fbpx
Таг: проекција на филм

таг: проекција на филм

Проекција на филмот „Сестри“ и дискусија за сајбернасилството на 7 декември во Кинотека

На 7 декември во Кинотека на Северна Македонија ќе се одржи настанот „Сајбернасилство: Последици во реалниот живот“ во организација на Фондацијата „Метаморфозис“. Настанот ќе започне со бесплатна проекција на филмот „Сестри“, кој е првиот и единствен македонски филм достапен на стриминг платформата „Нетфликс“ и во кој се обработува темата сајбернасилство. По проекцијата ќе се одржи панел-дискусија за сајбернасилството на која...

Изложба и проекција на филм во МКЦ за одбележување на 59 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Со изложбата „За Скопје со срце од целиот свет“ на авторката Зоја Богдановска, која ја подготви Музејот на град Скопје, вечерва во Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе се одбележи 59-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје. Како што велат од МКЦ, основната идеја на изложбата е пред публиката да се презентира хуманоста и солидарноста на народите од целиот свет, кои не...

В понеделник започнува тринаесеттото Патувачко кино на „МакеДокс“

Започнува тринаесеттото патување на Патувачкото кино на „МакеДокс“, кое ќе се одржи во два дела. Првиот дел од 18 до 24 јули ќе се одржи во Струмичкиот регион, додека вториот дел во септември ќе се одржи во Преспанскиот регион. Од „МакеДокс“ соопштија дека проекциите почнуваат во понеделник во селото Пиперево, по што Патувачкото кино ќе продолжи и во другите села...

Посетителите „бавно“ се враќаат во кино-салите, филмската индустрија пред големи промени [инфографик]

Бројот на посетители во кино салите низ земјава минатата година изнесувал 170.567, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). По 2020 година, кога започна ковид пандемијата и се донесе одлука за затворање на кино салите, а со тоа и годишниот број на посетители значително се намали во споредба со пред-пандемискиот период, минатата 2021 е забележано благо зголемување на...

Премиера на краткиот филм „Пикавец“ утре во Кинотека

Краткометражниот аматерски дебитантен филм „Пикавец“ ќе биде премиерно прикажан утре во Кинотеката на Северна Македонија, со две проекции со почеток од 18 и 18:45 часот. Филмот е по сценарио и режија на Ѓорѓе Нешковиќ, а корежисер е Костадин Симовски. Продуцент е Аника Чорбеска, камерата е на Леона Јариќ и Михаил Митевски, а монтажата на Емилија Лазаревска. Музиката и аудиодизајнот ги...

(ГАЛЕРИЈА) Пет велосипеди произведуваа струја за проекција на филм во Градски парк

Првото еко-кино на точак во Скопје се случи синоќа во Градски парк. Во организација на здружението за развој и заштита на животната средина „Гоу Грин“, присутните имаа можност да го погледнат документарниот филм „Живот на нашата планета“ (A Life on Our Planet) на Дејвид Атенбороу. Наместо на традиционален начин, неговата проекција ја овозможија пет велосипеди кои произведуваа електрична енергија. Во...

Се одржа тридневна обука за „Борба против дезинформации и проверка на факти“

Десетина млади лица од Југозападниот и Пелагонискиот регион учествуваа на тридневна обука за борба против дезинформации и проверка на факти која се одржа во Струга од 22 до 24...