fbpx
Таг: рампа

таг: рампа

ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе блокира улици и ќе протестира

ВМРО-ДПМНЕ денеска во 18 часот повторно ќе протестира пред Основен суд Скопје 1, а од 15 до 17 часот ќе ги блокира крстосниците кај ТЦ „Мавровка“, кај Рампа во Кисела Вода и крстосницата помеѓу улиците Васил Чакаларов и Ангел Динев во Влае. „Република Македонија сега е единствена земја каде што се притвораат пратеници и невини граѓани во судски монтирани случаи....

МВР изнесе детали за трката со „мерцедесот“ полн со мигранти

МВР соопшти детали за вчерашната акција за апсење криумчари на мигранти при што имало вистинска драма при обидот да го запрат возилото. Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција претходно соопшти  за акцијата, напоменувајќи дека 12 лица се во притвор, а едно во домашен притвор. Според МВР, акцијата почнала пред повеќе од една година заради сузбивање на групата...

20 јавни институции немаат пристап за лицата со посебни потреби

Од вкупно 77 во 20 јавни институции во Македонија нема овозможен пристап за лицата со посебни потреби до првиот кат, покажуваат податоците од проектот „Градење на капацитети на организации за помош на лица со посебни потреби во Македонија“ кој е финансиран од Европската Унија. Додека пак, 64 јавни институции немаат овозможен пристап до вториот кат за лица кои се движат со...

Жители од тетовско Горно Седларце го блокираа автопатот Тетово – Гостивар

Автопатот Тетово - Гостивар попладнево беше блокиран околу половина час, од жители од тетовското село Горно Седларце кои протестираа кај наплатната рампа за излез од Тетово. Тие се револтирани што мора да плаќаат патарина за влез и за излез од Тетово иако по овој автопат поминуваат само три и пол километри, колку што има од нивното село до Тетово. - Некои...

Наредена обдукција на починатото момче од сообраќајката кај Рампа

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје утрово издал наредба до Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија во Скопје за обдукција на телото на 22-годишниот мотоциклист С.А., кој им подлегна на повредите по тешката сообраќајна несреќа што се случи во средата во Кисела Вода кај Рампа. Покрај ова, обвинителството ја очекува комплетната документација за сообраќајната несреќа...

Почина момчето повредено во сообраќајката кај Рампа во Кисела Вода

Стојанчо Андонов, 22-годишното момче што беше повредено од сообраќајката кај Рампа во Кисела Вода, утринава во 7.30 часот им подлегна на повредите. Момчето од Сингилиќ пет дена беше приклучено на апарати и се бореше за живот. Дејан Митровски – Урко, поранешниот шеф на обезбедувањето на експремиерот и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, го управувал автомобилот марка „бмв“, кој пред пет...

Тешка сообраќајна несреќа во Кисела Вода

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва во населбата Кисела Вода, при што дошло до директен судир меѓу возило „лада“ и патничко комби. Неофицијално, едно лице е починато, а други четворица се повредени. Според изјавите на очевидци, на местото на настанот пристигнале две возила на брза помош, а едно од возилата било сечено од противпожарната служба за да бидат извлечени патниците.  

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...