fbpx
Таг: проширена

таг: проширена

ОЈО Скопје ги гони тројцата уапсени насилници за нападот врз Села на 27 април

Трите лица уапсени вчера, откако беа препознаени од граѓани, по објавувањето на нивните фотографии на веб-страницата на МВР, Основното јавно обвинителство Скопје ги гони за обидот за убиство на пратеникот и лидер на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, за време на насилствата во Собранието од 27 април. Од Обвинителството денеска соопштија дека ја прошириле истрагата за случајот, а надлежниот јавен...

Уапсени уште пет лица за обидот за убиство на Зијадин Села на 27 април

Пет лица се уапсени по наредба на јавното обвинителство во врска со обидот за убиство на пратеникот и лидер на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, за време на насилствата во Собранието од 27 април оваа година. Како што информираат од Обвинителството, донесена е наредба за проширување на истрагата за случајот против уште пет лица, кои се уапсени синоќа, при претресот...

Обвинителството ја прошири истрагата за убиството на 19-годишникот на Бит-пазар

Основното јавно обивнителство Скопје ја проширило истрагата за убиството на 19-годишното момче, што се случи на 3 јануари годинава, откако две лица, од кои едниот малолетник, деновиве се пријавиле во полициска станица како извршители на кривичното дело, соопшти денеска Јавното обвинителство. Претходно за убиството на момчето беше уапсено и притворено лице на 19-годишна возраст. „По сознанијата од Министерството за внатрешни работи...

Проширена крстосницата на булеварот Александар Македонски со Македонска бригада

Екипите на Град Скопје ја проширија крстосницата на булеварот Александар Македонски со улицата 16. Македонска бригада, во Автокоманда, со што во голема мера се олесни движењето на возилата, се намали метежот и се зголеми безбедноста во сообраќајот. Во текот на градежните работи, средишната жардиниера на дел од булеварот Александар Македонски е намалена, со што сообраќајната лента за вртење во лево...

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат...