fbpx
Таг: прогнози

таг: прогнози

Хотелиерите очекуваат добра сезона, но се плашат од влошување на безбедносната состојба

Хотелиерите од Охрид и од Струга, како и малите станоиздавачи се задоволни од продажбата на капацитетите во пресрет на туристичката сезона, но се плашат од евентуално влошување на безбедносната состојба. Според најавите и склучените аранжамани за претстојната туристичка сезона, сите очекуваат дека ќе биде успешна, но само доколку не дојде до некоја поголема дестабилизација на безбедносната ситуација, со оглед на...

Откажани повеќе летови во САД поради снежната бура на североистокот

Снежната бура, која ја најавија метеоролошките служби на САД, го погоди денеска североисточниот дел на државата, поради што се откажани повеќе летови. Властите им препорачаа на луѓето да останат во своите домови. Државните училишта во Њујорк, Бостон, Вирџинија и во Филаделфија се затворени. Националната метеоролошка служба на САД издаде предупредување за снежна бура во региони во осум сојузни држави, вклучувајќи ги Њујорк,...

Кризата го намалила богаството и заштедите на Грците за речиси 600 милиони евра

Секое грчко домаќинство изгубило 67.703 евра во периодот од економската криза во последните девет години, пишува грчкиот весник „То вима“. Според анализата на весникот, домашниот бруто-производ на државата се намалил за 57 милиони евра, а вкупното богатство и имот на Грците се намалени за 587 милиони евра. Ако во 2007 година вкупната вредност на целокупниот имот и финансиска заштеда на секое домаќинство...

Лагард повикува да се заврши неизвесноста околу Брексит во интерес на економијата

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, денеска повика да се заврши неизвесноста по гласање на Британците за излегување од ЕУ, бидејќи тоа го забавува светскиот економски пораст. - Наша препорака е оваа неизвесност околу Брексит што побргу да заврши за да ги знаеме условите за тргување и начините на кои Обединетото Кралство ќе продолжи да дејствува во рамките...

Светска банка предвидува пораст на економијата од 3,5 проценти

Според најновите проекции на Светска банка, македонската економија ќе има пораст од 3,5 проценти оваа година. За следната се предвидуваат 3,8, а во 2017 година порастот ќе достигне 4 проценти. Во најновиот извештај „Глобални економски перспективи“, се наведува дека Македонија во изминатите години покажа подобри економски перформанси од соседите, благодарение на директните странски инвестиции во слободните економски зони и стимулациите од...

ММФ прогнозира пораст од 3,8 проценти за Македонија

Меѓународниот монетарен фонд прогнозира пораст на економијата на Македонија за 3,8 отсто за оваа година. Со оваа прогноза Македонија се најде на второ место меѓу земјите од регионот, зад Црна Гора, за која се прогнозира пораст од 4,7 отсто. За годинава, ММФ очекува дека Македонија ќе ја заврши со стапка на инфлација од 0,1 отсто, а следната година земјава ќе има...

СИРИЗА води со 3 отсто пред Нова демократија

Левичарската СИРИЗА и натаму е прва најпопуларна политичка партија. Според неделната анкета за весникот „Елефтерос типос“, СИРИЗА има поддршка од 30,4 отсто, наспроти Нова демократија, која има рејтинг од 27,3 отсто. На трето место во анкетата за весникот е Комунистичката партија, со поддршка од 4,8 отсто, Река до 4,7 отсто, Златна зора има 3,8 отсто поддршка, а ПАСОК каска зад...

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им...