fbpx
Таг: продолжение

таг: продолжение

Боки-13 за предметот „Меѓународен сојуз“: Мицески и Амзоски не се мали деца за да бидат измамени

Продолжува судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“. На денешното рочиште Боки-13 изјави дека проектите за старечки домови, кои според обвинителството се фиктивни, всушност се реални, со договори потпишани и донесени на собрание на невладината Mеѓународен сојуз. Тој...

Комисиската расправа за буџетот за 2018 година ќе продолжи утре

По дводневна пауза, утре во 11 часот ќе продолжи седницата на собраниската Комисија за финансирање и буџет, на која ќе се расправа за буџетот за 2018 година. Првото продолжение на оваа седница се одржа во понеделникот, а претседателката на Комисијата, Лилјана Кузмановска, за вчера и за денеска не закажа термин. Овој потег на Кузмановска беше критикуван и од политичарите и...

Десетто продолжение на седницата за разрешување на Зврлевски

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да ја продолжи шестата седница, на која се расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Во саботата, на деветтото продолжение од собраниската расправа во најголем дел помина во реплики и контрареплики помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и во процедурални забелешки. Иако првично се очекуваше продолжението да се одржи вчера, претседателот на Собранието,...

Собраниската комисија ја продолжува расправата за ребалансот на буџетот

Комисијаата за финансирање и буџет денеска во 11 часот треба да продолжи расправата за предлогот на Владата за ребаланс на буџетот за 2017 година. Основата цел на ребалансот, како што образложи министерот за финансии, Драган Тевдовски, е да се намалат непродуктивните трошоци и да се обезбеди простор за реализација на политиките на новата влада. Втора точка на дневен ред на Комисијата е...

ВМРО-ДПМНЕ не се појави: Блокада на самиот почеток на конститутивната седница

Само што почна 21. продолжение на конститутивната седница во Собранието, претседателот Џафери речиси веднаш прогласи пауза, бидејќи во салата не беа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата, а отсуствуваа и пратеници на другите партии. Повиците на собранискиот спикер Талат Џафери пратениците да влезат во салата не даде резултат и тој по само неколку минути пребројување, прогласи пауза од половина час. На дневен...

Народот треба да одлучи дали ќе одиме во опозиција, вели Димовски

Осумнаесеттото продолжение на конститутивната седница на Собранието тече во реплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на говорот на пратеникот Горан Манојловски и на негови контрареплики, кои најчесто се однесуваат на платформата на албанските политички партии, како и на животот и на соживотот помеѓу Македонците и Албанците во Тетово од каде што доаѓа Манојловски. На почетокот на седницата за процедурална забелешка се...

Николовски: Намерно го блокирате Собранието, ја загрозувате исплатата на плати и на пензии

На почетокот на 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието, пратеникот Љупчо Николовски од СДСМ се јави за процедурална забелешка во која рече дека претседавачот Трајко Вељаноски го крши деловникот затоа што дозволува да се дебатира на други теми, а не на точката која е на дневен ред, а со тоа намерно се блокира Собранието. Тој го обвини пратеникот Љупчо...

Собрание: Ново продолжение на седницата, малку надеж за разврска

Денеска има ново продолжение на конститутивната седница на Собранието, на која пратениците треба да расправаат за изборот на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања, како и за изборот на претседател на законодавниот дом. Утринските партиски соопштенија не укажуваат дека ќе се смени вообичаеното сценарио на реплики и на процедурални забелешки. Во оваа скусена поствелигденска недела, има...

„Сценарио“ – клучен збор на денешното продолжение на конститутивната седница

Единаесеттото продолжение на конститутивната седница тече во знакот на процедуралните забелешки на пратениците и во надмудрувања наместо расправа за точките на дневен ред – избор на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања и избор на претседател на Собранието. Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ рече дека пратениците само сакаат да има легитимна дебата за, како што рече,...

Во Собранието натпревар кој е подобар правник, а кој поголем „криминалец“

И денешното, десетто продолжение на конститутивната седница на Собранието, мина во аргументирање и во контрааргументирање дали треба или не да се стави на дневен ред на седницата предлогот од 10 пратеници на СДСМ поднесен во четвртокот, наместо за актуелната трета точка, да се оди на четвртата точка - избор на претседател на парламентот. Претседавачот Трајко Вељаноски во 18 часот ја...

Деветто продолжение на конститутивната седница на Собранието

Пратениците денеска во 11 часот по деветти пат ќе ја продолжат конститутивната седница на Собранието, која претседавачот Трајко Вељаноски ја прекина вчера во 18 часот иако пратениците од СДСМ бараа таа да продолжи цела ноќ. Тие на вчерашната седница го обвинија Вељаноски дека го прекршува деловникот и побараа да го напушти столчето на што тој одговори дека „не е Дедо Мраз...

Собранието по осми пат ја продолжува конститутивната седница

Пратениците денеска со почеток во 11 часот по осми пат ќе расправаат на конститутивната седница на Собранието, на која на дневен ред е изборот на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања и изборот на претседател на Собранието. Изминатите седум продолженија на седницата поминаа во меѓусебни расправии и надмудрувања помеѓу пратениците за платформата на албанските партии,...

Почна третото продолжение на конститутивната седница

Со половина час доцнење, пратениците денеска го одржуваат третото продолжение на конститутивната седница на Собранието, на која на дневен ред е изборот на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања и изборот на претседател на Собранието. Наместо да дискутираат за избор на членовите и на претседателот на Комисијата за избори и именувања, пратениците изминатите два дена,...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ си контрираат за законот за јазиците во Собранието

Пратениците на денешното второ продожение на конститутвината седница, како и вчера, наместо да дискутираат по првата точка за избор на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања, најголемиот дел од дебата го поминаа во дискусија за палтформата на албанските партии и за употребата на законот за јазиците. Артан Груби од ДУИ рече дека албанската платформа не...

Денеска нова седница со стари позиции и со деловнички блокади

Конститутивната седница на Собранието, на која се расправа за избор на претседател, заменик-претседател, членови и нивни заменици на Комисијата за избори и за именувања, ќе продолжи денеска напладне. Вчера, 20 пратеници поднесоа предлог за кандидат за претседател на Собранието на Република Македонија да биде Талат Џафери. Разврската останува неизвесна, како поради бројот на пријавените пратеници за дискусија, така и поради генералната атмосфера...

Пратениците далеку од договор, седницата продолжува утре напладне

Конститутивната седница на Собранието на која се расправа за избор на претседател, заменик-претседател, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата ќе продолжи утре напладне. Пратеникот на СДСМ, Оливер Спасовски побара седницата да продолжи и по 18 часот, но Вељаноски не се согласи да ја продолжи седницата и нејзино продолжување закажа за утре во 12 часот. Речиси целата...

Нема докази дека ковид вакцините се причина за зголемување на мозочните и срцевите удари

Наспроти тврдењето во постот нема докази дека вакцините против ковид-19 предизвикуваат какви било компликации кои би довеле до трипати зголемен број на срцеви удари или петкратно зголемување на мозочните...