fbpx
Таг: прототип

таг: прототип

Со амбиција и добра комуникација до успешен проект за велопаркинг

Анастасија Ристеска и Тамара Џерков се двете студентки од Архитектонски факултет кои го освоија второто место на јавниот повик за решение за прототип велосипедски паркинг што го објави Центарот за иновации на Град Скопје. Нивниот проект е иновативен пристап на вело паркинг, односно држачи за велосипеди со соларни панели и место за одмор. Двете пријателки и колешки од факултет за...

Проектот „Велоштад“ е прогласен за најкреативен велопаркинг

Проектот „Велоштад“ на Михајло Стојановски и Теа Дамјановска е избран како најкреативен дизајн на велосипедски паркинг кој ќе се постави на локација во склоп на Транспортниот центар Скопје. Овој предлог е еден од предлозите на 11 тимови учесници на јавниот повик кој го објави Центарот за иновации на Град Скопје – Скопје Лаб. Целта на Вело паркингот е да...

„Лексус“ направи вистинскa лебдечка штица

Тим на „Лексус“ развил прототип на лебдечка штица (ховерборд), налик на онаа од второто продолжение на филмскиот хит од 1980-тите „Враќање во иднината“, соопштиле вчера од компанијата, пренесува „Би-Би-Си“. Во изработката на вистинска, реална лебдечка штица, која функционира, проектниот тим на „Лексус“ соработувал со експерти во технологијата на суперпроводници. Како што соопштиле од компанијата за „Би-Би-Си“, нивниот тим користел магнетна левитација...

ЗНМ, СЕММ и ССНМ: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Сојузот за етика во медиумите (СЕММ) и Самостојниот Синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) преку соопштение реагираа за присуството на новинари и...