fbpx
Таг: процес

таг: процес

Порталб: Скопска Апелација донела одлука за случајот „Монструм“, но се очекува да ја објави во септември

Апелацискиот суд во Скопје ја донел одлуката за случајот „Монструм“, по одржаната јавна расправа на 18 март годинава, но таа не може да се објави бидејќи сѐ уште не е напишана и потпишана, известува Порталб.мк. „Ве известуваме дека предметот КОК-66/17 на Основен кривичен суд Скопје е доставен на одлучување по жалба до Апелациониот суд и е со број КОКЖ-109/21, за...

Османи очекува финалниот текст на предлог-преговарачката рамка да биде прифатен до октомври

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Омсани очекува финалниот текст на предлог-преговарачката рамка за нашата земја да биде готов до октомври. Врз основа на оваа нацрт-верзија, земјите-членки ќе ги изнесат своите национални ставови и потоа рамката ќе се носи со консензус. - Потоа се очекува да биде закажана и заедничка меѓувладина седница. Добро е што ова се случува во време на...

Жбогар: Новата методологија е „вин-вин“ документ и за ЕУ и за земјите-кандидатки

Евроамбасадорот Самуел Жбогар оцени дека новата методологија за почеток на преговорите е „вин-вин“ ситуација што се однесува како за земјите кандидати, така и за самата Европска унија. Целта на документот, според Жбогар е да го забрза пристапниот процес кој во последно време изгуби малку енергија, од двете страни. „Целта е и повторно да се воспостави довербата помеѓу земјите членки и кандидатите,...

Димитров: Идејата на францускиот нон-пејпер е забрзување на процесот на преговори

Во францускиот нон-пејпер има идеи што се добри и има идеи што нема да бидат лесно спроведливи, важно е што крајот на процесот е полноправно членство, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров, одговарајќи на новинарско прашање за ставот на Владата во однос на францускиот предлог за реформа на преговарачкиот процес за членство во ЕУ. Тој појасни дека Владата...

Поминаа пет, останаа уште 10 помалку неизвесни чекори до промени во Уставот

Промената во Уставот, процес кој не е ни малку лесен и едноставен, има вкупно 15 фази. Владејачкото мнозинство до сега ги помина првите пет чекори, а до целосното завршување на процесот остануваат уште два пати по толку - 10. Најтешкиот чекор до сега, беше отворањето на Уставот, односно гласањето за потребата од уставни измени за кој беше потребно двотретинско мнозинство...

Пендаровски: Преговорите со НАТО ќе бидат рутински, подготвени сме за овој момент

По повод стартот на завршната фаза од преговарачкиот процес со НАТО за членство во Алијансата, кој започна денеска во Брисел, националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски рече дека процесот ќе биде рутински, бидејќи во министерствата имаме способни луѓе кои си ја знаат својата работа. „Имавме две сесии претпладне и две попладне, и така и во текот на утрешниот ден. Поминавме...

Почнува судењето за крвавиот четврток, 28 лица се гонат за тероризам

Поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, четворица пратеници, оперскиот пејач Игор Дурловски, твитерџијата Богдан Илиевски, режисерот Борис Дамовски, актерот Владо Јовановски, Александар Василевски-Нинџа, денеска ќе седнат на обвинителна клупа, заедно со уште дваесетина други обвинети за крвавото насилство во Собранието на 27 април 2017 година, кога беа нападнати и тешко повредени...

Димитров: Стартот на преговори не е исто што и пристапувањето во ЕУ

Треба да има јасна дистинкција дека стартот на преговори не е исто што и пристапувањето во ЕУ, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров во тесен круг на експерти и новинари во Брисел. – Ова треба да биде признаено. Има два до три изборни циклуси помеѓу двата настани, а пристапувањето е алатка што е тука да ги помогне реформите. Ако...

Претседателот Иванов бара да биде информиран за процесот на преговори за името

До претседателот Ѓорге Иванов нема стигнато информација за договорената рамка за надминување на спорот за името, на која вчера се повика министерот за надворешни работи Никола Димитров, соопштуваат од Кабинетот на претседателот на Република Македонија. „До Кабинетот на Претседателот на Република Македонија нема доставено информација за договорената рамка за можно решение на разликата околу името, ниту информации за последните две...

Џафери: Разговорите во процесот „Жан Моне“ се одвиваат во конструктивна атмосфера

Разговорите во рамки на процесот „Жан Моне“ се одвиваат во конструктивна, работна атмосфера, со консензуален став на учесниците за потребата од регулирање, односно дорегулирање на односите во Законодавниот дом, рече претседателот на Собранието Талат Џафери од Охрид, каде во тек се разговорите на претставници на парламентарните партии во македонското Собрание во рамки на процесот „Дијалог Жан Моне“ инициран од...

Груевски не е во „Процес“, „кафкијанските процеси“ беа симбол на неговото владеење

Изразот „кафкијански процес“ во текот на изминативе десетина години честопати се користеше како метафора за де се опишат многубројните судски неправди со кои се соочуваа македонските граѓани. Токму оваа фраза стана симбол (или еден од симболите) на владеењето на Никола Груевски и на судството, кое во неговото време наместо правда делеше неправда. За разлика од главниот лик во романот на...

Манчевски: Ќе работиме да создадеме услови за влез на трет мобилен оператор

Државата ќе ги направи неопходните чекори за влез на трет мобилен оператор на пазарот, со цел граѓаните да добијат поквалитетни услуги за пониски цени, најави денеска министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. Тој додаде дека за тоа се потребни законски измени за да се овозможи изнајмување на државната инфраструктура на приватните компании. „Државата не знае што има и потребно е...

Градоначалниците на Скопје и Атина повикуваат на остварливо решение за името

Kако градоначалници на главните градови на двете земји, ги здружуваме нашите гласови и го поддржуваме процесот (за решавање на спорот за името) што мора да води кон остварливо решение, а не кон ново разочарување, наведуваат градоначалниците на Скопје и на Атина, Петре Шилегов и Јоргос Каминис во заедничка колумна во пресрет на нивната официјална средба закажана за в петок...

Ахмети: Евентуален референдум за името може да го комплицира процесот

Евентуалниот референдум во Македонија за ново име на државата што би го договориле Македонија и Грција може да го комплицира процесот, рекол лидерот на ДУИ, Али Ахмети на средбата со европратениците од групата на Прогресивната алијанса на социјалистите и демократите, Виктор Боштинару, Тања Фајон и Тонино Пицула. Ахмети на средбата истакнал дека компромис за решавање на спорот за името треба...

Нимиц: Секогаш добивам добри совети од лидерот на ДУИ

Медијаторот на Обединетите нации во спорот за името, Метју Нимиц ја оцени како конструктивна средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, од кого, како што рече секогаш добивал добри совети. - Го известив за моите активности во Атина и претходно денеска во Скопје во Владата , како и за напорите што ги правам во рамките на ОН за решавање...

Почнува судењето на напаѓачите на Зијадин Села во Собранието

Во Основен суд Скопје 1 денеска ќе почна судскиот процес против десеттемина обвинети за убиство во обид на пратеникот Зијадин Села при упадот и насилствата во Собранието на 27 април лани. На обвинителната клупа треба да седнат обвинетите Оливер Ошавковски, Сашо Сенков, Николче Димитриевски, Александар Јаневски-Тошта, Андреј Мицов, Никола Војминовски, Коста Делов, Стојан Павлески – Кобра, како и Кире Ѓоргиевски...

Заев – Бјорнстад: Преземенo e сè за да се спречат изборни нерегуларности

Премиерот Зоран Заев се сретна со амбасадорот на Кралството Норвешка во Македонија, Арне Санес Бјорнстад, информираат од владината прес-служба. Заев го информирал Бјорнстад дека се преземени сите неопходни активности за да се спречат изборни нерегуларности или манипулации. Премиерот нагласил дека се осудуваат и ќе бидат осудени сите форми на насилство во изборниот процес и дека се повикани сите политички субјекти, учесници во спроведувањето...

Италијанско МНР: Изборот на нова влада е од суштинско значење за Македонија

Италија со загриженост го следи продолжението и развојот на политичката криза во Македонија и ја осудува која било форма на насилство во институциите, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи на Италија, по повод насилствата во Собранието од 27 април. Од италијанското МНР повикуваат дијалогот помеѓу политичките сили во земјата да се одвива во Собранието и во форми...

Заев очекува до крајот на неделата да се конституира парламентот

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, се сретна со амбасадорот на Република Полска во Македонија, Јацек Мултановски. На средбата било разговарано за текот на изборниот процес и за очекувањата за понатамошен демократски развој на Македонија. Заев го информирал амбасадорот дека очекува до крајот на неделата да се конституира парламентот и да се отворат демократските процеси што, според него, граѓаните ги побараа на неодамнешните избори.

ЗНМ: Процесот против Божиновски непотребно се одолговлекува

Здружението на новинарите на Македонија предупредува дека судскиот процес против новинарот Зоран Божиновски непотребно се одолговлекува, а со тоа судот ги прекршува неговите граѓански права за фер и правично судење. „Новинарот Божиновски веќе две недели штрајкува со глад со барање да му се укине притворот, а судот денеска вторпат го одложи судењето поради лични и семејни проблеми на судијката Сандра Крстиќ....

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...