fbpx
Таг: програма

таг: програма

Објавена програмата за манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“

Програмата за Манифестација научно културни средби „Десет дена Крушевска Република“ е речиси комплетирана и истата содржи многу музика, филм, традиција и култура, соопштуваат од општина Крушево. Оттаму информираат дека на 1. август во 18:30 часот започнува поворката кон Гумење каде што ќе се полагаат цвеќиња. „Официјалниот дел започнува на споменик Илинден во 20:30 часот каде што свој настап ќе имаат...

Независната ТВ Дожд повторно емитува вести, но од Латвија

ТВ Дожд, последниот независен руски канал се враќа во етер по повеќе од четири месеци откако беше принуден да затвори поради покривањето на војната во Украина, јавува Би-би-си. Руските власти ја блокираа телевизијата Дожд на почетокот на март, само неколку дена откако Москва ја нападна Украина. Многу вработени потоа ја напуштија Русија и подоцна почнаа да работат на обновување на...

Почнува 12. Филозофски филмски фестивал

Денес со почеток во 20.30 часот во Летното кино „Мирно лето“ во Кинотеката на Северна Македонија со музички соло-перформанс на фронтменот на Фолтин, Бранислав Николов и со проекција на филмот „Додека трае војната“ (While at War, 2019) на Алехандро Аменабар со  започнува програмата на 12. Филозофскиот филмски фестивал. Филмот „Додека трае војната“ е посветен на писателот и философ Мигуел де...

„Куќата на Гучи“ и „Мементо“ во чест на Александар Џамбазов на програма во Кинотека

Кинотеката на Северна Македонија во претстојната мартовска филмска програма носи бројни изненадувања за љубителите на филмот со проекции на десетина нови наслови од светската, европската и домашната кинематографија. Програмата започнува од утре, 1 март со проекција на популарниот „Куќата на Гучи“, кој годинава е номиниран за Оскар во категоријата за најдобра шминка и фризура. Имено, филмот што е во режија...

Шахпаска – Галовеј: Ја интензивираме соработката со Велика Британија, положбата на Ромите е приоритет

Министерката за труд и социјална работа, Јагода Шахпаска, денеска одржа средба со амбасадорката на Обединетото Кралство во нашата земја, Рејчел Галовеј. На средбата министерката и амбасадорката разговараа за тековните проекти на Министерството, со посебен акцент на проектите кои се однесуваат за помош и реинтеграција на Ромите во време на ковид-криза. „Успешно ја реализираме втората фаза на Програмата РОМАКТЕД, 2021-2024 година. Зајакнување...

Младите да ги искористат можностите на новиот циклус на Еразмус плус програмата, вели Шабани

Северна Македонија е активен учесник во европската програма Еразмус плус на студентска мобилност, а тоа што ја издвојува од другите држави во регионот е што уште од самиот почеток има статус на програмска земја и е на еднакво рамниште со останатите земји-членки на Европската унија, рече заменик министерот за образование и наука Арафат Шабани на вебинарот на кој се...

Отворен повик за проектот „Суперучилишта“, во рамки на програма на RYCO за размена на ученици

Регионалната канцеларија за младинска соработка (RYCO) објавува отворен повик за проектот Superschools, размена на ученици од средни училишта во Западен Балкан. „Повикот претставува можност за училиштата, учениците и наставниците и има за цел да го поддржи процесот за помирување и градење мир како и интеркултурен дијалог и учење помеѓу ученицитe и нивните заедници. Доколку бидат избрани, средните училишта со оваа...

„МакеДокс“ почнува на 19 август во Куршумли-ан со документарецот „Луѓето од гаражите“

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи од 19 до 26 август во Скопје, под мотото „Што сега?“, на четири локации, во Куршумли ан, Младинскиот културен центар, Музејот на современата уметност и Музејот на РСМ. Филмската програма на 12 издание на  „МакеДокс“ содржи над 70 документарни остварувања во пет натпреварувачки категории, Главна програма, Нови автори, Кратки документарни филмови,...

Промовирана регионалната прекугранична волонтерска програма „Пат Западен Балкан 6“

Единствената можност за младите од Западен Балкан да волонтираат ширум регионот, беше претставена во јавноста, во вторникот 8 јуни 2021 година, во Подгорица и онлајн. Околу 400 млади луѓе од Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Србија имаа можност за волонтираат во регионот. На многу од нив ова ќе им биде прво патување во регионот, имајќи...

Објавен повик за обука за зајакнување на капацитетите за проверка на факти на Балканот

Партнерските организации на Фондацијата „Метаморфозис“, „Зашто не“ од Босна и Херцеговина и Меѓународната мрежа за проверка на факти при Институтот „Поинтер“ објавија програма за обука за градење и зајакнување на капацитетите за проверка на факти на Балканот. „Целта е да се понудат вештини за проверка на факти на редакции и непрофитни организации и тие, преку менторство и мониторинг, да се...

Владата ја усвои Програмата за економски реформи 2021-2023

Владата ја усвои тригодишната стратегија – Програма на економски реформи (ПЕР) 2021-2023 која што ја содржи среднорочната макроекономска и фискална рамка, како и структурните реформи што треба да се спроведат, а кои се утврдени преку заеднички дијалог со Европската комисија. Во Програмата за економски реформи 2021-2023, чија подготовка ја координираше Министерството за финансии се опфатени 20 приоритетни мерки (реформски области),...

БИРН го продолжи рокот за апликации за стажирање на млади новинари

Балканската мрежа за истражувачко новинарство (БИРН) одлучи да го продолжи рокот за апликации за стажирање на млади новинари. Младите новинари, студентите по новинарство и неодамна дипломираните професионалци на возраст од 18 до 26 години од Северна Македонија, Косово, Србија, Албанија, Црна Гора и Босна и Херцеговина имаат можност до 16 октомври да аплицираат за 4-месечно стажирање во медиумски редакции. Избраните...

Турски серии и политички дебатни емисии – новата телевизиска сезона по стара шема

Речиси три четвртини или 72,6 проценти од граѓаните гледаат телевизија, покажуваат податоците на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за уделот во вкупната гледаност на телевизиските станици за вториот квартал од 2020 година. И покрај тоа што извештајот се однесува на периодот од почетокот на пандемијата, кој беше одбележан со долги полициски часови, а граѓаните во главно беа...

Британската амбасада ќе одржи презентација на Чивнинг програмата во Прилеп

Утре (17 септември), со почеток во 12 часот во општина Прилеп, Британската амбасада ќе одржи презентација на која сите заинтересирани ќе може да се информираат за едногодишни постдипломски студии на било кој универзитет во Велика Британија во склоп на Чивнинг програмата. Повикот е отворен до 3 ноември, а повеќе детали за универзитетите, како и за критериумите за аплицирање, може да...

Отворен повикот на Women in Tech Macedonia за млади амбасадори

Меѓународната непрофитна организација Women In Tech Global и Women In Tech Македонија, чија мисија е да се затвори родовиот јаз и да им помогне на жените полесно да се вклучат во технологијата, отвораат повик за нивната програма, Women In Tech Youth Ambassadors, наменета за млади девојки од 16 до 21 година. „Women In Tech Youth иницијативата е наменета да им...

Најпознатата програма за млади во Европа со зголемен буџет до 2027 година, но помалку од ветеното

Најпознатата програма за млади во Европа, Еразмус+ може да се соочи со скратување на предвидените средства за финансирање во претстојниот буџет на Европската Унија. Буџетот од 21,2 милијарди евра на Еразмус+ прогрaмата за периодот 2021-2027 година е за дури 14,7 милијарди евра поголем од буџетот за 2014-2020 година. Сепак, оваа сума е помала од 24,6 милијарди евра, која што...

Проектот РИСЕ ќе поддржи над 200 млади претприемачи од Западен Балкан

Регионалната канцеларија за младинска соработка (РИКО) заедно со своите партнери започнува програма за млади социјални претприемачи од Западен Балкан. Проектот РИСЕ ќе поддржи над 200 млади претприемачи од Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Србија да ги развијат своите идеи за социјален бизнис. Преку серија работилници, програми за мобилност и финансиска поддршка, младите ќе имаат шанса да...

Дел од жителите на Полошкиот регион сè уште се движат по земјен пат

Состојбата на дел од регионалните патни правци не е во согласност, не само со барањата за економски развој, туку и со стандардите за безбедно одвивање на сообраќајот. Во Полошкиот плански регион локалната патна мрежа е во лоша состојба. Ова го пишува во Програмата за развој на Полошки плански регион 2015-2019 година, пишува „Порталб.мк“. Во документот се наведуваат повеќе стратешки проекти и...

ЕБОР нуди бесплатни онлајн обуки за мали бизниси

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) почна програма за бесплатно онлајн учење и советување за микро, малите и средните компании кои се соочуваат со економска криза од пандемијата со корона вирусот. Програмата ќе се фокусира на пет клучни столбови во бизнисот: кризен менаџмент, клиенти и добавувачи, основи на финансиски менаџмент, финансирање на вашата компанија, вашите вработени и клучниот капитал...

Се родија првите еленчиња во репродуктивниот центар на Галичица

Во репродуктивниот центар за европски елен во Националниот парк Галичица, се родија првите еленчиња. Во периодот кој следи, од паркот очекуваат на свет да дојдат уште нови младенчиња. Овој центар е распространет на стотина хектари, во кој се донесени 24 женки и шест мажјаци од овие елени. Тој е опремен со модерна инфраструктура: карантин, хранилишта, поилишта, солишта и набљудувачници,...

Путин можеби во петок да објави анексија на окупираните украински региони по квази-референдумите

Британското Министерство за одбрана објави дека рускиот претседател Владимир Путин веќе во петок би можел да објави анексија на окупираните територии на Украина, објави Гардијан. Ваквите информации доаѓаат на...