fbpx
Таг: протестен марш

таг: протестен марш

Самохраните мајки и еднородителските семејства на протест: „Не сакаме сожалување, сакаме права“

Дефинирање на термините „самохран родител“ и „еднородителско семејство“ во соодветните закони на соодветно инклузивен начин, решавање на станбеното прашање и квалитетно вработување на самохраните родители, како и зголемување на учеството на жените-самохрани мајки во општеството преку квоти, се дел од барањата кои беа упатени на првиот протестен марш во историјата на Северна Македонија посветен на самохраните родители. Во организација на...

Во недела марш за поголеми права на самохраните мајки и нивните деца

Организацијата „Една може“ го организира првиот протестен марш во историјата на Македонија посветен на самохраните мајки. Оттаму ги повикуваат сите оние кои сакаат да ги поддржат на 13-ти февруари во недела од 13 часот, со првична собирна локација од паркот „Жена борец“ во Скопје. Учесниците ќе се движат регулирано до Министерството за труд и социјална политика. „Со ова сакаме да...

Аваја: Апелациониот суд да ја прифати пресудата за случајот со полициска бруталност во Битола

Граѓанското движење АВАЈА вчера одржа Марш за правда, откако Основниот кривичен суд Скопје донесе пресуда за случајот на полициска бруталност во Битола, со која обвинетиот полициски службеник е прогласен за виновен и е осуден на казна затвор од една година. Протестот започна од пред Основниот кривичен суд Скопје, каде што Ремзи Медик, тим лидер на АВАЈА од Битола, ја објасни...

Во среда протестен марш за поддршка на жртвите од Телeграм групата „Јавна соба“

На 3 февруари, во среда со почеток од 14:30 часот, Платформата за родова еднаквост ќе организира протестен марш за поддршка на сите жртви на криминалната група „Јавна соба“. Тие бараат од државните институции да го решат случајот, а на жртвите да им обезбедат соодветна заштита. Маршот ќе започне пред МВР, а ќе заврши пред Јавно обвинителство. И на двете локации...

СДСМ: Мицкоски ја потврдува поврзаноста на ВМРО-ДПМНЕ со насилството од 27 април

За владејачката СДСМ е неприфатливо барање на Христијан Мицкоски да се формира независно тело кое ќе ги преслуша снимките на судиите и обвинителите во изминатите две години. „Мицкоски ги потврдува сведоштвата за сериозна поврзаност на насилниците со ВМРО-ДПМНЕ во организацијата и координацијата на насилството од 27 април. Преку нелогични, несериозни и неосновани барања, интерпелации, измислици, Мицкоски се обидува да ги...

Мицкоски: Нема ниту датум за преговори со ЕУ, ниту безусловна покана за НАТО

Нема ниту датум за преговори со ЕУ, ниту безусловна покана за НАТО затоа што имаме неспособна влада, повикувам на протест во Кавадарци, в недела во 13 часот, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во видео обраќање. Тој ја обвини актуелната власт дека посеала опасен отров, молчи за неправдите и не се грижи за граѓаните. - Дојдоа на власт со ветување за...

Мицкоски повикува на протестен марш в недела во Струмица

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски преку видео обраќање повика на протестен марш во Струмица во недела со почетокот од 13 часот од паркот во Струмица до општината. - Јас како и многумина од ВМРО-ДПМНЕ сме одлучни дека ќе одиме до крај и нема назад се до конечната победа која ќе и донесе победа на Македонија. Време е да се...

Неколку стотици граѓани на протестот на „Тврдокорни“ во Скопје

Неколку стотици граѓани, претежно млади, вечерва беа дел од протестниот марш организиран од „Тврдокорни“, иницијатива што се заложи против, како што рекоа, „обидот на политичарите да ја поделат Македонија и да воведат уште еден јазик“. Маршот почна од Соборниот храм, од каде поворката тргна со извици „Македонија, Македонија“, а заврши во паркот Жена-борец, каде учесниците извикуваа „Еден јазик сакам ја,...

Заев: На 11 Октомври ќе испратиме порака дека си ја враќаме слободата

„Борбата продолжува, гласот победува“, ова мото нè обедини нас, иницијаторите на граѓанскиот марш, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференцијата како најава на маршот што ќе се одржи на 11 Октомври од 14 часот, на раскрсницата меѓу булеварот Партизански одреди и улицата Френклин Рузвелт. – Ве повикуваме на 11 Октомври сите заедно да се огласиме со силна слободарска порака. Граѓанската акција...

Политичари, новинари и уметници ќе маршираат заедно на 11 Октомври

Денеска на пладне во Кино Култура граѓански активисти, уметници и новинари ќе ги презентираат деталите за протесниот марш што ќе го организираат на 11 октомври. Како главни иницијатори на настанот се наведуваат Зоран Заев, Вера Бунтеска, Златко Ориѓански, Ирена Ристиќ, Томислав Кежаровски, Бени Шаќири, Атанас Костовски и Влатко Васиљ. Настанот ќе се одвива под мотото „Борбата продолжува, гласот победува“.

Блокади и масовен протестен марш во Тетово против аерозагадувањето

Неколку илјади граѓани денеска со блокади на трите главни влеза во градот и со протестен марш по тетовските улици, изразија незадоволство од екстремното аерозагадување во градот. Побараа властите да преземат итни мерки против екстремно загадениот воздух, кој секојденевно ги труе тетовци, предизвикувајќи разни болести со смртни последици. - Има пораст на спонтани абортуси и затоа, како мајки, ние излеговме на протест....

МЗШВ: Активно се работи за подигнување на електронскиот систем, базата на министерството е сигурна и етапно се враќа во функција

Електронскиот систем на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на 12-ти овој месец беше цел на хакерски напад од меѓународна хакерска група Black Byte. Нападот предизвика блокирање на редовниот работен...