fbpx
Таг: прочистување

таг: прочистување

Венко Филипче злоупотребен за промоција на суплемент преку фабрикувано интервју

Текстот што се пласира на Фејсбук е лажно интервју на извесен новинар Кристи Лиивовгејт со ексминистерот за здравство Венко Филипче. Во текстот, Филипче наводно промовира производ, Cardione, кој корисниците на социјалните мрежи се наведуваат да го купат, бидејќи наводно ќе им ги прочистел крвните садови. Филипче за Вистиномер демантираше дека воопшто дал такво интервју и дека промовирал производ кој...

Бил Гејтс не промовирал пиење вода од фекалии, туку нова машина од која има повеќе бенефити

Гејтс никаде не вели дека сите треба или мора да пијат вода добиена на ваков начин. Оваа машина има повеќе бенефити и добивањето на питка вода е само еден од нив. Таа машина може да произведе електрична енергија, да произведе пепел, кој потоа може да се користи во асфалт за градење патишта и може да произведе вода за пиење...

Премиерот Заев најави дека прочистувањето на правосудството ќе биде прв приоритет во 2021 година

Длабоките и суштински реформи во правосудството се во своето финале, а наредната година приоритет број 1 во земјава ќе биде прочистувањето на правосудството, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција на која ги претстави 10-те приоритети на кои ќе работи Владата на РСМ догодина во рамките на „Акција 21 - за европски стандарди дома!“ „Ќе се ревидираат цели досиеја. Секој...

Заев: Ветинг во судството по парламентарните избори

Процесот на ветинг во судството ќе биде разгледан по предвремените парламентарни избори на 12 април, пишува „Порталб.мк“. -Ветингот во судството е постапка што најверојано ќе започне веднаш по парламентарните избори. Со одлуката за парламентарни избори се менува просторот, и  ќе имаме техничка влада, која, според законот, не смее да се занимава со организирање и поддршка на вакви постапки - одговори...

Спасовски: Проверка на сите во МВР – од чистачка до министерот

Обемен процес на „vetting“ (проверка и прочистување) во Министерството за внатрешни работи (МВР) е планиран да почне следната година, за што допрва ќе се изготвува законската рамка, а во овој процес сакаме да ја вклучиме и јавноста, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешниот брифинг со новинарите. Тој посочи дека за ваквиот процес на проверка на секој...

„Цивил“: Починати лица и фантоми и натаму фигурираат во Избирачкиот список

Фантомски гласачи, починати лица со право на глас, лица регистрирани на погрешна адреса. Избирачкиот список е далеку од прочистен, велат од граѓанската организација „Цивил“. До нив уште во првиот ден од јавниот увид пристигнале низа пријави за недоследности. Но најголем проблем, според „Цивил“, е лавиринтот во кој ќе се заглават граѓаните доколку сакаат да го пријават случајот. Затоа организацијата...

Општина Карпош ќе ги запре градежните активности и ќе субвенционира маски

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев најави дека ќе се запрат сите градежните активности кои произлегуваат од работењето на општината и се однесуваат на тековно одржување на улиците, тротоарите и слични градежни зафати кои ги реализира oпштината, поради загадениот воздух. - Во контекст на ова, бараме сите приватни инвеститори и изведувачи да го следат примерот на Општина Карпош и да запрат...

Технолошки форум за чиста вода за пиење и за прочистување на отпадните води

Под мотото „Моќта на чистите води“, Ротари клуб Скопје – Интернационал, ќе го организира вториот технолошки форум, кој ќе се одржи на утре со почеток во 18 часот, во хотелот „ТЦЦ Гранд плаза“ во Скопје. На вториот технолошки форум ќе бидат опфатени повеќе аспекти, како што се „Одржлива вода за пиење и обезбедување услуги за почистување на отпадни води во Македонија“,...

Скопје и Тетово ќе добијат зелени билборди за прочистување на воздухот

Утре пред Центарот за култура во Тетово и в среда во близина на хотелот „Мериот“ во Скопје, невладината организација „Екосвест“ и Амбасадата на Германија во Македонија ќе го промовираат проектот за клима и за заштита од климатски промени „Сити три“ (City tree). На градовите Скопје и Тетово и на нивните граѓани, како што соопштија од Амбасадата на Германија, ќе им...

Ахмети – Нуланд: Решението на кризата се демократски избори

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, денеска ја уверил Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, дека ДУИ е најконструктивна за наоѓање решение и за брзо постигнување компромис во актуелната криза во земјава, информираат од партијата. Во соопштението на ДУИ пишува дека Ахмети и Нуланд, отворено и пријателски разговарале за начините...

Чичаковски: Од 226.000 спорни гласачи, за 71.000 нема никаква евиденција

Од 226.000 спорни гласачи во избирачкиот список, за 71.000 гласачи нема никаква евиденција, изјавил денеска претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски, по состанокот на работната група за избирачки список, пренесува „Утрински весник“. Според Чичаковски, допрва ќе се преговара што ќе биде со овие 71.000 гласачи за кои вкрстената проверка покажала дека не се наоѓаат во ниту една база...

ДИК побара од МВР повторно да провери повеќе од 160.000 гласачи

Државната изборна комисија им наложи на Министерството за внатрешни работи (МВР) и на Управата за водење матични книги (УВМ) да проверат повеќе од 40.000 гласачи кои не биле дома за време на теренската проверка. Исто така, тие треба да ги проверат и околу 124.000 граѓани кои првично системот на ДИК ги исфрли како неконзистентни, но подоцна членовите одлучија да не ги...

ДИК продолжува со прочистување на избирачкиот список

Државната изборна комисија (ДИК) денеска во 11 часот ќе одржи редовна работна средба за прочистување на избирачкиот список. Како што информираат за „Мета“ членови од ДИК, тие продолжуваат со редовна работа за целосна проверка на спорните гласачи. Синоќа лидерот на СДСМ, Зоран Заев, најави дека денеска ќе има средба со членовите на ДИК од таа партија и дека ќе донесат одлука...

Оер: Сега на ДИК ѝ претстои суштинска работа

Сега ѝ претстои суштинска работа на Државната изборна комисија (ДИК), затоа што кај нив треба да се спроведе најголемата работа, односно за еден месец пред одржувањето на изборите да се добие избирачки список што ќе биде стабилен и прочистен и во кој сите гласачи ќе имаат доверба, истакнала француската амбасадорка Лоренс Оер на отворениот ден со граѓаните на Струмица,...

ДИК во застој, теренската проверка никако да почне

Поради потреба од дополнителни консултации околу тоа како и во колкав обем да се извршат теренските проверки на сомнителните гласачи во избирачкиот список, седницата на Државната изборна комисија, синоќа, повторно беше одложена. - На Државната изборна комисија ѝ е потребно дополнително време за консултации во врска со усвојувањето на Извештајот од вкрстените проверки - изјави советничката во комисијата, Љупка Гугучевска. Таа...

ВМРО-ДПМНЕ: ДИК донесува одлуки, а не Зоран Заев

„Зоран Заев денеска предизвика уште еден скандал. Со својата изјава, ја поништи Државната изборна комисија (ДИК) и си зеде право да одлучува и да говори во нејзино име. Наместо ДИК, Зоран Заев зборуваше кои граѓани треба да бидат прогласени за спорни, кои треба да се прогласат за фантоми, па дури и за тоа кои граѓани треба да се избришат од  избирачкиот...

Димитриев: Членовите на ДИК ме уверија дека до 5 јуни ќе ги исполнат своите обврски

Денеска или најдоцна утре може да се почне со вкрстената проверка на избирачкиот список, изјави денеска премиерот Емил Димитриев по средбата со членовите на ДИК. Тој рече дека членовите на ДИК го убедиле дека денеска завршува влоризацијата на базите со податоци, за ден или два ќе почне прочистувањето и списокот ќе биде подготвен за изборите на 5 јуни. Димитриев нагласи дека...

ДИК на средбата со Бејли и со Орав: Наскоро ќе почнат вкрстените проверки на списокот

Членовите на Државната изборна комисија денеска се сретнаа со амбасадорите на САД и на ЕУ во Македонија, Џес Бејли и Аиво Орав. Како што пишува во соопштението на ДИК, амбасадорите ја нагласиле поддршката за работата на Државната изборна комисија за организирање и за спроведување на фер и демократски избори. „Државната изборна комисија истакна дека што се однесува до прочистувањето на избирачкиот...

ДИК денеска ќе го тестира системот, а од утре ќе го чисти избирачкиот список

Државната изборна комисија денеска ќе врши тестирање на системот за вкрстување на податоци, а од утре ќе ја почне постапката за прочистување на избирачкиот список. Како што нè информираше Субхи Јакупи, член на ДИК, обезбедени се податоци од 10 релевантни институции, а првичната процена е дека процедурата ќе трае неколку дена, по што треба да следува теренска проверка. - Од...

ДИК: Избирачкиот список ќе се прочистува во простории со блокатори на радиофреквенции

Целта и задачата на Државната изборна комисија е да спроведе избори во рамките на Уставот и на законите на државата, а резултатите да бидат признати и прифатени од сите учесници во изборите и од граѓаните, рече претседателот на ДИК, Александар Чичаковски, на денешната прес-конференција. Чичаковски додаде дека ДИК прави сè да се направи избирачки список во кој сите ќе веруваат...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...