fbpx
Таг: пушки

таг: пушки

Големо количество оружје пронајдено кај Блаце, на регионалниот пат кон Косово

Големо количество оружје денеска било пронaјдено во близина на Блаце, на регионалниот пат кон Косово, соопштија од Министерство за внатрешни работи. „Денеска од страна на единицата за недозволена трговија при Секторот за внатрешни работи Скопје во соработка со Управата за безбедност и контраразузнавање, а во содејство со единицата за брзо распоредување, единицата „Алфа“ и единицата за увид на местото на...

Украдени пушки и пиштоли од магацин на „Македонски шуми“

Непознат сторител од магацин на „Македонски шуми“, односно Шумското стопанство „Караџица“, украл неколку парчиња оружје. Како што информираат од полицијата, случајот бил пријавен вчера, а станува збор за украдени пушки и пиштоли. Кражбата се случила на неутвреден датум, во периодот меѓу 4 и 17 јуни. Полицијата засега нема осомничени и презема мерки за целосно расчистување на случајот.

Србија продава тенкови, пушки, пиштоли…

Повеќе од 480 тенкови и хаубици, 220 оклопни возила, преку 20.000 пушки и пиштоли планира да продаде Министерството за одбрана на Србија. Според министерството, се планира продажба на 282 тенкови Т-55 и околу 220 оклопни транспортери M-60, M-80, BTR-50 и BTR-60 и противоклопни орудија POLO, како и 200 хаубици од 105 и од 155 милиметри. Ќе се понудат на продажба и околу 16.700...

„Анима мунди“: Дивјачки лов на чавки!

Шокирани сме од дивјаштвото за кое дознавме преку локален портал, кој информира дека во тек на вчерашниот ден се убиени голем број птици и бараме итно да се запре ова крвопролевање врз интелигентни, социјализирани и мирни битија (а не агресивни птици како што наведува порталот), кое ќе остави крвава дамка на репутацијата на градот. Инсистираме на итни санкции за сторителите...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...