fbpx
Таг: рак на дојка

таг: рак на дојка

Д-р Стојановиќ Чрчева: Загадувањето на воздухот, почвата и водата го зголеми ризикот за појава на карцином на дојка

Речиси 25 проценти од малигните заболувања кај жените припаѓаат кај ракот на дојка, покажува 10-годишниот просек од Институтот за јавно здравје. Приближно 300 жени на годишно ниво, или речиси по една жена дневно, го губи животот како последица на карцином на дојка во земјава. Старосната граница се намалува, а бројот на дијагностицирани жени се зголемува. Ако во 2010 година...

Дневно по една жена во земјава ја губи битката со ракот на дојка, расте и бројката на дијагностицирани

Најчеста причина за смрт од малигни неоплазми кај жените во периодот 2010-2022 година е малигната неоплазма на дојка, се вели во последниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Според презентираните податоци по години, забележливо е дека расте и бројот на новозаболени и бројот на смртни случаи, за разлика од минатите години. Па така, од малигна неоплазма на дојка во...

Нема термини за мамографија, Mинистерството ветува промени од септември

Раната дијагностика значи успешно лекување за многу болести. Барем така апелираат сите доктори, препорачувајќи да се прават редовни годишни прегледи, особено кога станува збор за оние за кои има голема веројатност да се излечат, доколку рано се дијагностираат, како што е ракот на дојка. Сепак, за огромен број жени невозможно е да се стигне до термин за мамографија или ехо,...

МЗ: Од 936 закажани термини месецов, само 390 жени отишле на мамографија

Во периодот од 1 до 10 овој месец, вкупно 963 жени закажале термин за мамографија во државата, а од нив терминот го искористиле вкупно 390 жени, додека пак, закажаниот термин не го искористиле вкупно 573 жени. Овие информации ги објави Министерството за здравство, од каде што потсетуваат дека од 1 ноември е продолжена националната скрининг програма за рано откривање...

MЗ: Од 1 ноември бесплатна мамографија за жените во скрининг програмата

Жените од возрасната група од 45 до 69 години кои не направиле мамографија последните две години, имаат право на бесплатна мамографија, најавија од Министерството за здравство. Оттаму информираат дека жените на возраст од 40 до 44, кои имаат член во семејството со рак на дојка и или друг дополнителен ризик фактор ќе имаат можност самоиницијативно да се пријават за...

Како беше одбележан светскиот месец посветен на борбата против ракот на дојка

Месецот октомври од 1985 година е прогласен за месец посветен на свесноста за ракот на дојка. Секоја година во периодот на октомври се организираат различни настани за подигнување на свеста. Здружението „Борка-за секој нов ден“ е предводник на настаните поврзани со овој месец кај нас, со цел да се подигне свеста за постоечката битка со која многу жени секојдневно се...

Првата дама во посета на пациентите на хемотерапија и ЈЗУ Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска денеска го посети Кабинетот за психолошка поддршка во ЈЗУ Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија по повод одбележувањето на Октомври – Месецот на борба против рак на дојка, соопштија од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Првата дама беше придружувана од директорот на ЈЗУ Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија, спец. д-р Никола Васев, претседателката на...

Велевска: Државата е глува за нашите пациенти заболени од рак, плаќаме насекаде освен на Онкологија

Една од болестите со која се соочуваат околу 1.200 жени годишно во Северна Македонија е ракот на дојка. Октомври во светот е познат како месец за подигнување на свеста и информирање со цел во одредени случаи да се спречи оваа смртоносна болест, пишува Порталб.мк. Наташа Дачковска Велевска го има поминато патот на пациентка со рак на дојка и за Порталб.мк...

Филипче на настанот „Напред розово“: Има терапија за сите пациенти со онколошка дијагноза

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на 12. розова прошетка наречена „Напред розово“ во организација на Здружението „Борка - За секој нов ден“ порача дека денеска, кога се одбележуваат и три години од одличната соработка на Министерството за здравство со Здружението Борка, во земјава веќе има терапија за сите пациенти со онколошки, односно малигни заболувања. - Во изминатите 3...

МЗ: Над 30 молекули биолошка терапија за жените со рак на дојка

Министерството за здравство со централизирана набавка обезбеди над 30 молекули скапа биолошка терапија што не е на позитивната листа на лекови, а им е достапна на пациентите со рак на дојка. Со ваквата набавка, сите жени со рак на дојка имаат терапија, информираат од Министерството за здравство. „Воведена е новина за двојно читање на мамографските слики. Отсега, мамографските снимки за...

Раното откривање и редовните прегледи се основните чекори во борбата против ракот на дојка

Со презентирање на новата иновативна терапија составена од биолошките лекови, од неодамна присутни и во Македонија и под мотото „Има живот и после ракот, научи како да го живееш" се одржа 12 - тата годишна Национална конференција за рак на дојка. И оваа година, од говорниците беше испратена силна порака до сите жени дека превенцијата, раното откривање и редовните...

Отштета од 60 милиони евра за жени со дефектни импланти за дојки

Француски суд пресуди дека германскиот контролор на безбедноста „ТУВ Рајнланд груп“ (TÜV Rheinland Group) ќе мора да плати вкупно 60 милиони евра отштета на 20.000 жени кои добиле дефектни импланти за дојки што биле одобрени за употреба од оваа група. „ТУВ Рајнланд“ ќе мора да исплати по 3.000 евра со клаузула за враќање, на секоја од тужителките поради тоа што...

Лавров направи театар во Скопје: Наместо одговори, се расправаше со новинари

Русија од пресот на Сергеј Лавров денеска направи пропаганден театар во срцето на Скопје, a со цел да го засени последниот ден и заклучоците од Министерскиот совет на ОБСЕ....