fbpx
Таг: прв хакатон

таг: прв хакатон

Проектот „m.Health” е победник на Хакатонот „Е-Здравство” на ФИТР и РОШ Македонија

Проектот „m.Health” понуди најиновативно и најкреативно решение за подобро управување со здравствениот систем, во рамките на првиот хакатон „Е-Здравство”, кој се одржа минатиот викенд во организација на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) и РОШ Македонија, а во соработка со Министерството за здравство. На хакатонот, 11 проектни тимови под менторство на експерти од здравството работеа на развој на...

Објавен првиот хакатон на ФИТР и Рош Македонија „Е-Здравство“ за иновативни решенија во здравствениот систем

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) во соработка со фармацевтската компанија Рош Македонија како корпоративен партнер, заедно со Министерство за здравство и Управата за електронско здравство, денеска го објавија јавниот повик за учество на првиот хакатон: „Е-Здравство“, со кој ќе се бараат е-решенија за подобро управување со здравстениот систем и кои ќе бидат целосно бесплатни и достапни до...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...