fbpx
Таг: први мај

таг: први мај

Државниот врв со пораки за Први мај, Меѓународниот ден на трудот

Со пораки за почитување на работничките права и труд и обезбедување пристојни работни услови, државниот врв го честиташе Први мај, Меѓународниот ден на трудот. Претседателот Стево Пендаровски во пораката вели дека државата треба постојано да вложува напори за унапредување на правата на сите работници и да се почитува нивното право на достоинствен живот. „Да се бориме за вистинска валоризација на секој...

Први мај е неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците 1 Мај 2020 година (петок) е неработен ден за сите граѓани. Министерството за труд и социјална политика на сите граѓани им го честита Денот на трудот.

Синдикатите протестираа за поголеми права и доставија барања до Владата

По повод Меѓународниот ден на трудот денеска во Скопје се одржаа неколку различни протести на синдикалните организации на кои учествуваа повеќе стотици граѓани. Тие побараа подобри работнички услови, поголеми права и поголема заштита. Сојузот на синдикати на Македонија организираше Првомајски марш од пред нивното седиште до владата каде побараа достоинствена плата, покачување на личниот доход, ценење на работничкиот труд, регрес...

Заев: Доведено е во прашање елементарното право на работниците, на штрајк

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати порака по повод Први мај, Меѓународниот ден на трудот. - Први мај 2015 година во Македонија ќе биде запаметен како ден што почна да ја враќа одлучноста на граѓаните да ги бранат човековите работнички права и достоинство, што девет години по ред, мала група на власт недозволиво ги гази и ги повредува. Први мај некогаш...

Денеска се слави Меѓународниот ден на работничката борба

Први мај е државен празник во повеќе земји во светот, во знак на почит кон жртвите од штрајкот што се одржал од 1 до 4 мај 1886 година во Чикаго. Целта на првомајските демонстрации во Чикаго била да се издејствува воведување осумчасовен работен ден, но полицијата употребила сила и имало жртви. Три години по настаните во Чикаго, на првиот Конгрес на Втората...

ФБИ изврши претрес на имотот на Трамп во Флорида

ФБИ изврши претрес во понеделникот во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за постапување со претседателските документи, вклучително и доверливи документи, кои...