fbpx
Таг: променливо облачно

таг: променливо облачно

Променливо облачно време со повремен дожд и грмежи

Времето во земјава денеска ќе биде променливо облачно, со повремени врнежи од дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Утринската температура се движеше од 6 до 16 Целзиусови степени, а дневната ќе се движи од 15 до 26 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, со повремени врнежи од дожд и ретки грмежи. Ќе...

Променливо облачно со повремен дожд, на места пороен

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, со повремени врнежи од дожд. Локално врнежите ќе бидат поројни, проследени со грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе се движи од -1 до 7 Целзиусови степени, а максималната температура од 12 до 20 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремен дожд, попладне проследено со ретки грмежи. Ќе дува слаб...

Времето променливо облачно, со сончеви периоди

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди. Попладне на места нестабилно, со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура се движеше од 1 до 9 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 9 и 19 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со сончеви периоди, но и со повремени...

Променливо облачно време со локален пороен дожд и грмежи

Времето во земјава денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено попладне. Утринската температура се движеше од 4 до 10 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува меѓу 12 и 21 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно и нестабилно, со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено попладне. Утринската температура достигна 8...

Променливо облачно со локални врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд проследени со грмежи и засилен ветер, особено во северните и источните делови. Утринската температура се движеше од 2 до 10 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува меѓу 9 и 23 степени. Во Скопје ќе биде ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, проследени со грмежи и засилен...

Променливо облачно и нестабилно, со локални врнежи од дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, со локални врнежи од дожд проследени со грмежи и засилен ветер, особено во источните делови. Повеќе сончеви периоди ќе има во западните делови. Утринската температура се движи од 3 до 10 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува од 10 до 22 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно и нестабилно,...

Времето денеска променливо облачно со ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Утринската температура се движеше од 0 до 8 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 12 до 20 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Утринската температура се спушти до 7...

Времето денеска променливо облачно со локален дожд

Денеска во Македонија ќе биде променливо облачно време, со локален дожд, ќе дува умерен ветер од јужен правец. Дневната ќе изнесува меѓу 11 и 19 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со дожд. Ќе дува умерен јужен ветер. Дневната температура ќе се искачи до 18 Целзиусови степени. Следува период на променливо облачно време, на места со повремени врнежи од дожд,...

Променливо облачно со локални слаби врнежи од дожд, утре многу силен ветер

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно, во попладневните и во ноќните часови со локални слаби врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, кој во текот на ноќта ќе се засили. Утринската температура се движеше од -4 до 5 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 3 и 14 степени. Во Скопје,...

Времето променливо облачно, температурата до 10 степени

Во Македонија претпладне времето ќе биде сончево со мала облачност, а околу пладне и попладне облачноста ќе се зголемува па ќе преовладува променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец, особено изразен долж Повардарието. Температурата ќе се движи од -1 до 10 Целзиусови степени. Во Скопје променливо облачно време со температура од -2 до 7 Целзиусови...

Променливо облачно и топло време денеска, од утре заладување

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно, во источните делови со подолги сончеви периоди, а во западните ќе има зголемена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 6 до 16 Целзиусови степени, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во Скопје, времето ќе биде умерено облачно, со слаб до умерен...

Променливо облачно со дожд

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, а претпладнево и во вечерните часови со повремени врнежи од дожд, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Ќе дува умерен ветер од југозападен и југоисточен правец. Максималните температури ќе се движат од 10 до 16 Целзиусови степени. Синоптичарите за утре најавуваат облачно време со повремени врнежи од дожд, додека до среда следува спуштање...

Променливо облачно и топло, попладне дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно, а попладне ќе има локална нестабилност со пороен дожд и грмежи, претежно во планинските региони. Ќе дува умерен северен ветер. Според прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), дневната темпуратура ќе се движи  од 24 до 36 Целзиусови степени. УВ индексот ќе изнесува 8. Во Скопје ќе биде променливо облачно, попладне ќе има...

Времето променливо облачно со сонце

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Околу пладне и попладне се очекуваат локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен северен ветер, особено долж Повардарието. УВ индексот ќе изнесува 7. Минималните температури утрово се движеа од 14 до 22 Целзиусови степени, а максималните во текот на денот ќе изнесуваат меѓу 27 и 34 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде...

Променливо облачно и нестабилно време, со пороен дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Понестабилно ќе биде во западните и крајните источни делови, особено во попладневните часови, а најмалку врнежи ќе има долж Повардарието каде ќе дува умерен до засилен северозападен ветер. Утринската температура се движеше од 10 до 19 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува...

Времето променливо облачно со сончеви периоди

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Околу пладне и попладне ќе настапи нестабилност со локален пороен дожд и грмежи, особено во западните и крајните источни делови. Ќе дува умерен северен ветер, особено долж Повардарието. Дневните температури ќе се движат од 21 до 30 Целзиусови степени. Како што информираат од УХМР, од утре ќе настапи постепена стабилизација...

Времето денеска променливо облачно и потопло

Во Македонија денеска ќе биде променливо облачно и потопло од претходните денови со сончеви периоди. Сепак, попладне повторно ќе има локален дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб, а долж Повардарието и во западните делови умерен северозападен ветер. Дневната температура ќе се движи од 15 до 28 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време, со температура до 25 степени.

И денеска променливо облачно време со пороен дожд и грмежи

Во Македонија времето денеска, како и во изминатите денови, ќе биде промеливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално тие ќе бидат поинтензивни, со услови за изолирана појава на град. Максималната температура ќе се движи од 18 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 27 Целзиусови степени.

Променливо облачно време, а попладне со дожд и грмежи

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно претпладне, со почести сончеви периоди. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено на север и на запад. Утринската температура се движи од 9 до 15 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 23 до 30 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно претпладне, со повеќе сончеви периоди, а попладне и...

Времето сончево со умерена облачност, попладне локален дожд

Во Македонија денеска ќе има претежно сончево време со мала до умерена облачност во текот на денот, а попладне во југоисточните предели е можен краткотраен локален дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од западен правец. Дневните температури ќе се движат во интервал од 15 до 27 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време со дневна температура...

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...