fbpx
Таг: публика

таг: публика

Илон Маск исвиркан од публиката во Сан Франциско откако се појави на сцена

„Дами и господа, направете врева за најбогатиот човек во светот“ – со овие зборови комичарот Дејв Шапел ѝ се обрати на публиката во „Чејс“ центарот во Сан Франциско откако на сцена го повика да му се придружи новиот сопственик на Твитер, Илон Маск. Гардијан пишува дека во првите неколку секунди Маск се појавил на сцената подготвен за еуфорично добредојде од...

Македонија загуби со 0:1 од Бугарија на последниот натпревар во групата од Лигата на нации [Галерија]

Вчерашниот меч на машките фудбалски репрезентации на Северна Македонија и Бугарија заврши со негативен резултат за нашата репрезентација 0:1. Во последниот натпревар во групата од Лигата на нации во која беше Македонија, Бугарија го даде победничкиот гол на почетокот на второто полувреме. Според проценките, натпреварот во живо го проследија околу 20.000 навивачи. Пред почетокот на мечот, на исполнетиот Градски стадион „Тодор...

„е-Општество.мк“: Новинарите ја изгубија довербата кај публиката, тоа остава простор за лажни вести

Новинарството денеска е на крстосница, ризикува да биде присилено да се повлече од местото коешто се нарекува врева и во кое не може да се размислува. Места каде што новинарите може да бидат манипулирани, да шират лажни вести, места коишто се креирани за да се шират лаги, со цел новинарите да бидат дискредитирани. Ова денеска го кажа доцентот на Факултетот...

Политичарката Александрија О.Кортез играше видео игра со цел да ги охрабри гледачите да гласаат

Познатата политичкарка од Демократската партија во САД, Александрија Окасио-Кортез вчеравечер дебитираше на стриминг платформата Twitch играјќи ја видео играта „Меѓу нас“, при што ги охрабри гледачите да гласаат. Нејзиниот пренос беше гледан од околу 500.000 гледачи од почетокот на нејзиниот стрим. Окасио-Кортез во понеделникот на Твитер се обрати прашувајќи: „Дали некој сака да игра со мене на Twitch за да...

Претставата „Европејци“ премиерно пред тетовската публика на 22 април

Претставата „Европејци“ од српскиот драмски писател Мирољуб Неделковиќ, премиерно ќе се одржи во Центарот за култура „Ило Антески Смок“ во Тетово на 22 април. Претставата е современа комедија која ги исмејува балканскиот и македонскиот менталитет. - Во оваа претстава се прикажува кој е поголем Македонец. Публиката ќе излезе насмеана, но и замислена - вели актерот Глигорие Стојановски. Режисер на „Европејци“ е...

Трамп ги обвини медиумите дека лажат за бројката на присутни луѓе на инаугурацијата

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ги обвини медиумите дека се „нечесни“ околу проценките за бројот на луѓе што присуствувале на неговата инаугурација пред Капитол хил, јавува „Би-би-си“. Новиот претседател на САД реагирал на фотографиите објавени во медиумите, со кои се споредува бројот на граѓани што биле присутни на неговата и на инаугурацијата на претходниот претседател на САД, Барак Обама, во 2009...

„Мерцедес“ од 600.000 евра, една од главните маски на Вевчанскиот карневал

Главна атракција на Вевчанскиот карневал денеска беше дефилето на маските. Поворките со повеќе од илјада василичари од вевчанските маала се споија на плоштадот пред зградата на Општина Вевчани. Политиката и годинава беше во центарот на вниманието. Маските кои продефилираа, меѓу кои „мерцедес“ од 600.000 евра, „Шарената револуција“, нова влада, кражба во вевчанската пошта, споредба на македонските политичари со светските диктатори и слично, до...

Шестмина загинати при несреќа на автомобилско рели во Шпанија

Шест лица, меѓу кои и една бремена жена, загинале кога автомобил излетал од патот и удрил во нив за време на автомобилско рели, кое вчера се одржувало во градот Карал, во северозападниот дел на Шпанија, јавуваат светските агенции. Во несреќата, како што соопштиле од полицијата, повредени се 16 лица, од кои дел се во критична состојба. Од видеоснимките од несреќата се...

„Многу врева за ништо“, празник за публиката на „Охридско лето“

Актерите од Народниот театар од Сомбор, Србија, на фестивалот „Охридско лето“ направија вистински празник за публиката, која до последно место го исполни гледалиштето во дворот на ОУ „Свети Климент Охридски“ за претставата „Многу врева за ништо“, во режија на младата Ана Ѓорѓевиќ. Актерот Саша Торлаковиќ спаѓа во редот на петте најдобри актерски имиња во Србија и е носител на повеќе...

Повредени цивили во руски ракетни напади врз Харков

Два руски проектила го погодија центарот на Харков во североисточниот дел на Украина, при што еден од проектилите погодил станбена зграда, а друг високообразовна институција, јави Укринформ. Гувернерот на Харков,...