fbpx
Таг: Радмила Шеќеринска

таг: Радмила Шеќеринска

Радмила Шекеринска: Русија го заостри односот кон Западот заради внатрешни причини

Радмила Шекеринска е една од оние политичарки во земјава која била на високи функции и во државата и во својата матична партија – СДСМ. Побаравме мислење за некои актуелни состојби поврзани со воената агресија на Русија врз Украина, со оглед на тоа што таа беше министер за одбрана (2017 – 2022) во мигот на нашиот влез во НАТО и...

Шекеринска ги награди припадниците на АРМ кои учествуваа во гасењето на пожарите летово

Припадниците на Армијата кои учествуваа во справувањето со пожарите кои летово ја зафатија Северна Македонија, денеска беа наградени со парични награди и стимулативни мерки, информираат од Министерството за одбрана. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на почетокот од своето обраќање во касарната Илинден, ги повика припадниците на Армијата со едноминутно молчење да оддадат почит на жртвите во несреќата во Бугарија. „Секој граѓанин...

Шекеринска најави дека поголем дел од македонските војници ќе се повлечат од Авганистан до јули

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска најави дека поголем дел од македонските војници кои се дел од НАТО-мисијата во Авганистан ќе се вратат назад во земјава до јули. „На претходниот состанок на министрите за одбрана на НАТО, земјите-членки дискутиравме за најдолгата НАТО-мисија, тоа е мисијата во Авганистан во која и ние како држава учествуваме веќе 20 години. Беше донесена со...

Заев: Шекеринска не поднесе оставка од позицијата, туку најави дека нема да се кандидира за трет мандат

Премиерот и претседател на владеачката партија СДСМ, Зоран Заев денеска изјави дека актуелната заменик претседателка на СДСМ, Радмила Шекеринска не поднела оставка од партијата, туку дека нема намера да се кандидира за трет мандат на позицијата заменик претседател на партијата. „Шекеринска не поднесе оставка од позицијата заменик претседател на СДСМ, таа најави дека нема намера да се кандидира за трет...

Шекеринска: Органите да дадат одговор кој го информираше Мијалков и го овозможи неговото бегство?

Барање на политичка, но и кривична одговорност од поединци, кои придонеле и дозволиле да побегне поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, најави вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска. Таа смета дека одговорноста треба да се бара и во извршната власт и кај правосудните органи и смета дека за најновиот скандал не смее да има...

Зголемен интересот за војничката професија, Армијата денеска прими 200 нови војници

Денеска во касарната „Илинден“ во Скопје беше извршен свечен прием на 200 нови професионални војници. На приемот присуствуваше министерката за одбрана Радмила Шекеринска која им посака добредојде на војниците во редовите на Армијата, информираат од Министерството за одбрана. „Заокружуваме исклучително успешна година во одбраната, година на нашиот прием во НАТО по тридецениски стремеж, и затоа со гордост можам да ви...

Шекеринска за „полкот“ на Каракачанов: комуникацијата меѓу сојузници не смее да биде ваква

„Бугарија е членка на НАТО, и ние сме членка на НАТО. Комуникацијата на сојузници не смее да биде ваква“, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска коментирајќи ја изјавата на нејзиниот бугарски колега Красимир Каракачанов, кој рече дека „ќе испрати инженериски полк“ во Македонија да ги отстрани спомениците со табли на кои стои формулацијата „бугарски фашистички окупатор“. - Помина времето...

Шекеринска по изјавата на Каракачанов: сега е момент кога се гледа кој е за добрососедски односи

„Сега е моментот кога се гледа колку сме за добрососедски односи. Ние нашиот тест го поминавме“, рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска по денешната изјава на нејзиниот бугарски колега Красимир Каракачанов дека Бугарија ќе се спротивстави на одржувањето меѓувладина конференција меѓу ЕУ и Северна Македонија за почеток на преговорите за членство. -Таквите изјави не се во духот на Договорот...

Пендаровски: Членството на НАТО немаше да биде возможно без професионалниот однос на припадниците на Армијата

По повод денот на Армијата и прославата на 28-от роденден на Армијата на Република Северна Македонија свое обраќање имаа претседателот Стево Пендаровски и началникот на Генералштабот, Васко Ѓурчиновски, а на прославата присуствуваа премиерот Оливер Спасовски, како и други високи гости од одбраната и дипломатијата. Претседателот на државата и врховен командант на Вооружените сили, Стево Пендаровски во своето обраќање истакна дека...

Ден на военото воздухопловство: Шекеринска најави воздухопловство какво што доликува на членка на НАТО

Континуитет во инвестициите, но и „повисока амбиција“ најави министерката за одбрана Радмила Шекеринска, честитајќи го Денот на военото воздухопловство, што македонските воени пилоти го одбележаа со прелет на 9 воени воздухоплови над Скопје. Со низок прелет над градот, роденденот на своите македонски колеги им го честитаа и два ловци Ф-16 на грчкото воено воздухопловство, кои беа во редовна патрола во...

Два американски бомбардери и 4 ловци Ф16 прелетаа на небото над Скопје како честитка за членството во НАТО

Два американски бомбардери Б-1, придружени од 4 ловци Ф-16, денеска прелетаа над Скопје за да го честитаат македонското членство во НАТО. „Денеска и на македонското небо можевме да видиме дека е точна тезата – ние сме НАТО. За жал немавме можност сред пандемијата со корона вирусот да го прославиме нашето членство, меѓутоа, денешниот настан, заедничката координирана акција на нашата армија...

По 1 Мај, полека ќе се олеснуваат мерките

Правиме сериозен план, како и на кој начин после 1 Мај да почнеме да олеснуваме некои од мерките, кои ќе бидат во функција на враќање во нормализација на животот, рече пред малку техничкиот премиер Оливер Спасовски на онлајн стрим на прес-видеосесија, на тема „Ретроспектива: коронавирус МК“. Во сесијата освен Спасовски учествуваат и заменичката на претседателот на Владата и министерка...

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...