fbpx
Таг: психолози

таг: психолози

Онлајн дебата: Менталното здравје кај младите по Ковид пандемијата

Како пандемијата влијаеше врз менталното здравје кај младите со оглед на големите промени низ кои тие поминаа? Колку и на кој начин онлајн наставата и социјалната изолација изминативе две години се одразија врз менталната добросостојба кај учениците и студентите? Како најдобро младите да се справат со предизвиците по нивното ментално здравје после овие промени - што треба да преземат...

Промовиран документ со предлози за подобрување на менталното здравје кај младите

Денеска се одржа завршниот настан за презентирање на документот за јавна политика „Ментално здравје – сега е моментот“, информираат од тимот на Младите можат. На настанот се водеше дискусија помеѓу психолог м-р Тиана Ивановска, наставник д-р Фанче Јошевска и Ева Цветковска - претседателка на УСС на УКИМ на теми кои се опфатени во документот за јавна политика, како и предлози...

Психолозите потврдуваат: Ковид пандемијата донесе различни психички проблеми кај учениците

Пандемијата на ковид-19 сериозно се одрази на менталното здравје на младите. Иако на почетокот изгледаше безопасен преодот на учење од дома, сепак долгото време на несоцијализација, си го зема данокот. Два и пол месеци по почетокот на учебната година со физичко присуство, Мета.мк поразговара со училишни психолози на оваа тема. Тие велат дека враќањето назад во училиште довело до...

Ученици симулираат убиства од „Скуид гејм“, психолози предупредуваат на внимателност

На големи одмори, ученици во училишта низ државата, симулираат убиства и прават други насилни предизвици од популарната јужнокорејска серија Squid game. Оваа серија предизвика бурни реакции заради негативното влијание врз децата и младите, а во некои држави властите веќе и препорачаа родителите да не им дозволуваат на нивните деца да го гледаат шоуто. Тоа се случи во Британија, каде...

Помина фазата на шок од ковид-19, сега се присутни лутината, отпорот и фрустрацијата, велат психолозите

Осум месеци светот, вклучувајќи ја и нашата држава живее под поинакви услови поради пандемијата со ковид-19. Вирусот наметна нови правила на секојдневно функцинирање и ако на почетокот од пандемијата, се случуваше „првиот бран“ на енормно пазарување поради страв и ширење на паника и дезинформации, се чини дека во текот на летото овој бран се смири. Сега, месеци подоцна, дел...

Порталб: Врсничкото насилство ја намалува самодовербата на учениците и предизвикува ментални проблеми

Бидејќи врсничкото насилство (bullying) е сè позастапено во училиштата, „Порталб.мк“ разговараше со психолозите од две основни училишта кои кажуваат какви последици има тоа врз учениците. Тие истакнаа дека булизмот има негативно влијае врз учениците, при што се намалува нивната самодоверба, доаѓа до појава на ментални проблеми, намалување на оценките, па дури и употреба на наркотични супстанци. Врсничкото насилство е повторливо, штетно...

Психологот Аделина Рашиди советува како да се одржи менталното здравје периодов

Во ситуации како оваа со пандемијата на корона вирусот, многу е нормално граѓаните да доживеат вознемиреност или да имаат негативни мисли. Не двоумете се да ги искажете овие чувства пред вашите роднини, ослободете ги, не ги потиснувајте, ова се дел од предлозите на психологот Аделина Рашиди за тоа како да се излезе од оваа состојба на психички и физички...

Само 7 години има најмладиот пациент со депресија во Македонија

Се помали се децата кои имаат симптоми и знаци на депресија, односно кај кои се јавуваат депресивни манифестации, предупредуваат детските психолози и психотеравпевти. Само седум години има најмладиот пациент со кој работи психологот Катина Павлоска во Центарот за ментално здравје на деца и младинци. Во Македонија не се води точна евиденција конкретно за оваа патологија. Според податоците на Светската здравствена организација...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...