fbpx
Таг: пунктови

таг: пунктови

На три пункта во Скопје граѓаните ќе ги потпишуваат новите договори за парно со ЕСМ

За да се регулира потрошувачкиот однос на снабдувачот со потрошувачите утврден во Правилата за снабдување со топлинска енергија, потребно е да се склучи договор за снабдување со топлинска енергија, а за таа цел потрошувачите на чиe име се води парното греење во домот/објектот, потребно е да се обратат во пунктовите на ЕСМ Снабдување со топлина ДООЕЛ Скопје, каде во...

Започнува карван за вакцинација против ковид-19 во повеќе општини

Министерството за здравство со поддршка од Светската здравствена организација, УСАИД и УНИЦЕФ од понеделник (21 март) почнува со карван за вакцинација против ковид-19, кој ќе опфати 14 локални заедници низ државата. На секое од овие места, согласно распоредот, граѓаните ќе имаат можност да се вакцинираат и да се информираат за придобивките од имунизацијата против ковид-19. Исто така, на овие...

Отворени пунктовите за вакцинација против сезонски грип, заинтересираните да се пријават на vakcinacija.mk

Од рано утринава се отворени пунктовите за вакцинација против сезонски грип, информира Министерството за здравство. Заинтересираните граѓани треба да се пријават на vakcinacija.mk и по смс порака, ќе добијат термин. Во министерството информираат дека годинава се обезбедни 40 илјади вакцини наменети за имунизација на ризичните категории на граѓани и дека вакцините за нив се бесплатни. - Дополнително се обезбедени и 11...

МЗ: Вчера се аплицирани 14.159 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 747.225 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.621 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 14.159 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.332.658 дози вакцини, а ревакцинирани се 579.358 граѓани,...

МЗ: Вчера се аплицирани 9.335 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува. На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 428.081 граѓани. „Прва доза вакцина вчера примиле 6.413 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 9.335 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 676.620 дози вакцини, а ревакцинирани се 248.539 граѓани. Со последните бројки 56 проценти од...

Комунална хигиена постави осум нови пунктови во Скопје за своите вработени

Директорот на ЈП Комунална хигиена-Скопје, Абдусамед Шабани и градоначалникот на Градот Скопје, Петре Шилегов, денеска го посетија новиот пункт на јавно-комуналното претпријатие (ЈКП) лоцирано во близина на скопското Кале. Тој пункт е еден од осумте што би требало да овозможат подобро функционирање на претпријатието во основната функција за отстранување на сметот (отпадот). „Една од нашите најголеми заложби е да им обезбедиме...

Вакцинирани вкупно 186.146, а интерес пројавиле 376.793 граѓани

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 376.793 граѓани, информираат од Министерство за здравство. „На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 186.146 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 10.179 граѓани, а вчера вкупно...

На граѓаните најпотребни им се средства за чистење, дезинфекција и лекови

Волонтерите организирани преку групата „Хуманитарна помош за настраданите во поплавите во Скопје“ и денеска на пунктовите во „Сити мол“ и кај „Веро центар“ собираат донации од граѓаните за лицата кои беа погодени од поплавите. Како што велат волонтерите, моментално најпотребни се средства за чистење и дезинфекција. „Покрај храна и вода кои се најосновните работи, веќе имаме потреба од средства за чистење...

Пунктовите за хуманитарна помош организирани од волонтери се отворени

Од групата „Хуманитарна помош за настраданите семејства во Скопје“ демантираат дека нивните пунктови ќе бидат затворени. „Сите пунктови коишто се организирани на социјалните мрежи функционираат со целосна посветеност на волонтерите, секој добиен продукт се маркира со ознака „H“ и се носи секаде каде што е потребно - за што може да посведочат и сите граѓани коишто се имаат обратено за помош...

Грција брза да ги изгради петте прифатни центри за бегалци на островите

Грчката влада почнува со спроведување на договорот за изградба на центри и на контролни пунктови за регистрација на бегалците. На состанокот во премиерската палата викендов, под раководство на Алексис Ципрас, беше договорено итно да се почне со градба и со отворање на центрите и на контролните точки за да се избегнат нови проблеми со Европската унија по негативните коментари од извештајот на...

Заев: Административците нема да ги отпуштаме, туку ќе ги прераспределуваме

Пратенички прашања еднаш неделно наместо еднаш месечно, отчетност на сите буџетски и јавни претпријатија за своите трошоци на нивните веб-страници, во одреден рок да се пријават сите сопственици на офшор-компании, се дел од мерките што СДСМ ги предвидува во својата програма, а која во следните пет недели ќе биде отворена за сугестии од граѓаните. Според претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ако тие...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...