fbpx
Таг: Прво па женско

таг: Прво па женско

Перформанс на Јасна Жмак на фестивалот ПРВО ПА ЖЕНСКО

Утревечер со почеток во 20 часот, писателката и драматург Јасна Жмак ќе настапи со својот проект „this is my truth tell me yours“ на Академската сцена на Факултетот за драмски уметности во Скопје, како дел од програмата на Фестивалот за феминистичка култура и акција ПРВО ПА ЖЕНСКО. Во овој авторски проект, Жмак се занимава со својот однос со уметничкото поле...

Еко мода и реупотреба на облека во фокус на јубилејното издание на „Прво па женско“

Како дел од Зелената програма на јубилејното 10 издание на фестивалот „Прво па женско“, на 31 август во паркот на Младинскиот културен центар ќе се одржат предавање, работилница и активности кои ја промовираат одржливата еко мода и реупотребата на облека. „Во последно време сè повеќе јавно се проблематизира модната хиперпродукција, неетичките услови за работа на текстилните работници и загадувачкиот ефект...

Женски кантавторки во фокус на јубилејното издание на „Прво па женско“

По повод јубилејното издание на фестивалот „Прво па женско“, на 31 август во Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе се одржи концерт во чиј фокус се жени кантавторки – Јоана Ристеска, Марија Каева, Сара Ренар и Теа Шалдева/Galatheia. Ристеска е соло-артистка и инструменталистка од Скопје, која изведува и компонира музика за акустична и електрична гитара и со аналогни техники ја истражува...

Поетична визуелизација на интимноста преку „Гол живот“ што ќе се одржи утре во МКЦ

Оваа сабота, во рамки на фестивалот „Прво па женско“ ќе се одржи перформансот „Гол живот“ на Оља Грубиќ и Виа Негатива од Љубљана. „Гол живот“ нѐ повикува да размислиме што значи да се биде вид на живо суштество во светот, да се има тело, услови за постоење, можност за живот? Идеологијата не е решение. Животот е надвор од тоа. Преку...

Вечерва во МКЦ прв феминистички стенд-ап на Прво па женско 10

Вечерва во МКЦ Клуб Ресторан, како дел од програмата на фестивалот Прво па женско во организација на Tiiiit! Inc. ќе се одржи првиот феминистички стенд-ап. Со свој комичен материјал ќе настапат Софија Ристевска, Ангела Стојановска и „дрег-кралот“ Борис Геј. Ангела е дипломирана актерка на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Голем дел од времето го посветува на независната театарска сцена. Софија...

Вечерва „Цепки“ во Филхармонија по повод 10-годишниот јубилеј на „Прво, па женско“

„Цепки“, специјално гала издание на иницијативата за раскажување женски приказни „ПичПрич“, ќе се одржи вечерва во 20 часот во Филхармонијата. Гала настанот е по повод десетгодишниот јубилеј на фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво, па женско“. Вечерва ќе раскажуваат уметниците Јана Јакимовска и Илина Арсова, хрватската писателка Мима Симиќ, радиоводителката Маја Казакова, режисерката Софија Ристевска и писателот Петар Андоновски....

Перформансот „СРАМ“ на Ангела Стојановска ќе се одржи утре во Јавна соба

Перформансот „СРАМ“ на независната уметница Ангела Стојановска ќе се одржи утре (11.05.2022) во Јавна соба со почеток од 20 часот. Темата на перформансот симултано обработува неколку аспекти на односот на општеството кон женското тело, храната и сликата за самите себеси која ваквиот општествен амбиент ни ја наметнува. „Ова е моето простување со срамот од моето тело, од храната, од живеењето...

Град Скопје не го поддржа единствениот фестивал за феминизам ПРВО ПА ЖЕНСКО

Единствениот фестивал за феминизам и феминистичка култура во Северна Македонија, ПРВО ПА ЖЕНСКО годинава остана без средствата од Град Скопје. Градските власти одлучија да не ја поддржат овогодинешната музичка програма на фестивалот којшто годинава го слави јубилејното десетто издание, информираат организаторите Тиииит! Инк. „Оваа година ППЖ го слави своето јубилејно десетто издание, па затоа се потрудивме и програмата на фестивалот...

На вториот фестивалски ден од ПРВО ПА ЖЕНСКО 9 отворена изложбата на Албена Баева

Изложбата „Овцата, змијата, кучката и нивната свиња“ на Албена Баева вчера вечер беше отворена во Младинскиот културен центар (МКЦ) во рамките на вториот фестивалски ден на ПРВО ПА ЖЕНСКО 9. Изложбата ги критикува онлајн дискусиите, а секојдневниот банален сексизам чија цел е да ги девалвира, одбива и навредува жените, е основната инспирација за делата на изложбата. Албена Баева е визуелна...

„Жените се малцинство“ – Осмо издание на фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво па женско“

Осмото издание на фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво па женско“ ќе започне на 17 Август под мотото „Жените се малцинство“. „Со ваквото политичко позиционирање имаме за цел да го преиспитаме значењето на терминот 'малцинство', свесно одбегнувајќи ја неговата национална, доминантна претпоставеност. Сакаме да посочиме дека во значењето на овој поим многу поважни се, всушност, односите на моќ помеѓу...

Во Битола промоција на фестивалите АКТО и Бош

Во Мезе бар „Јагода“ во Битола, со почеток во 21.30 часот вечерва ќе се одржи забава под наслов „Собиранка“, на која АКТО Фестивалот за современи уметности, Бош Фестивал, ДримON и „Прво па женско“ ќе ги промовираат своите активности, со фокус на претстоечките изданија на Бош и АКТО. „Идејата на оваа забава е да обедини на едно место фестивали кои во...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...