fbpx
Таг: ранливи категории

таг: ранливи категории

„Втора шанса“ за завршување на средно стручно образование на невработените лица

Агенцијата за вработување ги повика сите невработени лица да го дооформат своето средно стручно образование преку новата пилот програма „Втора шанса“. Преку оваа програма, 200 граѓани од земјава ќе имаат можност да го завршат своето средно стручно образование и истата ќе се спроведе од средни стручни училишта за машинска, електротехничка, угостителска и градежна струка. „Врз основа на податоците со кои...

Финансиската поддршка за ранливи категории на граѓани ќе биде исплатена на 12 јануари

Паричните средства за корисници на финансиска поддршка за справување со енергетската криза ќе бидат исплатени на 12 јануари, информираше Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Списоците на корисници на паричните средства за финансиска поддршка за справување со енергетската криза ќе бидат објавени утре. На интернет-страницата на МТСП ќе биде објавен списокот со корисници на правото на социјална сигурност на стари...

Високи 75 отсто од младите во земјава живеат заедно со своите родители [Инфографик]

Република Северна Македонија е меѓу првите земји во Европа каде процентот на млади од 18 до 34 години што живеат заедно со своите родители е загрижувачки голем. Според податоците произведени од Европската Комисија, Македонија се искачува на четвртото место на листата европски земји веднаш по Црна Гора, Хрватска и Албанија. !function(e,i,n,s){var t="InfogramEmbeds",d=e.getElementsByTagName("script");if(window&&window.initialized)window.process&&window.process();else if(!e.getElementById(n)){var o=e.createElement("script");o.async=1,o.id=n,o.src="https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js",d.parentNode.insertBefore(o,d)}}(document,0,"infogram-async"); Инфоргафик - млади лица во Европа на возраст...

Малолетничките бракови се клучната причина за прекин на образованието, но не и единствената

Наметнато од неискоренетите стереотипи во традиционалните семејства, според искуството на експертите, најчесто очекувањата се дека девојчињата Роми треба да останат во семејството, да помагаат околу домаќинството, да се грижат за своите помали браќа и сестри, а таму каде што има млади мајки да се грижат за своите деца. Тоа е и клучната и главната причина зошто го напуштаат образованието,...

[ВИДЕО] Младиот активист Јане Велковски со „TED“ говор за моќта на асистивните технологии кај лицата со инвалидитет

Четиринаесет годишниот активист за пристапност, Јане Велковски кому му е дијагностицирана Спинална мускулна атрофија (СМА) во видео за американската медиумска компанија „TED“ говори за независната слобода што му е овозможена преку неговата асистивна инвалидска количка. Јане е ученик во државно училиште, а фудбалот претставува негова особена пасија. Од организацијата на УЕФА (Обединета европска фудбалска асоцијација) Јане добил покана да учествува...

Две инклузивни училишни игралишта ќе се отворат во Куманово и во Тетово

Две пристапни инклузивни игралишта ќе бидат свечено отворени денеска во две основни училишта - во О.О.У. Наим Фрашери - Тетово и О.О.У. Браќа Миладиновци - Куманово. Игралиштата се направени во проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“, а во употреба се пуштаат денеска, по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост - 3 Декември. Инаку, овој проект финансиран од Европската Унија,...

Меѓународен ден на лицата со попреченост: „Не ме викај аутист, моето име е Адам“

Аниса Ејуп Беќировиќ е мајка на петнаесетгодишното момче Адам кој има нискофункционален аутизам, како и на седумгодишниот Роман кој е дете со типичен развој. „Не ме викај аутист - моето име е Адам“ е насловот на новата книга што таа ја подготвува, а која го опишува животот на нејзиното дете низ серија раскази. По повод денешниот Меѓународен ден на...

Креативна акција во Прилеп за поголема свесност и информираност за вакцинација

Во Општина Прилеп денеска, на плоштад Александрија – Камена бина, се спроведе креативна акција за информирање и подигнување на свесноста за потребата за вакцинација за заштита од ковид-19, под мотото: „Информирај се, пријави се и вакцинирај се“. Целта беше информирање на пошироката јавност за вакцинацијата за заштита од ковид-19, како и давање на практична помош на граѓаните да се...

Шахпаска на состанок со ФООМ: Продолжуваме со реализација на заложбите за потребите на ранливите категории

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска учествуваше на онлајн работен состанок помеѓу Фондацијата Отворено општество - Македонија (ФООМ) и претставници од Министерството за труд и социјална политика, соопштија од ова министерство. Како што велат оттаму целта на состанокот била осврт на постигнатите резултати во рамки на четвртиот Национален Акциски план за Отворено Владино партнерство 2018-2020 година и...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...