fbpx
Таг: Пржини

таг: Пржини

Дожд од изјави за специјалниот обвинител, сите го чекаат 15 септември

На само пет дена пред истекот на рокот што партиите си го дадоа со Договорот од Пржино за избор на специјален јавен обвинител, изјави и ставови на оваа тема доаѓаат од сите страни. Освен претставници од меѓународната заедница, со свои ставови во неделата излегоа и лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ. Денеска известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгел, во...

Работните групи во нов обид за избирачкиот список

Почна средбата на работните групи на политичките партии, потписници на Договорот од Пржино, во Клубот на пратеници во обид да најдат решение за спорните точки поврзани со предвремените парламентарни избори закажани за април 2016 година. Како што објави „Мета“ најголемите политички партии се договорија околу изборот на членови на ДИК и го прифатија предлогот на СДСМ според кој тие ќе...

Изборна математика: 3+3+3 за ДИК и 2+2 за Избирачкиот список

Работните групи на политичките партии, потписници на Договорот од Пржино, денеска ќе немаат средба, а продолжуваат утре со прашањата околу Избирачкиот список и гласањето на дијспората. Како што објави „Мета“ најголемите политички партии се договорија околу изборот на членови на ДИК и го прифатија предлогот на СДСМ според кој тие ќе се бираат по формулата 3+3+3, односно тројца членови да...

Заев: Блиску сме до договор

Партиите се блиску до договор за избирачкиот список, изјави денеска во Велес, Зоран Заев кој се надева дека најверојатно ќе се прифати решението за активна регистрација. -  Најверојатно ќе се договори решение коешто ќе значи целосна нова регистрација и создавање на нов изборачки список со биометрискиот отисок. Последното е сугерирано, но не значи дека и финално тоа ќе остане, да се...

Денеска нова средба на работните групи за Договорот од Пржино

Денеска попладне повторно ќе се сретнат работните група на политичките партии за имплементирање на Договорот од Пржино. Вчера по три часа заврши средбата на работната група, на која се разговараше околу изборната легислатива, но ниту еден од претставниците на политичките партии не даде официјална изјава за тоа како се одвивале преговорите. Само претставникот на ЕУ, кој беше посредник на средбата, Питер ван...

Македонските институции стануваат сè повеќе свесни за важноста на отворените податоци

Последниве неколку години се забележува голема и динамична промена во насока на зголемување на отвореноста на институциите, а тоа е пропратено и со зголемен интерес на јавноста за одредени...