fbpx
Таг: Работна посета

таг: Работна посета

Ковачевски во Виена: Северна Македонија да се оценува исклучиво според резултатите, без нови политички барања

Единствените фактори според кои треба да се оценува Северна Македонија на патот кон Европската Унија се резултатите и завршните постапки за скрининг процесот и стандардите. Ова го истакна премиерот Димитар Ковачевски во рамките на својата работна посета на Австрија, каде присуствуваше и имаше предавање на Дипломатската академија Виена. Во своето предавање на конференцијата на тема „Почеток на пристапни преговори со...

Почнува скринингот, КОЕЛА пристигнува во дводневна работна посета на Северна Македонија

Од денеска во работна посета на земјава престојува Работната група на Советот на ЕУ за проширување и за земјите кои преговараат за пристапување во ЕУ – КОЕЛА (COELA), соопштија од Министерството за надворешни работи (МНР). КОЕЛА е тело составено од дипломати од сите земји-членки на ЕУ, кое е задолжено за процесот на проширување и односите со земјите-кандидати кои преговараат за...

Ковачевски – Драги: Остварените резултати да имаат завршница со итно отворање на пристапните преговори

Премиерот Димитар Ковачевски во рамки на неговата работна посета на Рим, денеска оствари средба и со премиерот на Италија, Марио Драги. На средбата било потенцирано дека Северна Македонија и Италија негуваат блиски политички и економски односи засновани на интензивен дијалог и чести средби на највисоко институционално ниво. Двајцата премиери изразиле согласност дека проширувањето на ЕУ треба да се разгледува од...

Ре/Макс, една од најголемите светски компании за недвижности, ќе работи и на нашиот пазар

Ре/Макс, една од најголемите, најреномирани и најуспешните компании, ќе го професионализира пазарот со недвижнини и во Северна Македонија и ќе воведе меѓународни стандарди во купувањето, продавањето и изнајмувањето на недвижности во земјава. Ова било договорено при средбата на вицепремиерот Фатмир Битиќи, со потпретседателите на Ре/Макс за Европа, Курт Лукас и Адриан Бури, за време на неговата службена посета на...

Османи во посета на Косово: Европската интеграција на Западен Балкан е гаранција за сигурен и стабилен развој

Османи во Косово фото: МНР
Иднината на регионот, со фокус на регионалната соработка, и пораката дека евро-атлантската перспектива и интеграција на целиот регион останува недвосмислена определба на двете држави, денеска беа содржината на разговорите меѓу министерот за надворешни работи Бујар Османи, претседателката на Косово, Вјоса Османи-Садриу и претседателот на парламентот, Глаук Коњуфца, а во рамки на официјалната посета Османи на Република Косово, соопштија од...

Премиерот Зоран Заев на 15 и 16 септември на работна посета во Грција

Премиерот на Владата на Северна Македонија, Зоран Заев со владина делегација на 15 и 16 септември ќе оствари работна посета на Грција. Како што соопштуваат од владиниот кабинет, Заев ќе учествува на „24-та тркалезна маса со грчката Влада”, во организација на угледниот магазин „Економист“, а ќе оствари средби и со премиерот Кирјакос Мицотакис и претседателката на Република Грција, Катерина...

Димитров од утре во Бугарија на средби со Борисов, Радев и Захариева

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, од утре до 16 февруари ќе престојува во работна посета на Бугарија, соопшти Министерството за надворешни работи. За време на посетата е предвидено тој да има средби со бугарскиот претседател Румен Радев, премиерот Бојко Борисов и со министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева. „Во рамки на билатералната средба со министерката Захариева, која е закажана за утре,...

Османи на средба со Коѕиас следниот вторник во Атина

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи во вторник, следната недела ќе замине во работна посета на Атина, каде, како што информираат од неговиот кабинет, ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас. Покрај Коѕиас, предвидено е Османи да има средба и со заменик-министерот за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи, Јоргос...

Иванов во дводневна работна посета на Брисел

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, од утре ќе претстојува во дводневна работна посета на Брисел, соопштија денеска од неговиот кабинет. Утре, како што информираат од кабинетот, Иванов ќе има средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. В четврток, македонскиот претседател ќе учествува на 19. годишна сесија на Форумот за домашна и глобална безбедност, во рамки на Форумот „Кран Монтана“. Предвидено...

Османи утре во работна посета на Париз

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, утре ќе отпатува во работна посета на Париз, соопшти денеска неговиот кабинет. Османи утре во Париз ќе има средби со министерката за европски прашања при Министерството за надворешни и европски работи на Франција, Натали Лоазо, потоа со Емануел Ленан, советник во кабинетот на премиерот Едуард Филип, и со Сабине Тилае, претседател на комисијата...

Бујар Османи во Берлин ќе бара германска поддршка за планот „3-6-9“

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска патува во Берлин, на работна посета. Тој утре треба да се сретне со Михаел Рот, државен министер за Европа во германското министерство за надворешни работи и со Андреас Гис, директор за развојна соработка, во министерството за економска и развојна соработка на Германија. Во фокусот на разговорите ќе бидат реформите поврзани со процесот на...

Иванов денеска во работна посета на Унгарија

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска ќе престојува во работна посета на Унгарија, соопштија утринава од неговиот кабинет. „Претседателот Иванов во Будимпешта ќе се сретне со претседателот на Унгарија, Јанош Адер, со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, и со претседателот на парламентот на Унгарија, Ласло Ковер“, стои во соопштението. Иванов минатата недела беше во дводневна посета на Азербејџан, каде учествуваше на Форумот...

Иванов денеска и утре во работна посета на Азербејџан

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Баку, Република Азербејџан, по повод учеството на петтиот Глобален форум, во организација на меѓународниот центар „Низами Ганџави“, соопштија денеска од кабинетот на Иванов. Иванов во Баку ќе има обраќање на претседателската сесија на форумот на тема „Иднината на меѓународните односи: Моќ и интереси“, а за време на...

Иванов денеска на работна посета во Турција, на покана од Ердоган

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска ќе престојува во Турција на работна посета, на покана од претседателот Реџеп Таип Ердоган, соопштија утрово од кабинетот на Иванов. „Предвидено е претседателот Иванов во Истанбул да оствари средба со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, а ќе присуствува и на свеченото отворање на третиот мост над Босфор, Јавуз Султан Селим“, стои во соопштението. Посетата на...

Иванов на вонредниот самит на Вишеградската група за мигрантската криза

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска престојува во работна посета на Чешката Република, каде ќе учествува на вонредниот самит на земјите од Вишеградската група. Иванов, како што соопштуваат од неговиот кабинет, ќе има обраќање на пленарната сесија на самитот и ќе присуствува на работната вечера на учесниците на самитот, на кој централни теми ќе бидат „предизвиците од мигрантската и...

Никола Попоски денеска на работна посета во Брисел

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел. Како што соопшти Министерството за надворешни работи, Попоски ќе има работен појадок со постојаните претставници на земјите-членки во ЕУ, во пресрет на подготовките за заклучоците за Европскиот совет на собирот што ќе се одржи на 17 и на 18 декември во Брисел. Попоски ќе има средба и...

„Русија само се брани“ – главниот дезинфо наратив во мај

Денот на победата над фашизмот 9 Mај беше повод рускиот претседател Владимир Путин да го искаже главниот дезинформациски наратив во мај, покрај серијата други, а тоа е, дека Русија...