fbpx
Таг: прогласување

таг: прогласување

Скопје прогласен за Европска престолнина на културата за 2028 година

Македонскиот главен град попладнево беше прогласен за Европска престолнина на културата за 2028 година. Скопје е една од трите европски престолнини на културата, а оваа извонредна вест се поклопува и со одбележувањето на 65-годишнината од скопскиот земјотрес од 1963 година. Покрај Скопје, за европска престолнина на културата веќе е прогласен чешкиот град Ческе Буѓејовице, додека третата престолнина ќе биде...

Талат Џафери ги распиша локалните избори, ќе се одржат на 17 октомври

Претседателот на Собранието на РСМ, Талат Џафери вчера ги распиша локалните избори во земјава, кои е предвидено да се одржат на 17 октомври. Изборната кампања за избор на новите состави на општинските совети и новите градоначалници на општините и Градот Скопје ќе започне три недели пред денот на изборите. Инаку, собранискиот спикер ги распиша локалните избори денеска, бидејќи од распишувањето...

МЕД и Пријателите на Шара го поздравуваат усвојувањето на Законот за прогласување на Шар Планина за национален парк

Македонско еколошко друштво (МЕД) и платформата Пријатели на Шара го поздравуваат вчерашното изгласување на Законот за прогласување на Шар Планина за национален парк од страна на Собранието на РСМ, со 66 гласа „за“ на пратениците. „Како поддржувачи на овој долгогодишен процес сакаме да изразиме огромно задоволство и признание на сите вклучени страни во процесот за прогласување на Шар Планина за...

Со 66 гласа „за“, пратениците го усвоија законот за прогласување на Шар Планина за национален парк

Собранието на РСМ денеска го усвои Законот за прогласување на дел од Шар Планина за национален парк. Со ова, Шара станува четвртиот национален парк во земјава, но и првиот прогласен по осамостојувањето. Последното прогласување на национален парк во земјава било во далечната 1958 година. По гласањето на пратениците, се огласи министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, кој...

Студенчишкото блато во Охрид на чекор да го добие статусот Парк на природата

На вчерашната 45-та седница, Советот на Општина Охрид ја изгласа предлог-одлуката за предлагање на прогласување на заштитеното подрачје Студенчишко блато во категорија Парк на природата. На вчерашната седница претходно беше донесен предлог-заклучокот за усвојување на информацијата за изготвената Студија за валоризација на просторот на Студенчишко Блато заради негово прогласување за заштитено подрачје. Според студијата се предлага реставрација на Блатото и обновување...

НАТО и ЕУ со разочарување за прогласувањето армија на Косово

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска порача оти е разочаран од одлуката на косовскиот парламент да ги донесе законите со кои Косовските безбедносни сили (КБС) ќе се трансформира во армија и покрај забраната од алијансата. Реагираше и Маја Коцијанчич, портпарол на ЕУ за надворешни работи и европска соседска полиција и проширување. -Иако трансформацијата на КБС во принцип е нешто...

Шпанскиот суд ја суспендира седницата на каталонскиот парламент за прогласување независност

Уставниот суд на Шпанија го суспендираше одржувањето на седницата на каталонскиот парламент, закажана за понеделник, на која требаше еднострано да биде прогласена независноста на Каталонија, јавуваат шпанските медиуми. Според судот, таквиот потег би бил кршење на шпанскиот устав. Администрацијата на лидерот на Каталонија, Карлес Пуџдемон, претходно соопшти дека планира да прогласи независност на покраината на 9 октомври. Шпанскиот премиер, Маријано Рахој, денеска...

СКСЗМ ги прогласи најдобрите 100 албански компании

Стопанската комора на Северозападна Македонија денеска ги објави имињата на најдобрите албански компании во Македонија. Меѓу најдобрите сто се најуспешните албански компании во Македонија, кои се избираат врз основа на три главни категории, односно вкупниот годишен приход, нето-добивката и бројот на вработени. Со вкупен број од 5.077 вработени во компании кои се дел од каталогот за најдобрите 100 до крајот на 2015 година е...

Kована пара „Мајка Тереза“ за колекционерски цели е пуштена во оптек

Народна банка издаде и пушти во оптек кована пара за колекционерски цели „Мајка Тереза“. Народната банка ја издаде оваа кована пара по повод прогласувањето на Мајка Тереза за светица кое е предвидено за септември оваа година. Цената на кованата пара „Мајка Тереза“ изнесува 3.500 денари. Кованите пари за колекционерски цели издадени од Народната банка се законско средство за плаќање во Македонија.  

Папата Франциск: Мајка Тереза во септември ќе биде прогласена за светица

Папата Франциск денеска и формално одобри Мајка Тереза да биде прогласена за светица на 4 септември годинава, истакнувајќи дека тоа ќе се случи 19 години по нејзината смрт. Неизвесно е дали церемонијата на канонизација ќе се случи во Калкута или во Рим. Според новинарката Јасмина Миронски, авторка на неколку книги за животот на Мајка Тереза, за Македонија, а особено за нејзниот роден...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...