fbpx
Таг: протестирам

таг: протестирам

„Шарена револуција“: Утре сите пред суд да му дадеме поддршка на Павле Богоевски

„Шарената револуција“ ги повика граѓаните, утре, во 10.45 часот, да дојдат пред Основниот суд Скопје 1 и да му дадат поддршка на активистот Павле Богоевски. Во најавата за настанот на „Фејсбук“, пишува дека Богоевски се товари за „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“. „Еден за сите, сите за еден! Утре во 10.45 ние ќе бидеме заедно со нашиот соборец Павле Богоевски,...

На 26 август протест против изградбата на панорамското тркало

Следниот петок, 26 август, во 18 часот, активисти организираат мирен протест на Кејот на Вардар до Музејот на македонската борба, каде што моментално се гради панорамското тркало. Организаторите на настанот велат дека сакаат да им порачаат на надлежните лица и институции во градот дека „Скопје не е Дизниленд и ова лудило мора да престане“. „Продолжуваат да се градат контроверзни зданија и споменици...

Вечерва нов протест на „Шарената револуција“

Вечерва, во 19 часот, пред Специјалното јавно обвинителство, „Шарената револуција“ ќе протестира против издавањето на еврообврзницата. Во најавата за протестот пишува дека нема правда додека јавниот долг вртоглаво се зголемува. „Протест! Нема правда кога јавниот долг вртоглаво расте. Секој граѓанин на Македонија веќе должи по 2.200 евра, а режимот сака да го задолжи за уште 330 евра, во очајнички обид да продолжи...

„Шарената револуција“ утре ќе протестира против новото задолжување

„Шарената револуција“ в понеделник, во 19 часот, пред Специјалното јавно обвинителство ќе протестира против издавањето на еврообврзницата. Во најавата за протестот пишува дека нема правда додека јавниот долг вртоглаво се зголемува. „Протест! Нема правда кога јавниот долг вртоглаво расте. Секој граѓанин на Македонија веќе должи по 2.200 евра, а режимот сака да го задолжи за уште 330 евра, во очајнички обид да...

„Шарената револуција“ и на поројниот дожд порача: СЈО е правда!

Неколку стотини граѓани вечерва на протестот на „Шарената револуција“ се обидоа да стигнат до Уставниот суд, но полициски кордон ги запре на мостот Гоце Делчев. Демонстрантите, на поројниот дожд, кој врнеше за време на целиот протест, се обидоа да го пробијат кордонот, при што настана мала расправија со полицијата. Откако не успеаја да го минат мостот, дел од активистите одржаа...

„Шарената револуција“ и „Го сакам ГТЦ“ денеска заедно на протест

Граѓанските иницијативи „Шарена револуција“ и „Го сакам ГТЦ“ денеска, во 19 часот, пред Специјалното јавно обвинителство ќе излезат на заеднички протест. „Шарената револуција“ на денешниот протест ќе бара Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство. „Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство и на тој начин да се овозможи да одговараат сите функционери...

Нов протест на „Шарената револуција“, в среда во 19 часот пред СЈО

В среда, во 19 часот, пред Специјалното јавно обвинителство ќе се одржи протест на „Шарената револуција“, најави граѓанското движење на својата страница на „Фејсбук“. „Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство и на тој начин да се овозможи да одговараат сите функционери што преземале криминални дејства. Ова го бараат граѓаните, заедниците и политичките фактори што се борат за демократизација...

Активисти на „Шарена револуција“ приведени, па ослободени по вечерашниот протест

Полицијата ги ослободи активистите на „Шарена револуција“, Симона Спировска и Павле Богоевски, кои вечерва беа приведени по протестот. Спировска била уапсена во близина на Aмбасадата на Шпанија, додека Богоевски пред полициската станица Беко. Спировска, по излегувањето од станицата, соопшти дека заработиле прекршочна пријава поради неносење документи за лична идентификација, како и поради бојадисувањето на Министерството за правда. Богоевски, пак, добил...

Полицијата собира снимки и фотографии од протестот на „Шарената револуција“

Секторот за внатрешни работи Скопје собира видеоснимки и фото-материјали од оштетувањето на зградата на Министерството за правда и на споменикот „Прометеј“ за време на протестите на „Шарената револуција“ и на активистите и поддржувачите на граѓанската иницијатува „Протестирам“, што се одржаа во понеделникот оваа недела, соопшти попладнево Министерството за внатрешни работи. Во соопштението, во кое, меѓу другото, хронолошки е опишан текот...

Активисти на „Шарената револуција“ од Штип на рапорт во полиција

Тројца учесници во „Шарената револуција“ од Штип се повикани на информативен разговор во полиција. Разговорите со демонстрантите траеле по два часа. Последен бил повикан неформалниот лидер на демонстрантите, Горан Трајков, кој  изјави дека ќе се појави во полициската станица во Штип во посочениот термин за да види за кои објекти го товарат дека ги оштетил. Од СВР Штип ја потврдија информацијата за...

„Шарената револуција“ ги повика пратениците да ја бојкотираат работата на Собранието

„Шарената револуција“ денеска преку својата страница на „Фејсбук“ ги повика пратениците да не учествуваат во работата на Собранието додека не се исполнат нивните барања. „Пратеници, за да покажете дека стоите во одбрана на правдата, суверенитетот на граѓаните и на Уставот, од вас бараме да не учествувате во работата на Собранието сè додека Уставниот суд не се произнесе за уставноста на Специјалното...

СДСМ: Трајановски и Груевски ги боли тоа што цел град е на нозе

Коце Трајановски, извршителот на Никола Груевски во Скопје, не може да се помири со фактот дека цел град е кренат на нозе, реагираат од опозицискиот СДСМ на денешната изјава на градоначалникот на Скопје. „Скандалозната изјава на Коце Трајановски само го покажува стравот на ВМРО-ДПМНЕ и на Никола Груевски од граѓаните. Десет години Градот Скопје целосно е ставен во функција на...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ само креира хаос и ја нарушува безбедноста на граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува вчерашното „палење, демолирање, кршење и вандализам на хулигани од СДСМ и Сорос“, рече Илија Димовски денеска на прес-конференција. Димовски вели дека со вчерашните настани само се креира хаос и се нарушува безбедноста и спокојството на граѓаните, а се предизвикува и огромна материјална штета врз државните институции. - Вчера СДСМ демонстрираше анархија и беззаконие преку платени маскирани хулигани...

Трајановски бара „Шарената револуција“ да престане со тероризирање на Скопје

Коце Трајановски, градоначалникот на Скопје, денеска побара од „Шарената револуција“ да престане со уништување на главниот град. Тој вели дека по синоќешните инциденти во кои беше оштетена зградата на Министерството за правда, а истовремено имаше и обид за уривање споменик во паркот Жена-борец, треба да се престане со тероризирањето на главниот град. „Барам да престанат да го тероризираат главниот град. Барам...

Време е владата да си поднесе оставка, порачаа демонстрантите

До мал судир помеѓу припадниците на ЕБР и демонстрантите дојде на вечерашниот протест откако припадниците на „Шарената револуција“ се обидоа да го урнат споменикот на Прометеј, кој е дел од проектот „Скопје 2014“ и се наоѓа во паркот Жена-борец. Демонстрантите ја тргнаа заштитата на Прометеј и тргнаа дел од скелето и штиците што беа околу споменикот. Потоа го врзаа со платното...

Полицијата ги спречи демонстрантите да го урнат споменикот на Прометеј

Додека демонстрантите се обидуваа да го урнат споменикот на Прометеј, голема група припадници на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) ги спречија активистите да му пријдат на споменикот, кој е дел од проектот „Скопје 2014“. https://twitter.com/meta_agency/status/744977042274422784 Граѓаните извикуваа „Нема правда нема мир“, „Убијци“, „Човечиња“ и им ги објаснуваа своите мотиви на полицајците. Претходно, неколку камења и пластични шишиња завршија во прозорците на Министерството...

„Шарена револуција“: Камења и шишиња врз Министерството за правда

Неколку камења и пластични шишиња завршија во прозорците на Министерството за правда на денешниот протест на „Шарената револуција“. Претходно демонстрантите го обоија Министреството со боја со помош на пумпи и буриња. Полицијата, иако во зголемен број присутна пред Министерството, не реагираше на активностите на демонстрантите. https://twitter.com/meta_agency/status/744967877145419776 Граѓаните извикуваа „Шутка не ти бега Никола“ и „Нема правда нема мир“. Протестот почна во 19 часот...

Новинарот Кежаровски на информативен разговор поради боење на Собранието

Новинарот Томислав Кежаровски денеска бил повикан на информативен разговор во полициската станица Центар. Како што пишува Кежаровски на својот профил на „Фејсбук“, поканата е поради вмешаност во боењето на Собранието на 28 мај. „ПС Центар издале телеграма по мене за информативен разговор. Ќе одам денеска во 18.30 часот во полициската станица. Ме викаат заради вмешаност во боење на Собранието. Со оваа...

Полицијата го ослободи приведениот активист Павле Богоевски

Со транспарентот што се обиде да го постави на Камениот мост и поради кој беше приведен, активистот Павле Богоевски во придружба на Уранија Пировска излезе од полициската станица Пролет. Насобраните граѓани со овации го пречекаа Богоевски и заедно го поставија платното на оградата на полициската станица, а на него пишува „Година по година, криминално здружение! Партијата да се одвои од гатачката! Ај, па...

„Шарената револуција“ пред ПС „Пролет“ бара ослободување на активистот Богоевски

Неколку десетици граѓани се собраа вечерва пред полициската станица „Пролет“ во знак на револт поради приведувањето на активистот на „Шарената револуција“ Павле Богоевски. Пред станицата граѓаните извикуваат „слобода “, „ВМРО полициска“, „лопови“ и „држава полициска“. Сведоци на настанот велат дека полицијата не соопштила зошто го приведува Богоевски, - Наводно е приведен за попречување на полициско лице при извршување на задача, но никој...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...