fbpx
Таг: работа

таг: работа

Сто млади лица може да се пријават за пракса, ќе добиваат 150 фунти месечно бруто

Сто млади лица ќе имаат можност да се стекнат со практично работно искуство во времетраење од два месеци преку практикантската програма која Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) ја спроведува во рамки на проектот „МладиХаб - надминување на нееднаквоста помеѓу младите“. За да учествуваат во програмата, младите треба да се пријават дека се заинтересирани за практикантство, а потоа НМСМ ќе...

Порталб анализа: Почна летната сезона – масовно се заминува на работа покрај море

„Се нуди плата од 800 до 1.000 евра, се бара келнер/шанкер, 9 работни часа“ – ова е само еден од многубројните огласи за сезонска работа во Загреб, Хрватска. Почна летната сезона – оваа година „хит“ дестинација за сезонска работа во угостителството е токму Хрватска, пишува Порталб. Платите достигнуваат и до 1.500 евра. Додека хрватските хотели и ресторани се полнат...

Жените сè уште се помалку платени од мажите, механизмите за заштита се неефикасни

Свежи официјални статистички податоци во однос на родовиот јаз во заработувачката на мажите и жените во земјава нема. Според една анализа објавена во јули 2020, која користи податоци од Евростат од 2018 година, жените во Македонија во просек заработуваат 15 отсто помалку од мажите. Оваа анализа е насловена „Повеќе работа за помалку пари: Како да се намали родовиот јаз во...

Ставена во функција модуларната болница во Охрид, бројот на новозаразени со ковид-19 вртоглаво расте

модуларна болница Охрид
Започна со работа модуларната болница во Охрид, здравствена установа која е целосно опремена и има капацитет од 40 легла. Сега тука е преселено инфективното одделение, со дежурен интернист и инфектолог, додека во одделението за геријатрија ќе бидат сместени сомнителните случаи на ковид-19, а одделот за неврологија ќе се врати на редовната работа. „Во модуларната болница ќе има дежурен интернист и...

Високо ниво на ПМ-10 честички во Тетово, Куманово и Кавадарци, Владата со препораки за заштита од загадувањето

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, од Владата информираат дека прагот на алармирање за ПМ-10 честички (надминување на вредноста од 175 микрограми на метар кубен во текот на два последователни денови) дефиниран во Уредбата за изменување и дополнување на Уредбата за гранични вредности за...

Порталб: Јавни претпријатија со десетици илајди вработени и милионски долгови, ќе се стави ли контрола врз работењето

Високо котираат на листата „најголеми работодавачи“, постизборно со децении се во улога на „згрижувачи“ на партиски кадар, а од друга страна генерираат милионски долгови. Дел од јавните претпријатија, и на локално и на централно ниво не успеаја да се реорганизираат и европеизираат од сите аспекти, пишува неделната економска анализа на „Порталб.мк“. Најавата за приватизација или јавно приватно партнерство на дел...

Вработените кои користеа продолжено породилно отсуство се враќаат на работа од 23 септември

Мерката на Владата која беше донесена за продолжено породилно отсуство, поради ковид-кризата престанува да важи од 23 септември (среда), информираат од таму. „Останатите вработени лица кои во моментот се оправдано отсутни од работа поради користење на редовно породилно отсуство, истите да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи по истекот на породилното отсуство. Претходно,...

Комисијата за заразни болести донесе предлог-одлука хронично болните лица да се вратат на работа

Утринава, Комисијата за заразни болести донесе предлог-одлука хронично болните лица да се вратат на работа, освен за оние лица кои имаат извештај од специјалист за забрзана прогресија на болеста, информираат од Министерство за здравство. „За работничките кои се на продолжено породилно отсуство, отсуството ќе трае до 31 декември. Исто така, продолжува и ослободувањето на бремените жени од работа. За родителите...

Читалните во библиотеката „Браќа Миладиновци“ ќе почнат со работа од 1 септември според протокол

Читалните во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ ќе почнат да работат од 8 до 19 часот, од понеделник до петок, информираат од таму. За работа на читалните ќе важи посебен протокол, за да се овозможи заштита на корисниците и на вработените од ширењето на коронавирусот. „За влез и излез од објектот пред секое влегување се дезинфицираат рацете.Пред влегувањето во читалната, се...

Угостителите бараат протоколи за организирање на прослави и настани

Туристичко-угостителската комора (ТУК) при Сојузот на стопански комори на Македонија денеска одржа состанок со Комисијата за заразни болести, на која угостителите повторно ја искажаа неопходноста од креирање и донесување соодветни протоколи кои би се почитувале за контролирано одржување на прослави и настани во угостителските објекти. Континуирано на состаноците на ТУК со Комисијата за заразни болести, се укажува дека дел...

На плажа и базен со физичка дистанца, во кафулиња и ресторани на маса можат да седат и повеќе од двајца

Владата на синоќешната седница ги донесе протоколите за работата на базените и на плажите во тек на пандемијата на ковид-19, а ја укина важноста на одредбата од протоколот за работа на кафулиња и ресторани на една маса да седат двајца, или четворица само ако се во роднинска врска. Новите препораки опфаќаат правила кои определуваат дека вработените лица и посетителите на...

Хотелите и другите угостителски објекти за сместување отвораат од понеделник

Владата на денешната седница го донесе Протоколот за работа на угостителски објекти за сместување во хотели и други угостителски објекти за сместување, и тој започнува да важи од понеделник, 22 јуни. „Протоколот ги уредува процедурите за хотелско-сместувачкиот дел на објектите, потоа препораките и мерките за прием и сместување на гостите, ресторанските процедури, употребата на тоалетите, како и препораките за гостите...

Нема позитивни епидемиолози на ковид-19 во Институтот за јавно здравје

Текстот „ Двајца епидемиолози од Институт за јавно здравје позитивни на Ковид 19“ уште во насловот дезинформира дека: „двајца епидемиолози од Институтот за јавно здравје се позитивни на корона вирусот“, пишува „КриТинк“. Од Институтот за јавно здравје ги демантираа ваквите тврдења. Текстот изнесува непроверени информации за наводно заболени епидемиолози, што е непрофесионално, а дополнително ја компромитира и работата на Институтот...

Владата за викендов ја забрани работата на текстилните и кожарски капацитети во Штип

Владата по барање на Општината Штип донела акт, со кој се забранува работа на компаниите во текстилниот и кожарскиот сектор за време на претстојниот празник и викенд, а се забранува и издавање на дозволи за движење, рече на прес-конференција градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски. Според Бочварски, ова е начин да се превенираат потенцијални случаи на Ковид-19, во ситуација кога...

Владата усвои протокол за превентивни мерки за сите работни места за спречување на ширење на корона вирусот

Владата на 60. седница го усвои Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на корона вирусот што важат за сите работни места и за сите луѓе на работното место, како што се работодавците, раководителите, работниците, договарачите, клиентите и посетителите. „Протоколот вклучува мерки кои се однесуваат на личната хигиена и заштитна опрема, препораки за респираторната хигиена...

На 13 мај ќе падне одлука дали ќе се одржи Work and Travel програмата

Идниот месец, на 13 мај е закажана средба на американските спонзорски агенции со одделот за програмите за размена на Стејт Департментот. На средбата ќе се одлучи дали ова лето програмата Work and travel ќе се одржи и под кои услови или ќе се откаже, информираат од студентскиот медиум „Авангарда“ при Универзитетското студентско собрание на УКИМ. „Доколку се донесе одлука програмата...

Светски ден за безбедност и здравје при работа: Да ја запреме пандемијата

Светскиот ден на безбедноста и здравјето при работа, 28 април, годинава се одбележува во услови на глобална здравствена криза од корона вирусот. Фокусирајќи се на пандемијата на Ковид-19, овој ден се одбележува под слоганот „Да ја запреме пандемијата: Безбедноста и здравјето при работа можат да спасат животи!“ „Работниците и работодавачите се изложени пред огромни и неочекувани предизвици, обидувајќи се да се...

Родителите што ги чуваат децата, ќе мора да работат од дома

Министерството за труд и социјална политика ја измени мерката за ослободување од работа на вработените лица во институции и фирми кои имаат малолетно дете со навршена возраст до 10 години или активно четврто одделение, односно за еден од родителите, ако се двајца, како и за самохраните родители во следните две седмици да бидат дома со децата, а тоа отсуство да...

Последниот погон од фабриката „Тетекс“ од денеска престанува со работа

Од денеска престанува производството во последната работна единица „Конфекција“ од поранешниот текстилен гигант „Тетекс“. Последните 140 работници во „Конфекција“ ќе бидат регистрирани во Агенцијата за вработување како невработени. -Предвидени се седум лични доходи за оние работници кои имаат над 25 години работен стаж, а останатите соодветено на должината на стажот. Оние кои се пред пензија ќе бидат 18 месеци под...

Промовирана Повелбата на Европската федерација за условите за работа на новинарите

Сојузот на синидикати на новинари (ССНМ), Советот за етика во медиумите (СЕММ) и Здружението на новинари (ЗНМ) денеска ја потпишаа и промовираа Повелбата на Европската федерација на новинари за условите за работа на новинарите. ССНМ е единствениот потписник од Македонија на оваа Повелба, која за прв пат беше промовирана лани во Белград и до овој момент 19 медиумски организации, синдикати...

Тринаесет повредени, вклучително и три деца, по руски напад во регионот Днипропетровск

Во украинската област Днипропетровск, руска ракета погоди двокатна станбена зграда, при што беа повредени најмалку 13 лица, меѓу кои три деца. Веста за нападот и повредените на војот Телеграм канал...