fbpx
Таг: работни места

таг: работни места

Пендаровски: За младите да останат во земјава им требаат подобри услови за работа

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 1 Мај, Ден на трудот, во порака до јавноста им оддаде признание на сите кои придонесоа за поправеден однос кон работниците. Пендаровски посочи дека развојот и напредокот на Северна Македонија, воедно и предуслов за младите да останат во својата татковина, во голема мера зависи од условите за работа и современите стандарди на работниците. „Благодарни сме...

Нова студија открива кои работни позиции може да бидат заменети од чет-ботови

Кај речиси 80 отсто од работната сила во САД, најмалку 10 отсто од работните задачи би можеле да бидат засегнати од вештачката интелигенција, открива нова студија. Кај 19 отсто од работниците, пак, околу половина од нивните задачи може да бидат погодени од воведувањето на алатки за вештачка интелигенција како ChatGPT. Истражувањето е спроведено од страна на компанијата „Опен АИ“, која...

Битиќи: Проблемите на младите ќе ги претвориме во политики

Заедно со младите ќе соработувам и ќе се залагам да се вметнат во формалното и во неформалното образование идните професии кои се бараат на пазарот на труд. Иднината на младите е во четвртата индустријализација која нуди квалитетни работни места, а тоа се вештачката интелигенција преку учење роботика, дигиталниот маркетинг, сајбер сигурноста, мекатрониката, роботика. Ова го истакна денеска заменик-претседателот на Владата задолжен...

Електричните возила e-go ќе се произведуваат во Тетово

Владата на денешната седница донесе Одлука за давање согласност на Договорот за доделување на државна помош склучен помеѓу Владата на Република Северна Македонија, застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ”. Со мултимилионска инвестиција од НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ СЕ, Ахен, Германија во ТИРЗ Тетово е планирано да се произведуваат електричните возила e-go, со што ќе се отворат...

Владата, синдикатите и работодавачите порачуваат дека зачувувањето на работните места останува приоритет

Во пресрет на Меѓународниот ден на трудот (1 Мај), Економско социјалниот совет (ЕСС) одржа свечена седница. Заедничките пораки на претставниците на Владата, Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) и на Организацијата на работодавачите (ОРМ) се дека поддршката на работниците и зачувувањето на работните места останува во фокусот на нивните ангажмани, што се потврди во сите досегашни мерки и програми...

МЗЗПР: Минатата година имало 152 несреќи при работа, од кои 25 биле фатални

Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР) го презентираше годишниот Извештај за несреќи при работа за 2020, според кој минатата година се случиле 152 несреќи, од кои 25 биле фатални. Стапката на смртни случаи при работа во државава изнесува 3,14, односно на секои 100.000 вработени, загинуваат 3 до 4 лица. Стапката е речиси истата како онаа во 2019 година,...

МРТ со интерни огласи пополнува испразнети места, не може да добие дозвола за нови вработувања

Македонската радио-телевизија (МРТ) распиша 26 интерни огласи за вработените од оваа куќа во насока на пополнување на испразнети работни позиции и за унапредување на вработени во својата професионална кариера. Воедно, со ваквите огласи ќе се реши неправдата со оние професионалци кои се вработени со години наназад во МРТ, а кои со досегашната систематизација биле поставени на позиции кои не...

Порталб: Како просечната плата постигна раст од 39 евра [инфографик]

Просечната плата во земјава изнесува 447,7 евра – со значаен пораст за повеќе од 9 отсто во однос на лани истиот месец, пишува „Порталб.мк“. Ваквиот показател според дел од економистите е резултат на два фактори, едниот, променетата структура на вработени – високо платените ги задржале работните места, додека намалување има кај оние со пониски плати. Во дел од секторите –...

МОТ: Жените и младите работници се најпогодени од ковид-кризата

Да се таргетираат најпогодените од здравствено – економската криза и така да се дизјанираат владините мерки за помош, е препораката што денеска од Штип ја упати Емил Крстаноски од Меѓународната организација за труд (МОТ). Говорејќи на четвртата Текстилијада, Крстаноски рече дека Економско-социјалниот совет по општините е местото каде се разговара за потребите на работниците, бизнисите и локалната заедница, платформа...

Бектеши ветува работни места, полесни услови за водење бизнис, инвестиции во енергетиката, „Старт-ап село“

Олеснети услови за водење бизнис, намалување на лимитот за основање на фирми, со цел да се поттикне и зголеми приливот на домашни и на странски инвестиции, отворање на повеќе работни места, поттикнување на инвестиции во енергетиката,  туризмот, занаетчиството... најави на денешната прес конференција, министерот за економија Крешник Бектеши. „Најприоритетно е во наредните четири години преку мерките и програмите во рамки...

МТСП: Со мерката субвенцинирање на плати досега се вработени 1.346 лица

И во услови на криза, активните програми и мерки за вработување им овозможуваат на компаниите полесно да ангажираат работници, пазарот на труд функционира, вработувањата не се запрени. Над илјада работни места се поддржани само со една мерка од Оперативниот план за вработување: „Субвенционирање на плати“, а финансиската помош за новоотворените работни места досега изнесува 302.556.000 денари, соопшти Министерството за...

MOТ: Повеќе од едно на секои шест млади лица останало без работа поради Ковид-19

Повеќе од едно на секои шест млади лица престанало да работи по започнувањето на пандемијата на Ковид-19, додека, пак, работното време на оние што останале вработени било намалено за 23 проценти, покажува најновата анализа на  Меѓународната организација на трудот (МОТ) за влијанието на Ковид-19 врз пазарот на труд. Според „Мониторот на МОТ: Ковид-19 и светот на работата: 4-то издание“, младите...

Ревизорите бараат од МИА систематизирани работни места со утврдени задачи и контрола на авторските договори

Државниот завод за ревизија (ДЗР) во објавениот Ревизорски извештај изразува мислење со резерва во однос на вистинитото и објективно прикажување на финансиските извештаи на Македонската информативна агенција (МИА) за 2018 година и за усогласеноста на финансиските трансакции со релевантната законска регулатива, упатства и воспоставените политики. Ревизорите констатирале слабости во воспоставениот систем на внатрешни контроли кај благајничкото работење и процесот на...

Спасовски апелира работниците да не потпишуваат спогодби за отпуштање од работа

Премиерот Оливер Спасовски апелираше до работниците да не потпишуваат спогодби за отпуштање од работа за време на кризата со корона вирусот, бидејќи од една страна ги штити Законот за работни односи, а од друга, Владата преку усвоените економски мерки ги помага компаниите. Главната мерка од вториот економски пакет, Спасовски повтори дека е 14.500 денари плата по вработен во април и...

Кампања во Гостивар: Да им помогнеме на келнерите да ги добијат своите плати

Корона вирусот во нашата земја не го погоди само здравјето на луѓето, туку и нивните џебови, односно семејните буџети. Професорот Хасим Деари од Гостивар се одлучил да почне акција, со која средствата за двете кафиња дневно кои вообичаено ги пие во локалните угостителски објекти да ги подари на келнерите во неговиот град, пишува „Порталб.мк“.  Како што вели професорот Деари, најпогодени...

Владата ќе бара над 580 милиони евра од странски банки и фондови за справување со корона кризата

Министерката за финансии Нина Ангеловска информираше дека владата наредната недела ќе обезбеди над 580 милиони евра од странски банки, Меѓународниот монетарен фонд и од Светската банка за одржување на ликвидноста на буџетот и за гарантирање на одржувањето на работните места во земјава. Владата на вчерашната седница го усвоила планот на Министерството за финансии во делот на задолжувањето и финансирањето...

Заев со директна наредба до роднините на функционерите да си дадат отказ

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, на синоќешниот митинг на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во Прилеп, испрати директна наредба до роднините на функционерите веднаш да се повлечат од работните места. „Државна антикорупциска комисија е независна институција и очекувам од неа да ги соопшти резултатите и за другата страна. Тие беа примерот за непотизмот со целосно партиско и роднинско вработување....

Владата го усвои Оперативниот план за 2019 година, предвидени 1,1 милијарда денари

На денешната владина седница се усвои новиот Оперативен план за варботување за 2019 година, за кој издвоивме рекордни 1,1 милијарда денари што е највисок износ досега и е за речиси три пати поголем од 2014 година, кога за истата намена беа исплатени 406 милилони денари, соопштуваат од Министерство за труд и социјална политика (МТСП). „Мерките се фокусираат на доквалификација, вработување...

СДСМ: По години назадување, економијата денес се стабилизира и тргнува во добар правец

Реални економски показатели ги побиваат лажните обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ, партијата која што преку расипничкото и криминално владеење нанесе огромни штети врз македонската економија, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Рекордните 235 милиони странски инвестиции само во првиот квартал од годинава, растот на просечната плата на над 24.000 денари, порастот на извозот и на индустриското производство се...

РСС: Во Македонија во последните осум години отворени 103.000 нови работни места

Западен Балкан се враќа на патеките на порастот, бидејќи во земјите во регионот од 2010 досега се создадени 600.000 работни места,  (од кои дури 103.000 во Македонија!), а во работната сила во регионот се влезени дополнителни половина милион високообразувани луѓе, велат од Регионалниот совет за соработка (РСС). Во Македонија во последните осум години се отворени 103.000 нови работни места, односно...
Спајдермен Мајлс Моралес слика од Clutchpoints

Квалитетни нови игри беа најавени на настанот PlayStation Showcase 2023

Пред неколку дена излегоа голем број трејлери за нови добри игри на настанот Playstation Showcase 2023. Решивме да ги издвоиме најинтересните игри и да ви ги презентираме:    Immortals of Avenum  Оваа...