fbpx
Таг: проект

таг: проект

Владата ќе субвенционира куќи затоа што во нив се раѓаат повеќе деца

„Купи куќа за млади“ е нов проект што Владата ќе го почне од 1 февруари 2016 година, а кој денеска на прес-конференција го најави премиерот Никола Груевски. Целта, како што истакна премиерот, е младите до 35 години полесно да дојдат до свој дом, а проектот опфаќа два модели за финансиска помош за апликантите. Првиот модел е субвенционирање на 80 проценти од ратата...

Груевски: Следната година почнува проектот „Бесплатни патувања за најдобрите студенти“

Премиерот Никола Груевски, денеска на почнувањето на градежните работи за булеварот Партизански одреди, најави дека почнува владиниот проект „Бесплатно патување за најдобрите студенти“. - За оваа мерка деновиве повторно зборувавме на седница на Владата. Усвоивме уште една информација во правец на прецизирање на деталите поврзани со оваа мерка. Мерката почнува да се применува веќе од следната година. Имено, секоја втора година,...

Денеска во Охрид дебата за слободни избори

Центарот за слобода „Цивил“, во рамките на проектот „Слободни избори за слободни граѓан(к)и“, попладнево од 16.30 часот, во Охрид ќе организира состанок со претставници на политичките партии, граѓанското општество, медиумите и на други засегнати страни, информираат од невладината организација. „На средбата ќе се дискутира за процесите за надминување на политичката криза и за обезбедување услови за слободни избори. Слободни избори...

Од денеска низ Дебар-маало ќе се вози со максимални 30 километри на час

Од денеска низ улиците на населбата Дебар-маало во општина Центар автомобилите ќе смеат да се движат со максимална брзина од 30 километри на час. Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, денеска го промовираше проектот „Зона 30 - за безбеден Центар“, чија цел е да се подигне нивото на безбедност во еден од најфреквентните делови од општината и од градот. - Овој проект добива...

Светска банка ќе ги зајакнува капацитетите на локалната власт

Втората фаза од Програмата на Светска банка – Австрија за урбано партнерство (ПУП) во Македонија, беше промовирана денеска, за време на работилницата организирана од Светска банка и од домашните партнерски институции, во просториите на Град Скопје. Програмата има цел да ги зајакне капацитетите на локалната власт во Југоисточна Европа и да ги опреми локалните власти, градските администратори и техничкиот персонал...

Втор повик за управување со проектот „Македонско село“ во Горно Нерези

Владата распиша втор повик за воспоставување јавно-приватно партнерство за стопанисување и за управување со проектот „Македонско село“ во Горно Нерези. Се бара компанија која со комплексот ќе управува во наредните 20 години. Концесионерот, фирмата „Тренд“, се откажа од овој проект кој потоа премина во рацете на Службата за општи и заеднички работи.

Гостивар со нови туристички понуди

Пешачка патека од Гостивар до Вруток во должина од 10 километри и патека за планински и за рекреативен туризам на Сува Гора и на Шар Планина, во должина од 75 километри, денеска беа промовирани во Гостивар. Двата проекти се реализирани преку Програмата за прекугранична соработка на Европската Унија, а во соработка со косовската општина Драгаш и со албанската Корча. - Овие...

Младите ќе учат како да се заштитат од трговија со луѓе

Како да се заштитат од трговија со луѓе, ќе учат средношколците од Гостивар, како дел од проектот за превенција од современите форми на трговија со луѓе. За таа цел, денеска раководствата на средните училишта од Гостивар, потпишаа меморандум за соработка со Асоцијацијата за демократски иницијативи која го спроведува проектот, кој ќе трае 15 месеци. Ќе се вршат истражувања, ќе се...

Натпревар во претприемништво на средношколците од Охрид и од Струга

Со учество на четири тимови од училишта во Охрид и во Струга, утре во Охрид ќе се одржи Средношколски натпревар под мотото „Претприемач - да се биде или не!“, како завршна активност од истоимениот проект, кој се реализираше од мај до септември годинава. Целта на проектот е да се подобри квалитетот на претприемничкото учење во средните стручни училишта во Охрид и...

Мултиетничките групи за предучилишна возраст повторно ќе функционираат

Мултиетничките групи за предучилишна возраст „Мозаик“, кои згаснаа пред неколку години во Гостивар, повторно ќе функционираат. Од невладината организација „Центар за заедничка основа“, кои се носители на образовниот модел „Мозаик“, најавија дека во тек е опремување на простории во гостиварскиот интернат, каде ќе работат групите. - Сега со помош на Министерството за труд и социјална политика, овие групи ќе продолжат да...

Женското претприемништво поттикнува создавање работни места

Во рамките на настанот „Женското претприемништво - мотор за создавање работни места“ што се одржа во Даут-пашин амам, беа споделени примери на добра практика од деловни жени. На настанот беше промовиран филм, кој е дел од завршната фаза од проектот, и во него менаџерките споделуваат искуства за тоа како го почнале бизнисот и упатуваат порака до младите бизнисмени. Една од основачките...

Заврши Летниот камп на Коалицијата на младински организации СЕГА

Во Струга денеска заврши Летниот камп на Коалицијата на младински организации СЕГА, организиран во рамките на проектот „Промовирање на детските права и интеркултурната комуникација”. Учествуваа 42 деца од различни националности од градовите Прилеп, Тетово, Теарце, Струмица, Куманово и Кавадарци. Целта, како што објаснија организаторите, е младите да се здобијат со вештини и знаења, како и да научат за принципите на...

Стивен Хокинг ја најави досега најголемата потрага по интелигентен вонземски живот

Британскиот физичар Стивен Хокинг го најави новиот обид што треба да одговори на прашањето дали има живот на друго место во вселената. Како што јавува „Би-Би-Си“, станува збор за проект за потрага по вонземски живот, кој е најголем досега и ќе трае 10 години, а ќе бидат следени сигналите, емитувани од милиони ѕвездени системи, кои се најблиску до Земјата. Иницијативата, вредна 64...

Преку „Македонија вработува“, вработени се 3.570 лица

Преку проектот „Македонија вработува“, досега се вработени 3.570 лица, информираше министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов. Според негова процена, преку проектот дневно се реализирале од 50 до 100 вработувања. Денеска министерот ги посети децата кои бесплатно летуваат во Струга.    

Жерновски: Во Дебар-маало ќе се вози со максимални 30 км/ч

Брзината на движење на возилата во Дебар-маало, во центарот на Скопје, ќе се ограничи на 30 километри на час, како дел од проектот на Општина Центар „Зона на мирен сообраќај“, напиша на својот фејсбук-профил, градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски. „Зачестените сообраќајни несреќи, густиот сообраќај, постоење на училишта и градинки, безбедноста на граѓаните беа причините да предложиме воведување на популарно наречената...

Почнува проектот „Бајки од Македонија“

Издавачката куќа „Арс ламина“ ќе биде партнер на Движењето за поддршка на креативноста „Иво Лауренчиќ – Браво сине“, во реализација на проектот „Бајки од Македонија“. Едицијата ќе содржи илустрирани бајки од македонското народно творештво, наменети за деца од предучилишна возраст. Во изборот на бајки од македонското народно творештво, со својот стручен капацитет ќе се вклучи и Институтот за фолклор „Марко...

Конференција за климатски промени ќе се одржува во Охрид

Од денеска до 10 јуни, во Охрид се одржува Конференција за климатските промени, во организација на „Милиеуконтакт Македонија“, а во рамки на проектот на УСАИД за Општински стратегии за климатски промени. Во работата на Конференцијата учествува и министерот за животна средина и просторно планирање на Република Македонија, Нурхан Изаири. - Сливот на езерата, биодиверзитетот и целиот Дримски Басен се особено ранливи од...

Прилеп ја подобрува водоводната инфраструктура

Нови четири општини ќе користат средства од Програмата за инвестирање во животната средина за подобрување на квалитетот на водите. Договорите ги потпишаа денеска градоначалниците на Прилеп, Дојран, Сарај и на Битола со министерот за животна средина и просторно планирање, Нурхан Изаири. Во општина Прилеп ќе се спроведува проектот „Делница за водовод од населено место Галичани до населеното место Кадина“. Во Дојран ќе...

Доделено 500. решение за „Купи куќа, купи стан“

Семејството Димовски од Скопје го добија 500. решение од проектот „Купи куќа, купи стан“. Министерот за финансии, Зоран Ставрески, им го додели решението на Димовски и напомена дека досега одобрени се 524 барања. - По долги години под кирија, со проектот „Купи куќа, купи стан“ успеавме да дојдеме до сопствен стан. Ратата ќе ни биде приближно колку што плаќавме кирија и...

Почнува проектот за обука на македонски лекари во реномираната индиска болница „Аполо“

Владата на Република Македонија и реномираната индиска групација на болници „Аполо“ потпишаа меморандум за соработка во областа на медицината. Договорот, кој беше потпишан од македонскиот амбасадор во Индија, Тони Атанасовски, и од финансискиот директор на болниците „Аполо“, Ени Мари Монкури, предвидува македонски доктори да одат на обука во Индија, каде ќе бидат обучувани за најнови методи и техники во одделни...

„Кажи со раце“: Младински настан за Меѓунaродниот ден на знаковниот јазик

Младински образовен форум и Здружението на глуви и наглуви „Млад знак“ утре ќе го одбележат Меѓунaродниот ден на знаковниот јазик, во 17:00 часот, во Паркот на франкофонијата во Скопје,...