fbpx
Таг: прскање против комарци

таг: прскање против комарци

Град Скопје деновиве ќе прска против комарци од земја и авионски

Градот Скопје во текот на наредните неколку дена на подрачјето на градот Скопје ќе врши терестрична и авионска дезинсекција против комарци, информираат градските власти. Прскање од земја против возрасни форми на комарци ќе се одвива од среда (22.06.2022 година) до сабота (25.06.2022 година), во периодот од 22 до 03 часот, наредниот ден. Воедно, авионската дезинсекција против возрасни форми на комарци ќе...

Викендов и наредната седмица ќе се прска против комарци

Град Скопје ги информира граѓаните дека на 14.08.2021 година (сабота) и 15.08.2021 година (недела), во раните утрински часови, на подрачјето на градот Скопје ќе се врши авионска дезинсекција против комарци. Терестричната дезинсекција против комарци, пак, ќе се одвива од 16.08.2021 година (понеделник) до 20.08.2021 година (петок), во периодот од 22 до 03 часот, наредниот ден. Доколку временските услови не дозволуваат да...

Град Скопје: На 20 и 21 јуни ќе се прска против комарци од авион, наредната недела прскање од земја

На 20 јуни (недела) и 21 јуни (понеделник), во раните утрински часови, на подрачјето на градот Скопје ќе се изврши авионска дезинсекција против возрасни форми на комарци, информираат градските власти. „Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, истата ќе се врши во истиот термин, првиот нареден ден, кога ќе бидат поволни временските услови“, информираат од Град Скопје. Воедно, тие...

Во сабота и недела ќе се прска против комарци во Скопје од авион, наредната недела ќе се прска од земја

Градот Скопје информира дека на 22 мај (сабота) и 23 мај (недела) ќе се изврши авионска дезинсекција на подрачјето на град Скопје против возрасни форми на комарци. Прскањето од авион ќе се одвива во раните утрински часови. Терестричната дезинсекција, односно прскањето против возрасни форми на комарци од земја, ќе се одвива во периодот од 24 мај (понеделник) до 28 мај...

Град Скопје за утре најави прскање против ларви од комарци

Градот Скопје информира дека во текот на утрешниот ден (27.04.2021 година) на подрачјето на градот Скопје ќе се врши авионска и терестрична дезинсекција против ларви од комарци. „Авионската дезинсекција (втора фаза) против ларви од комарци ќе се врши во раните утрински часови, а терестричната дезинсекција (втора фаза) ќе се реализира во текот на денот. Доколку временските услови не го дозволуваат...

„Вистиномер“: Нема линк меѓу коронавирусот и прскањето против комарци

На социјалната мрежа Фејсбук се шири објава со која се наведува јавноста на мислење дека нема епидемија на коронавирус, туку во прашање е бактерија која наводно се испушта при авионското прскање против комарци?! Како што пишува „Вистиномер“, станува збор за манипулативен пост од два дела, при што на првиот е прикажана монтирана фотографија, за којашто проверката покажа дека е преземена од Фејсбук...

Град Скопје од утре до петок ќе прска против комарци од земја

По наездата на комарци во главниот град поради влажното време и авионското прскање што се одвиваше изминатава недела, Градот Скопје од утре (31 август) до петок (4 септември) ќе врши терестрична дезинсекција на подрачјето на главниот град против возрасни форми на комарци. Прскањето против комарци од земја ќе се врши во периодот од 9 до 3 часот, наредниот ден. „Доколку...

Прскање против комарци викендов во Скопје

Град Скопје соопшти дека претстојниов викенд ќе почне втората дезинсекција, односно прскање, против комарци на подрачјето на главниот град. Авионското прскање ќе се одвива в сабота и в недела во раните утрински часови. Прскањето од земја против комарци ќе почне в недела, а ќе заврши најдоцна в четврток. Ќе се врши во периодот од 23 часот до 4 часот следниот ден. Доколку...

Во Општина Штип утре прскање од земја против комарци

Општина Штип соопшти дека утре на територијата на општината ќе се изврши прскање од земја против комарци. Зафатот ќе се врши од 9 до 14 часот, а средството против ларви од комарци ќе се распркува секаде каде што има застојани води на територијата на градот и на други локации на територијата на општината. Во случај на ветер или дожд, дезинсекцијата ќе...

Денеска и утре поради топлото време целата земја е во портокалова фаза

Во текот на денешниот и утрешниот ден целата територија на нашата држава ќе биде зафатена со температури од портокалова (алертна) фаза. Од таа причина Министерството за труд и социјална политика ги...