fbpx
Таг: проект

таг: проект

Реставрирана фасада на објект од староградска архитектура во Кичево

Во Кичево денеска беше претставен новиот лик на куќа – споменик на културата од прва категорија, на улицата Јанко Михајловски број 11 и 13, на која фасадата е обновена со 1.800.000 денари од Министеството за култура, во рамки на проектот за заштита, реставрација и конзервација на објекти од староградската архитектура во државата. Објектот е изграден во 1934 година, имал различни намени,...

Каде беше ИВЗ 25 години?

Уште еден македонски Албанец го загуби животот на боиштата во Сирија, како доброволец џихадист, со што бројот на загинати македонски државјани, според досега достапните информации, изнесува 14 луѓе. Информацијата за смртта на младиот Садик Џемаили (25) доаѓа речиси истовремено со највата на проектот на Исламската верска заедница (ИВЗ) во кој, освен мерки за зауздување на појавата на регрутирање луѓе од...

Пријавување за финансиска поддршка за систем за наводнување на фуражните култури

Од 15 февруари до 31 март годинава, производителите на фуражни култури ќе можат да аплицираат за финансиска поддршка за набавка на систем за наводнување „капка по капка“. Оваа мерка, првпат воведена лани само за пченката, сега е трипати зголемена и е проширена на сончогледот и на сите други фуражни култури. Како што истакна денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство,...

Од понеделник, канцеларија „Купи куќа, купи стан“ во Министерството за финансии

В понеделник почнува со работа канцеларијата „Купи куќа, купи стан“. Канцеларијата се наоѓа во Министерството за финансии и ќе биде отворена за заинтересираните за проектот секој ден од 10 до 15 часот. Граѓаните таму ќе можат да се информираат за сите погодности што ги нуди „Купи куќа, купи стан“, како неповратни средства до 14.000 евра и ниски каматни стапки, но ќе можат да...

Промовирани нови 10 книги од проектот за превод на стручни и научни книги

Денеска беа промовирани нови 10 наслови од областа на медицината и на стоматологијата, транспортот и телекомуникациите, туризмот и бизнис-логистиката, правото, ликовната уметност, природноматематичките науки, како и од областа на машинството и на електротехниката. Оваа промоција се одржа во рамки на владиниот проект за превод на 1.000 стручни и научни книги од кои се учи на врвните светски универзитети. Со денешната...

Втор саем за проектот „Купи куќа, купи стан“

Во трговскиот центар „Рамстор“ во Скопје се одржува вториот саем посветен на проектот „Купи куќа, купи стан“, организиран од Министерството за финансии. На саемот, освен министерството учествуваат банки, градежни компании и компании поврзани со домување. Тие на штандови даваат информации за заинтересираните граѓани, кои сакаат да дојдат до сопствен дом преку поволностите што ги нуди владиниот проект. - Овде ќе...

Охридската куќа, филигранот и храната, адути за туристичка промоција на Охрид

Факултетот за туризам и угостистителство во Охрид и секторот за туризам и локален економски развој при Општината ја организираа финалната презентација на проектот „Младите како носители на културата, традицијата и знаењето во општина Охрид“, чија цел е вклучувањето на младите во туристичката промоција на охридските традиционални вредности, јавуваат дописникот на „Мета“ од Охрид. Охридскиот бисер, накитот од филигран, сувенирите, како...

Под лупа загадувањето и климатските промени во Источна Македонија

Присуството на фосфор и на нитрити во реките во Источна Македонија, останува да биде главен проблем. Во водите на реката Брегалница има повеќе од дозволеното присуство на кадмиум, манган, олово и на бакар. Поради тоа, состојбата со водите не може да се оцени како добра. Ова е заклучокот од анализите во рамките на обемниот Проект за управување на речниот...

УСАИД спроведе работилница за презентација на дигитални сликовници

Американската агенција за меѓународен развој - УСАИД, во соработка со Фондација за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“, во основното училиште „Григор Прличев“ во Охрид, спроведе работилница за презентација на дигитални сликовници. Преку работилницата, која е дел од проектот „Со читање до лидерство“, презентирани се околу дваесеттина дигитални сликовници, кои можат да се користат во наставата по повеќе предмети....

(ВИДЕО) Австралија ќе го добие најголемиот хотел во светот

Австралија наскоро ќе го добие најголемиот хотел во светот, откако хонгконшкиот милијардер Тони Фунг ќе го реализира проектот „Аквис“. Станува збор за хотел со шест ѕвезди, со 7.500 соби и со казино, а ќе се наоѓа надвор од градот Кернс. Сепак, проект вреден 8,15 милијади австралиски долари, засега е заглавен бидејќи Комисијата за игри на среќа на Квинскленд не сака да...

ФЗОМ електронски ќе ги добива потврдите од редовните студенти

Редовните студенти ќе можат по електронски пат да испраќаат потврди до Фонодот за здравствено осигурување наместо, како досега, писмено до шалтерите на ФЗОМ. Ова го предвидува новиот проект на фондот „Електронски потврди за редовни студенти“, кој почна да се реализира минатата недела. Директорката на ФЗОМ, Маја Парнарџиева-Змејкова, кажа дека 43 високо-образовни институции во Македонија потпишале договор со фондот, спровеле...

Петар Младеновски и Петрит Сарачини во Охрид го промовираа проектот „Безомразно“

Движењето за младински активизам „Безомразно“ и Македонскиот институт за медиуми(МИМ), пред ученици од неколку охридски училишта го промовираа проектот насловен „Со креативност и младински активизам против говорот на омраза“, што воедно е и конкурс наменет за млади креативци. На почетокот на презентацијата, младите ги поздрави членот на групата „Суперхикс“, Петар Младеновски, како поддржувач на младинската акција, која ротира во шест избрани...

Примена на асистивна технологија во редовното основно и средно образование

здружението „Отворете ги прозорците“.
Денеска во Скопје ќе се одржи тркалезна маса на тема „Примена на асистивната технологија во редовното основно и средно образование“, која е во организација на проектот на УСАИД за електронски пристапно образование. Проектот го спроведува здружението „Отворете ги прозорците“. На тркалезната маса се поканети и претставници на локалните образовни институции, на граѓански организации и родители на ученици со попреченост. Проектот на...

Проектот на УСАИД за експанзија на мали бизниси забележа рекордни приноси на пченка

Како дел од иницијативата беа донирани 120 системи капка-по-капка
Петнаесетте производители на пченка од регионот, кои годинава првпат наводнуваа со системи „капка по капка“ донирани од УСАИД, успеаја да ги зголемат своите приноси за трипати (од 4 тони од еден хектар на 12 тони од еден хектар), додека земјоделецот Глигорче Алексов постигна рекорден принос во вардарскиот регион од 17 тони од еден хектар, информираат од УСАИД - Македонија. Поради ова се одржа и свеченост...

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...