fbpx
Таг: проширување на ЕУ

таг: проширување на ЕУ

Пендаровски: Италија со поддршка на политиката на проширување на ЕУ и неспорна поддршка за нас

Претседателот Стево Пендаровски денеска со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Италијанската Република, Серџо Матарела, кој допатува во официјална посета на земјава. По тет-а-тет, односно индивидуалната средба на двајцата шефофи на држави, се се одржа и состанок на официјалните делегации на Северна Македонија и Италија, по што претседателите Пендаровски и Матарела одржаа заедничка прес-конференција. На средбата била...

Османи со словенечкиот колега дискутирал за приоритетите на словенечкото претседателство

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на Глобалниот безбедносен форум „ГЛОБСЕК 2021“ во Братислава се сретнал со министерот за надворешни работи на Словенија, Анже Логар, соопшти македонското МНР. Теми на средбата биле поврзани со европската агенда на Северна Македонија, тековните дискусии за преговарачката рамка за земјата, како и за нашите очекувањата за одржување на првата Меѓувладина конференција во...

ЕУ за иднината на Европа – без инклузивност

Повторно ќе разговараме за иднината на Европа. Не, грешка. Нема ние да разговараме. Тие ќе си разговараат. Зашто ние, таа чудна кованица од Западен Балкан, веројатно немаме баш што да кажеме, а и зошто да си го трошиме скапоценото балканско време... Има уште еден проблем - не сме поканети. Иако, насловот на Конференција е „иднината на Европа“, а не...

Борел: Ќе започнеме пристапни преговори со Северна Македонија и со Албанија

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел порача дека дека Европската Унија не се преправа оти го сака Западен Балкан во свои рамки, но и дека државите од тој регион „мораат да ја завршат својата домашна задача“ и да извршат реформи, пренесува „Дојче Веле“. „Морам да ја отфрлам идејата дека ние (ЕУ) се преправаме дека го сакаме Западен Балкан во свои...

Контроверзниот Милан Радоичиќ ја презеде одговорноста за нападот кај Бањска

Контроверзниот бизнисмен Милан Радоичиќ, кој беше осомничен од косовската полиција за оружениот инцидент кај селото Бањска, денеска ја презеде одговорноста за нападот врз косовската полиција, пренесува Радио Слободна Европа....