fbpx
Таг: работно време

таг: работно време

Наставниците ќе мораат да бидат шест часови на работа: објавени новините што стартуваат од 1 септември

Сите ученици од 1. до 5. одделение престојуваат во училиште пет часови дневно (исклучок се оние кои поради продолжен престој престојуваат и повеќе часови). Учениците од 6. одделение престојуваат во училиште 6 часови дневно, а задолжителниот престој на наставниците, пак, што реализираат настава од 1. до 6. одделение е 6 часови, без оглед на тоа дали се одделенски или...

Скопски „Градски паркинг“ од утре ќе наплаќа по летно работно време до 23 часот

Јавното претпријатие „Градски паркинг“ од Скопје информира дека од утре (1 јуни) започнува летното работно време на јавните површини наменети за паркирање со кои стопанисува претпријатието. Почнувајќи од утре, работното време во зоните А, Б, Ц и Д ќе биде од понеделник до сабота – од 7 до 23 часот, односно граѓаните за користење на услугите за паркирање ќе треба...

Жичницата на Водно од утре ќе работи еден час повеќе

Од утре жичницата на Средно Водно ќе работи еден час повеќе. Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) соопшти дека работното време ќе биде од 10 до 18 часот. Согласно одлуката за возен ред за месец април, од 17 до 17.30 часот е последно возење од долу кон врвот, односно во 17.45 часот е последно возење од врвот надолу. Од ЈСП потсетуваат и дека...

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација ќе одлучува дали се врши дискриминација на лицата со посебни потреби во Канцеларијата во Карпош

По објавувањето на истражувачката сторија на Порталб.мк , Комисијата за спречување и заштита од дискриминација ќе го разгледа барањето за да се утврди дали во Канцеларијата за контакт на граѓаните со пратениците на Собранието на РСМ во Карпош се врши дискриминација на лицата со посебни потреби. Порталб.мк посети неколку од канцелариите каде што граѓаните можат да комуницираат со нивниот локален...

Канцелариите на пратениците за комуникација со граѓаните затворени кога треба да работат

Граѓаните треба да ги бараат насекаде вработените во Канцелариите за контакт со граѓаните, кои се ангажирани на одредено работно време, за да обезбедат комуникација меѓу пратениците и граѓаните. Порталб.мк посети 4 канцеларии на различни локации, и тоа во Тетово, Чаир, Карпош и Шуто Оризари за да се види одблиску како функционираат. Според она што го видовме на терен, наведените...

Централен регистар со продолжено работно време за поднесување на пријави за локалните избори

Централен регистар информира дека од недела до среда ќе биде со продолжено работно време, односно регионалните регистрациони канцеларии ќе работат со дежурства поради роковите за поднесување на пријави за претстојните локални избори. Работното време е следно: Недела – 12.09.2021 - 08 до 16 часот Понеделник – 13.09.2021 - 08 до 20 часот Вторник – 14.09.2021 - 08 до 20 часот Среда – 15.09.2021 -...

Од 27 април до 15 мај полициски час од 21 часот, угостителите да работат со летни тераси, предлага Главниот кризен штаб

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледувал предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на истите предлага на наредната седница на Владата, да се усвои одлука со која постојните мерки кои се со важност до 20 април 2021 година (вторник), да продолжат да се применуваат до 27 април 2021 година (вторник), информираат од владината...

МВР и ДПИ затвораат кафеани и чајџилници, дел од угостителите не го почитуваат работното време до 21 часот

Министерството за внатрешни работи (МВР) има полни раце работа со угостителските објекти кои не ги почитуваат мерките за ограничување на работното време до 21 часот. Според податоците од билтенот на МВР, само во текот на вчерашната ноќ се регистрирани неколку прекршувања. „На 05.03.2021 во временскиот период од 21.30 до 23.20 часот од полициски службеници од СВР Скопје во содејство со...

Владата одлучи угостителските објекти од четврток да работат до 21 часот

Од четврток, 21 јануари се продолжува работното време на угостителските објекти кои наместо до 18 ќе работат до 21 часот, соопштија од Владата, откако се разгледани епидемиолошките насоки. Со оваа одлука завршува и вонредното ограничување на работното време во угостителските објекти на бензиските пумпи, како и за гостите сместени во хотелите, мотелите, хостелите и останатите сместувачки капацитети, при што истите...

Најавено враќање на работното време до 21 часот на рестораните ако состојбата со ковид-19 остане стабилна

Министерот за здравство Венко Филипче на утринското гостување во МТВ посочи дека угостителските објекти ќе го вратат работното време до 21 часот доколку епидемиолошката состојба остане стабилна како што е во моментот. На прашањето дали се планираат нови мерки или пак олабавување на мерките после празниците Филипче потенцираше: „Конкретно да кажам дека угостителите ќе се вратат со работното време до 21...

Стојанов: Има место за уште 1.000 хоспитализации, ако се исполнат, следен чекор е карантин

Рестораните, кафулињата, кафеаните да работат до 21 часот наместо до 23 како досега, предлага Комисијата за заштита од заразни болести. Предлогот е одобрен од владиниот кризен штаб, а дека се планира ова, за Мета потврди и д-р Александар Стојанов, директорот на Центарот за јавно здравје. Тој вели дека во државата има отприлика место за уште 1.000 хоспитализации, па ако се...

Од 1 октомври сите вработени во јавната администрација ќе работат од 8 до 16 часот

По три години примена на флексибилното работно време, јавната администрација од 1 октомври ќе работи повторно во фиксен термин од 8 до 16 часот. Владата денеска ја донела оваа одлука, а во владиното соопштение се најавува дека истата стапува на сила за два дена и ќе биде од времен карактер. „На денешната седница Владата донесе одлука времено да ја суспендира...

Владата го продолжи работното време на угостителските објекти, а ги скрати парите за партиите

На вчерашната 70-тата седница, Владата донесе неколку одлуки, меѓу кои и тргање на ограничувањето на работното време на кафетериите и рестораните до 22 часот, па откако одлуката ќе биде објавена во „Службен весник“, угостителските објекти ќе почнат да работат по нормалното работно време одредено во нивните лиценци за работа. На предлог на Министерството за правда, драстично се скратени парите за...

Локалните продавачи работат со заштита и со поголема претпазливост

Покрај рестрикциите што ги воведоа големите маркети - скратено работно време и регулиран влез на купувачите - сепак, за дел од локалните продавници остана да работат еден час помалку или со стандардно работно време. Вработените велат дека колку и да се заштитени, сепак се случува купувачите да доаѓаат без заштитна маска на лицето или ракавици. Апелираат и до нив,...

Скопскиот јавен превоз на 1, 6 и 7 јануари по неделен зимски возен ред

По повод претстојните новогодишни и божиќни празници, автобусите од скопскиот јавен превоз ќе сообраќаат по изменет возен ред од вообичаениот, а изменето работно време ќе има и Жичарницата на Водно, информираат од ЈСП - Скопје. Ноќните линии на 31 декември (вторник) кон 1 јануари (среда) ќе сообраќаат по возен ред како во сабота кон недела. На 1 јануари (среда) автобусите...

Канцелариите на УЈП денеска со продолжено работно време

Даночните канцеларии на Управата за јавни приходи (УЈП) денеска ќе работат со продолжено работно време, бидејќи истекува рокот за поднесување Годишна даночна пријава (ГДП). УЈП соопшти дека сите регионални дирекции, во Скопје, Тетово, Штип, Битола, Струмица и Прилеп ќе примаат пријави до 21.30 часот, даночните одделенија во Охрид, Струга, Ресен, Кавадарци, Велес, Неготино, Куманово, Крива Паланка, Кочани, Виница, Свети Николе, Берово, Гевгелија,...

Јавните обвинителства, како и судовите, со ново работно време од 7.30 до 15.30 часот

Лилјана Спасовска, в.д. јавниот обвинител на Република Македонија, денеска донела одлука за воведување ново работно време во јавните обвинителства во Република Македонија. Новоутврденото работно време, кое ќе се применува од понеделник, 4 септември 2017 година, почнува во 7.30 часот и трае до 15.30 часот. Одлуката за утврдување на работното време ќе се применува во Јавното обвинителство на Република Македонија, вишите јавни обвинителства...

Централен регистар известува за ново работно време од 1 септември

Централен регистар известува дека работното време од 1 септември ќе биде од 8 до 16 часот. Претходното работно време на Централен регистар беше од 8.30 до 16.30 часот. Во соопштението испратено до медиумите не се наведува причината за промената на работното време на оваа институција.

МВР со продолжено работно време на шалтерите за документи

Почнувајќи од денеска до крајот на август, отсеците за управни работи во Битола, Велес, Куманово, Охрид, Струмица, Тетово и во Штип ќе работат во две смени, од 8.30 до 20 часот, извести МВР. Покрај можноста што продолженото работно време ја отвора, граѓаните да може потребните документи или уверенија да ги вадат и по работното време, МВР поради зголемениот обем на...

Од 1 септември дел од администрацијата ќе работи во две смени

Ќе се воведе флексибилно работно време на сите вработени во државната управа, а во одредени институции и двосменско работно време, соопшти министерот за администрација и информатичко општество Дамјан Манчевски информирајќи дека таква одлука донела Владата на Република Македонија на денешната седница. Одлуката ќе се применува од 1 септември и оттогаш почетокот на работното време ќе биде меѓу 7:30 и 8:30...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...