуда, новата платформа на ХБО го отстрани филмскиот класик „Однесено со виорот“ (Gone with the wind) од 1939 година. Како причина за отстранувањето, стриминг сервисот го наведе тоа што „филмот содржи етнички и расни предрасуди, кои биле погрешни тогаш, а...

НЕД: Продолжува борбата против расната сегрегација и дискриминација во САД

Бруталното убиство на афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полициски службеник во Минеаполис предизвика гнев и без, какви што не се забележани во Соединетите американски држави повеќе од педесет години, уште од убиството на Мартин Лутер Кинг Џуниор, се вели во соопштението на Националниот фонд за демократија (НЕД) по повод последните случувања во САД. „Нашата демократија е ставена на тест...

Грчката државна телевизија нападната оти видела расизам во графитот „Македонија е грчка земја“

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Меркел го осуди порастот на антисемитизмот во Германија

Германската канцеларка, Ангела Меркле денеска, по повод одбележувањето на Маѓународниот ден на сеќавање на жртвите на Холокаустот, го осуди „оживувањето“ на антисемитизмот во Германија и ја оцени како срамна неопходноста еврејските објекти и понатаму да ги штити полицијата. - Повеќе од кога и да било е потребно да се сеќаваме на милионите жртви на Холокаустот, бидејќи антисемитизмот, расизмот и омразата...

Хелсиншки комитет: Расизам и ксенофобија на прилепскиот базен „Маркови кули“

Повеќе од 400 лица од Прилеп и од Прилепско од 1 јули годинава на градскиот базен „Маркови кули“ во Прилеп се соочиле со расизам, односно не им било дозволено да го користат базенот поради бојата на кожата. Според Хелсиншкиот комитет за човекови права (ХКЧП), до Комитетот и до здружението „Ромска солза“ од Прилеп, се обратиле повеќе од 400 лица од...

Експерти на ОН до Трамп: Расизмот и насилствата мора да бидат осудени

Експертите за човекови права на Обединетите нации денеска ги повикаа САД да се спротивстават на порастот на расистичкото насилство и ксенофобија во оваа земја и да ги процесуираат извршителите на злосторство од омраза. - Ние сме шокирани од насилството во Шарлотсвил и расната омраза која ја искажаа екстремно десничарските националисти, приврзаниците на супремацијата на белата раса и неонацистичките групи. Повикуваме...

Трамп: Расистите се криминалци и силеџии

Американскиот претседател Доналд Трамп ги осуди расистите, неонацистите и припадниците на Кју клукс клан (ККК), нарекувајќи ги „не-Американци“ и најави дека правдата ќе ги стигне кои се одговорни за смртта на демонстрантите во Шарлотвил. - На најголем можен начин го осудувам овој неверојатен израз на омраза, расна нетрпеливост и насилство. Расизмот е зло со кое се врши насилство и тоа...

Турција ја обвини Германија за културолошки расизам

Турското министерство за односи со Европската Унија ја оцени како „културолошки расизам“ изјавата на германскиот еврокомесар Гинтер Отингер дека нереалистична е желбата на Анкара да влезе во ЕУ додека претседател на земјата е Реџеп Таип Ердоган. Еврокомесарот за дигитална економија и општество Отингер за весникот „Билд“ изјави дека со сегашната ситуација во Турција, евроинтеграцијата „не е реалистична во следната деценија“. - Ова сигурно...

Раперот Снуп Дог уапсен во Шведска под сомнеж дека возел дрогиран

Американскиот рапер Снуп Дог бил уапсен од шведската полиција, под сомневање за користење илегални дроги по неговиот концерт во Упсала, Шведска, пренесува „Хафингтон пост“. Раперот бил ослободен откако му бил направен тест за дрога. Како што јавува „Хафингтон“, Снуп Дог на „Инстаграм“ поставил неколку објави во врска со апсењето, во кои тврди дека бил уапсен за ништо, обвинувајќи ја шведската полиција за расизам,...

ФК „Брегалница“ казнета за расистички извикувања

Дисциплинската комисија на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) го казни фудбалскиот клуб „Брегалница“ од Штип со парична казна од 2.500 евра. Во одлуката стои дека е прекршен Дисциплинскиот правилник на ФФМ, поради расистичко однесување кон фудбалерот на ФК „Шкендија“ од Тетово, Идрису Мохамеду. Според комисијата, „од страна на навивачката група „Фаланга“, фудбалерот Мохамедy е исвиркуван со расистички извици, што е...

ФК „Брегалница“ под инспекција за расистички извикувања

Фудбалскиот клуб „Брегалница“ од Штип се соочува со казна за расистички извикувања. Дисциплинската комисија на ФФМ го испитува однесувањето на навивачите на натпреварот со „Шкендија“ од Тетово, од минатата недела. Дел од навивачите на натпреварот во Штип, според сознанијата на Дисциплинската комисија, извикувале расистички навреди кон фудбалерот на „Шкендија“, Махамду Идризи. Од управата на „Брегалница“ се непријатно изненаден од постапката...

Црните фудбалери може да го бојкотираат СП 2018

Советникот за борба против расизмот на Светската фудбалска федерација , Токио Сексвејл, соопшти дека црните фудбалери би можеле да го бојкотираат Светското првенство во 2018 година. Сексвејл, исто така, го повика Владимир Путин, претседателот на Русија, која ќе биде домаќин на шампионатот, да побара поостра акција против расизмот во фудбалот. Советникот, кој во Јужна Африка се бореше против апартхејдот, е против...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...