fbpx
Таг: профил

таг: профил

МСНБЦ: Илон Маск го гледа Твитер како политичко оружје

Најбогатиот човек на светот Илон Маск, како нов сопственик и нов главен извршен директор на социјалната мрежа Твитер го користи овој сервис како политичко оружје, оти зад невидениот хаос што го зафати Твитер, има знаци на намера, коментира МСНБЦ. Како што пишува Зишан Алим, колумнист на оваа медиумска мрежа, по реактивирањето на Твитер профилот на поранешниот претседател на САД, Доналд...

Маск го врати суспендираниот Твитер-налог на Трамп

Твитер-налогот на Доналд Трамп, поранешниот претседател на САД, којшто беше суспендиран откако неговите приврзаници на 6 јануари минатата година го нападнаа Капитолот во исчекување на прогласувањето на Џо Бајден, противкандидатот на Трамп за победник на претседателските избори, е вратен. Ова е дело на новиот сопственик на Твитер, Илон Маск, кој е најбогатиот човек на светот. Тој ја поништи забраната за...

Тетовец креирал лажен „Фејсбук“ профил заради уцена

Тетовец креирал лажен профил на „Фејсбук“ на женско лице од Тетово, објавил компромитирачка фотографија од неа, а потоа ја уценувал да стапи во интимен контакт со неа. Поради тоа, односно поради сторено кривично дело злоупотреба на лични податоци, СВР Тетово поднело кривчна пријава против 30-годишниот С.Т., кој делото го сторил во април годинава.

Во железничка несреќа во Индија загинаа 96, а повредени се 150 патници

Најмалку 96 лица загинаа, а повеќе од 150 патници се повредени во Индија откако од шини излетаа 14 вагони на воз во северната држава Прадеш, соопшти полицијата. Инцидентот се случил во близина на градот Канпур, низ кој дневно поминуваат по стотина возови. Индискиот премиер Наренда Моди на својот профил на „Твитер“ напиша дека неговите мисли се со семејствата на настраданите. Сè уште...

Обама отвори профил на „Фејсбук“

Белата куќа отвори денеска профил на „Фејсбук“ за претседателот Барак Обама, кој ја искористи оваа социјална мрежа за да испрати порака за климатските промени. „Организирање за акција“ е политичка организација која му помогна на Обама при изборот за претседетел, а веќе долго ја користи страницата на „Фејсбук“ под името „Барак Обама“, но новиот профил му овозможува на претседателот да зборува...

Барак Обама го објави првиот твит

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Барак Обама, од вчера има свој твитер-профил. Претходно тој го користеше твитер-профилот на Белата куќа @WhiteHouse. Неговиот аватар гласи @Potus  (скратеница за претседател на Соединетите Држави) и ќе го користи само за твитови што ќе ги твита тој лично. Тој за помалку од 24 часа доби 1,8 милиони следбеници, а досега има објавено само три твита. Првиот му...

Вработените на „Фејсбук“ влегуваат на профили без лозинки

Вработените во „Фејсбук“ имаат можност без лозинка да пристапат до профилите на оваа социјална мрежа. Од компанијата потврдуваат дека таквите права за пристап навистина постојат, но дека тие се под контрола. - Спроведуваме ригорозни административни, физички и технички контроли за да се ограничи пристапот на вработените до податоците на корисниците – истакна портпаролот на „Фејсбук“. „Постојат два одвоени системи врз основа на кои...

Македонците најмногу се жалат за лажните профили на „Фејсбук„

Минатата година Македонците најмногу се жалеле за злоупотреба на личните податоци на социјалните мрежи. Тие најмногу поплаки имале за лажните профили на „Фејсбук“ или за тоа дека профилот им бил хакиран, информираат од Дирекцијата за заштита на лични податоци, која примила вкупно 370 претставки за злоупотреба на личните податоци, од кои 341 се завршени, а 29 се во тек. Дирекцијата...

Притворен скопјанец, ја уценувал поранешната девојка со компромитирачки фотографии на „Инстаграм“

На 19-годишен скопјанец му бил одреден осумдневен притвор, откако на социјалната мрежа „Инстаграм“ објавил компромитирачки фотографии од својата поранешна девојка. Како што информираат од МВР, осомничениот А.Ш. на 13 ноември ѝ се заканил на својата поранешна девоја, дека доколку не му даде 5.000 денари, на „Инстаграм“ ќе ги објави фотографиите што ги снимил додека воделе љубов. Истиот ден, тој без согласност на девојката,...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...