fbpx
Таг: програма

таг: програма

2 Август годинава ќе го славиме под мотото „120 години Илинден – Огниште на татковината“

Под слоганот „120 години Илинден - Огниште на татковината“, годинава ќе се одбележи 2-ри Август - Денот на Републиката, информираат од владината прес-служба. Во таа чест, делегации на Владата на Република Северна Македонија, на Собранието на Република Северна Македонија и на Претседателот на Република Северна Македонија ќе го чествуваат празникот преку голем број свечености. Па така, на 1-ви август во...

До 22 мај трае пријавувањето на младите за обуката за проверка на факти во Штип

Сите заинтересирани млади лица на возраст до 29 години имаат можност до 22 мај да се пријават за учество во Програмата за медиумска обука „Дезинформации и проверка на факти“, која што ќе се одржи од 24 до 26 мај во Штип. Обуката што ќе се одржи на англиски јазик е отворена за младите од Источниот и Североисточниот регион на...

Младите можат да се пријават на обука за проверка на факти што ќе се одржи месецов во Штип

Фондација Метаморфозис, во партнерство со Меѓународниот центар за новинари (International Center for Journalists – ICFJ), а со поддршка на Амбасадата на САД во Скопје, го отвора четвртиот повик за учество на заинтересирани млади од Источниот и Североисточниот регион во Програмата за медиумска обука, „Дезинформации и проверка на факти“. Обуката ќе се одржи од 24 до 26 мај 2023 година во...

Институциите со поддршка на УНИЦЕФ ќе ја следат дебелината кај децата и адолесцентите

Фондот за деца при Обединети нации УНИЦЕФ ќе го поддржи Министерството за здравство (МЗ) и други чинители во здравствениот сектор да се третираат трендовите на дебелина кај деца и адолесценти. Ова било договорено, меѓу другото, на денешниот состанок на министерот за здравство, Фатмир Mеџити и претставничката на Фондот за деца на Обединетите нации (УНИЦЕФ), Патриција ДиЏовани. Тие зборувале за...

Дезинформации и проверка на факти – повик за учество на обука, практиканство и студиска посета на САД

Фондација Метаморфозис, во партнерство со Меѓународниот центар за новинари (International Center for Journalists – ICFJ), а со поддршка на Амбасадата на САД во Скопје, го отвора вториот повик за учество на млади новинари во Програма за медиумска обука, „Дезинформации и проверка на факти“. Преку оваа програма, најдобрите учесници ќе имаат можност за практиканство во медиумите на Метаморфозис: Мета, Порталб или...

С. Македонија станува членка на Дигитална Европа, новата програма на ЕУ

ЕУ и Северна Македонија ќе потпишат меѓународна спогодба за учество во програмата на Унијата, Дигитална Европа (Digital Europe) за периодот 2021-2027 година, информираат во Министерството за информатичко општество и администрација. Оттаму додаваат дека Владата го овластила министерот Адмирим Алити да ја потпише спогодбата, со што Македонија од 1 јануари ќе биде земја членка на програмата, а сите граѓански организации,...

Новинарство за новата генерација – повик за учество на обука, практиканство и студиска посета на САД

Фондација Метаморфозис, во партнерство со Меѓународниот центар за новинари (International Center for Journalists – ICFJ), а со поддршка на Амбасадата на САД во Скопје, отвора повик за учество на млади новинари во Програма за медиумска обука. Преку работилници, практиканства и студиска посета на САД, програмата ќе им обезбеди на младите новинари неопходни вештини за висококвалитетно известување со користење податоци и...

Три претстави во МКЦ в среда и во четврток

Центарот за нови иницијативи во уметноста и културата „Локомотива“ информира дека во просториите на Младинскиот културен центар деновиве ќе се одиграат три претстави. На 3 ноември ќе се прикажува „Ладен воздух: ода за женската фантазија“ на Александра Петрушевска, како и „Seguir moviendo“ на Дарио Бардам. За двата перформанси блок билети може да се набават овде. „На 4 ноември, пак, ќе...

Објавена програмата за манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“

Програмата за Манифестација научно културни средби „Десет дена Крушевска Република“ е речиси комплетирана и истата содржи многу музика, филм, традиција и култура, соопштуваат од општина Крушево. Оттаму информираат дека на 1. август во 18:30 часот започнува поворката кон Гумење каде што ќе се полагаат цвеќиња. „Официјалниот дел започнува на споменик Илинден во 20:30 часот каде што свој настап ќе имаат...

Независната ТВ Дожд повторно емитува вести, но од Латвија

ТВ Дожд, последниот независен руски канал се враќа во етер по повеќе од четири месеци откако беше принуден да затвори поради покривањето на војната во Украина, јавува Би-би-си. Руските власти ја блокираа телевизијата Дожд на почетокот на март, само неколку дена откако Москва ја нападна Украина. Многу вработени потоа ја напуштија Русија и подоцна почнаа да работат на обновување на...

Почнува 12. Филозофски филмски фестивал

Денес со почеток во 20.30 часот во Летното кино „Мирно лето“ во Кинотеката на Северна Македонија со музички соло-перформанс на фронтменот на Фолтин, Бранислав Николов и со проекција на филмот „Додека трае војната“ (While at War, 2019) на Алехандро Аменабар со  започнува програмата на 12. Филозофскиот филмски фестивал. Филмот „Додека трае војната“ е посветен на писателот и философ Мигуел де...

„Куќата на Гучи“ и „Мементо“ во чест на Александар Џамбазов на програма во Кинотека

Кинотеката на Северна Македонија во претстојната мартовска филмска програма носи бројни изненадувања за љубителите на филмот со проекции на десетина нови наслови од светската, европската и домашната кинематографија. Програмата започнува од утре, 1 март со проекција на популарниот „Куќата на Гучи“, кој годинава е номиниран за Оскар во категоријата за најдобра шминка и фризура. Имено, филмот што е во режија...

Шахпаска – Галовеј: Ја интензивираме соработката со Велика Британија, положбата на Ромите е приоритет

Министерката за труд и социјална работа, Јагода Шахпаска, денеска одржа средба со амбасадорката на Обединетото Кралство во нашата земја, Рејчел Галовеј. На средбата министерката и амбасадорката разговараа за тековните проекти на Министерството, со посебен акцент на проектите кои се однесуваат за помош и реинтеграција на Ромите во време на ковид-криза. „Успешно ја реализираме втората фаза на Програмата РОМАКТЕД, 2021-2024 година. Зајакнување...

Младите да ги искористат можностите на новиот циклус на Еразмус плус програмата, вели Шабани

Северна Македонија е активен учесник во европската програма Еразмус плус на студентска мобилност, а тоа што ја издвојува од другите држави во регионот е што уште од самиот почеток има статус на програмска земја и е на еднакво рамниште со останатите земји-членки на Европската унија, рече заменик министерот за образование и наука Арафат Шабани на вебинарот на кој се...

Отворен повик за проектот „Суперучилишта“, во рамки на програма на RYCO за размена на ученици

Регионалната канцеларија за младинска соработка (RYCO) објавува отворен повик за проектот Superschools, размена на ученици од средни училишта во Западен Балкан. „Повикот претставува можност за училиштата, учениците и наставниците и има за цел да го поддржи процесот за помирување и градење мир како и интеркултурен дијалог и учење помеѓу ученицитe и нивните заедници. Доколку бидат избрани, средните училишта со оваа...

„МакеДокс“ почнува на 19 август во Куршумли-ан со документарецот „Луѓето од гаражите“

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи од 19 до 26 август во Скопје, под мотото „Што сега?“, на четири локации, во Куршумли ан, Младинскиот културен центар, Музејот на современата уметност и Музејот на РСМ. Филмската програма на 12 издание на  „МакеДокс“ содржи над 70 документарни остварувања во пет натпреварувачки категории, Главна програма, Нови автори, Кратки документарни филмови,...

Промовирана регионалната прекугранична волонтерска програма „Пат Западен Балкан 6“

Единствената можност за младите од Западен Балкан да волонтираат ширум регионот, беше претставена во јавноста, во вторникот 8 јуни 2021 година, во Подгорица и онлајн. Околу 400 млади луѓе од Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Србија имаа можност за волонтираат во регионот. На многу од нив ова ќе им биде прво патување во регионот, имајќи...

Објавен повик за обука за зајакнување на капацитетите за проверка на факти на Балканот

Партнерските организации на Фондацијата „Метаморфозис“, „Зашто не“ од Босна и Херцеговина и Меѓународната мрежа за проверка на факти при Институтот „Поинтер“ објавија програма за обука за градење и зајакнување на капацитетите за проверка на факти на Балканот. „Целта е да се понудат вештини за проверка на факти на редакции и непрофитни организации и тие, преку менторство и мониторинг, да се...

Владата ја усвои Програмата за економски реформи 2021-2023

Владата ја усвои тригодишната стратегија – Програма на економски реформи (ПЕР) 2021-2023 која што ја содржи среднорочната макроекономска и фискална рамка, како и структурните реформи што треба да се спроведат, а кои се утврдени преку заеднички дијалог со Европската комисија. Во Програмата за економски реформи 2021-2023, чија подготовка ја координираше Министерството за финансии се опфатени 20 приоритетни мерки (реформски области),...

БИРН го продолжи рокот за апликации за стажирање на млади новинари

Балканската мрежа за истражувачко новинарство (БИРН) одлучи да го продолжи рокот за апликации за стажирање на млади новинари. Младите новинари, студентите по новинарство и неодамна дипломираните професионалци на возраст од 18 до 26 години од Северна Македонија, Косово, Србија, Албанија, Црна Гора и Босна и Херцеговина имаат можност до 16 октомври да аплицираат за 4-месечно стажирање во медиумски редакции. Избраните...

ЕБР и „Волците” реализираа заедничка вежба за летна алпинистика и јазење (Галерија)

Припадниците на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) на МВР реализираа вежба од областа на летна алпинистика и јазење заедно со припадници на Баталјонот за специјални сили „Волци” при Армијата...