fbpx
Таг: рачна бомба

таг: рачна бомба

Oсомничен со големо досие фрлил бомба кон полицајците, па бил убиен

При полициска акција за апсење, утрово во тетовското село Ларце бил убиен Ј.Р. (38) од селото Ларце. Тој пред да биде застрелан фрлил бомба кон полициските специјалци, соопшти МВР. Според полицијата, против сега убиениот во периодот од 2000 до 2016 година биле поднесени шест кривични пријави за вкупно 16 тешки форми на кривични дела. Бил пријавен за убиство и убиство...

Малолетници пронашле рачна бомба на улица во Гази Баба

Малолетници вчера попладне пронашле рачна бомба на улицата Ордан Чопела во скопската населба Гази Баба, информира МВР. Случајот бил пријавен околу 14 часот, во Едницата за информации и команда Скопје од страна на граѓанин. На местото излегла екипа на Одделот за антитероризам на МВР, која ја подигнала рачната бомба. Од полицијата велат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Косово: Фрлена рачна бомба пред салата во која треба да говори српскиот премиер

Ноќеска околу 3 часот по полноќ била фрлена рачна бомба во дворот од новата спортска сала во Зубин Поток на северот на Косово, потврдиле за балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“ од косовската полиција. Како што информирале оттаму, во експлозијата на бомбата нема жртви и повредени лица, а било оштетено едно приватно возило. Во новата сала во Зубин Поток...

При чистење визба, пронајдени рачна бомба и 16 куршуми

Вчера, околу 19.15 часот, Л.М. од селото Бистрица, Битолско, пријавила дека при чистење визба, пронашла една рачна бомба и 16 парчиња куршуми, калибар 9 милиметри, со потекло од Втората светска војна. Истите се подигнати и се предадени за понатамошна постапка.

Во првиот Фаб Лаб на Технолошко-металуршкиот факултет младите иноватори ќе може да развиваат свои продукти

Млади иноватори на возраст од 15 до 29 години ќе можат да развиваат и тестираат иновативни идеи до создавање продукт-прототип во првата лабораторијата за производство и прототипирање Ино Фаб...