fbpx
Таг: работен состанок

таг: работен состанок

Ангеловска-Бежоска: Централната банка во пандемијата има клучна улога за обезбедување финансиска стабилност

Анита Ангеловска Бежоска фото: НБРСМ
Народната банка има витална улога во ублажувањето на влијанието на кризата и нејзината професионалност и независноста, се клучни предуслови за обезбедувањето на целокупната стабилност на економскиот и на финансискиот систем. Ова го посочи директорката на ММФ, Кристалина Георгиева, на вчерашниот состанок со гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, на кој се разговараше за важноста на силните и кредибилни институции,...

Амбасадорите на ЕУ даваат поддршка на Планот за борба против корупцијата

Љупчо Николовски фото: Влада на РСМ
На тема-имплементацијата на усвоенот оперативен План за борба против корупција, на работен состанок денеска разговараа вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, амбасадорот на  ЕУ, Дејвид Гир и амбасадорите на земјите членки на ЕУ, кои понудија поддршка во спроведувањето на реформите во согласност со стандардите на ЕУ. „Во функција е новиот Национален регистар...

Реформата на законодавството за клевета тргна од мртва точка

Реформата на законодавството за клевета и навреда, која е една од реформските приоритети во сферата на медиумите, тргна од мртва точка. По најавата на министерот за правда, Бојан Маричиќ, на почеток на месецот, дека ќе се направи ревизија на законодавството што се однесува на поголема заштита на  новинарите, Работната група за ревизија на Законот за граѓанската одговорност за клевета и...

Мешовитата македонско-бугарска комисија без договор за Гоце Делчев, најавени нови средби до крајот на годината

Завршија дводневните средби на заедничката мешовита комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, што се одржаа во Скопје. Не беше постигнат договор околу несогласувањето за револуционерот Гоце Делчев, мал напредок има во делот на историските учебници, а договорена е до крајот на годината уште една средба на која ќе се „пеглаат“ разликите во историските ставови на...

Иванов на состанок во Брисел за мигрантската криза

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, каде ќе учествува на работниот состанок посветен на мигрантската криза, со кој ќе претседава претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, соопштија од кабинетот на Иванов. Македонскиот претседател ќе учестува на состанокот на покана на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На состанокот, покрај Иванов, ќе присуствуваат и...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...