fbpx
Таг: признанија

таг: признанија

Генералштабот и МО ги одликуваа најзаслужните пред 30-годишниот јубилеј на АРМ

На свечен собир во Домот на Армијата во Скопје, во рамките на завршните активности со кои Армијата на Република Северна Македонија (АРМ) го одбележува својот 30 годишен јубилеј, беа доделени голем број на признанија за остварените резултати и придонесот за Армијата на од составот на Генералштабот и Министерството за одбрана, како и унапредувања во повисок чин на припадници на...

Признанија од град Скопје за професори од училишта за средно образование

Шеесет и двајца наставници од осум градски средни училишта денеска добија признанија и награди од градот Скопје за нивниот придонес и активно учество во унапредувањето на меѓуетничката интеграција во образованието преку редовна реализација на заеднички наставни часови со ученици кои учат на различни наставни јазици. Признанијата и наградите на просветните работници им ги додели градоначалничката Данела Арсовска. Во средните училишта...

СДСМ бара оставки од Мицкоски, Милошоски и другите обвинети во „Титаник“, за ВМРО ова е дефокусирање

По вчерашното признавање вина на поранешни високи функционери од ВМРО-ДПМНЕ во судскиот процес за случајот „Титаник“, од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија (СДСМ) денеска побараа од Христијан Мицкоски и сите високи функционери кои во минатото биле инволвирани во изборни измами и притисоци врз граѓаните да си поднесат оставка од ВМРО-ДПМНЕ. „Во Извршниот комитет на Мицкоски и во пратеничката група на...

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го додели признанието „Успешни млади“, во рамки на проектот инициран за поттикнување на научната, истражувачката и креативна работа на младите луѓе од земјава. Целта на проектот е креирање на политики кои ќе придонесат да се намали одливот на млади луѓе од нашата земја, како и за создавање на перспективи за младите и успешни кадри. Комисијата која...

Најдобрите матуранти од Скопје добија награди и признанија за постигнатите резултати

Матурантите - првенци на генерацијата од 23 скопски средни училишта вчеравечер добија специјални признанија и парични награди од скопскиот градоначалник Петре Шилегов. На традиционалната манифестација „Средба на првиот со најдобрите“ што се одржа на Школката во Градскиот парк, и годинава беше награден успехот на учениците од средните стручни училишта кои се опфатени со тригодишното образование, а признание беше доделено...

Агенцијата „Марили“ ги додели признанијата на топ 10 жени-менаџерки за 2019 година

Во хотел „Александар палас" вчеравечер агенција „Марили" го одржа 24. по ред традиционален бизнис-настан „Жена менаџер", на кој беа доделени признанија на топ 10 најуспешни жени менаџери за 2019 година. Признанија добија: Мерита Рамадани Алими, директор за бизнис и развој во DOGAN Air Conditioning Solutions, Маја Бабиќ, извршен и оперативен менаџер во „Баги Комуникации", Татјана Дејаноска, директор на продажба во...

Режисерот Столе Попов ја доби наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“

Вчера се одбележа 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола, на кој режисерот Столе Попов ја доби наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ што ја доделува Друштвото на филмските работници на Македонија. Додека пак, наградата за „Златна камера 300“ му припадна на оскаровецот Јануш Камински, големиот полско - американски и светски кинематографер. „Благодарение на овој...

Наградени 32 првенци на генерацијата од скопските средни училишта

Триесет и двајца матуранти - првенци на генерацијата 2016 - 2020 и 2017 - 2020 од 23 скопски средни училишта, денеска добија специјални признанија и парични награди, кои им ги додели градоначалникот Петре Шилегов на традиционалната манифестација „Средба на првиот со најдобрите“, што се одржа во Куршумли Ан. Тој им посака нивните соништа да ги реализираат во државата и...

Усеин Болт по рекорден шести пат прогласен за најдобар светски атлетичар

Светскиот рекордер на 100 и на 200 метри, Усеин Болт, по шести пат ја доби наградата за најдобар атлетичар на светот во изборот на Меѓународната атлетска федерација (ИААФ). Деветократниот олимписки шампион во последните девет години само трипати не го доби ова признание, а до рекордот стигна откако ги доби признанијата за најдобар атлетичар во 2008, 2009, 2011, 2012, 2013 и сега...

Десет домашни компании добија признанија за македонски квалитет

Компаниите „Кодинг горска“, „Термалифт“, „Специјал продукт“, „Гринагро“, „Мирана“, „Конти хидропласт“, „Компанија Велкоски“, „Голден арт“, „Те-Те пласт“ и „Ансамбл Македонија“ се добитници на признанијата за македонски квалитет за 2016 година кои ги додели претседателот Ѓорге Иванов. „Оваа манифестација има цел да ги поттикне домашните инвеститори, кои се вистински амбасадори на нашата земја со својот квалитет и со вложување во својата успешна...

Стопанска комора одбележа 94 години постоење и ги награди успешните

Компаниите „ЗК Пелагонија“, АД „Елем“, „Инфобиро“, Агенцијата за храна и ветеринарство, како и бизнисменот Димитар Маџунков се наградените од Стопанска комора за 2015 година, во рамките на одбележувањето на 94-годишнината од коморското организирање во Македонија. Наградите и признанијата се доделуваат традиционално, за да се истакне работата на тие што се заслужни за развојот на економијата. Како што истакна претседателот на Стопанска комора, Бранко Азески, наградените...

Почина италијанскиот писател и филозоф Умберто Еко

Италијанскиот писател и филозоф со светско реноме, Умберто Еко, починал синоќа на возраст од 84 години, јавуваат италијанските и светските медиуми. Неговото семејство соопштило дека Еко починал вчера доцна попладне во својот дом, без да изнесат повеќе детали. Италијанскиот филозоф стекна светска слава со романот „Името на розата“, кој имаше своја екранизација на големото платно во 1989 година, а главната улога во...

Град Скопје им додели признанија на најуспешните спортисти

Град Скопје им додели признанија на најдобрите спортисти, тренер и екипа за 2015 година. Најуспешни 10 спортисти во сениорска категорија се Игор Стефановски-Иџе, Мартин Несторовски, Евгениј Поп-Ацев, Ненад Манојловски, Стојанче Стоилов, Баже Илијоски, Јасин Реџелари, Стефани Тодорова, Бобан Грнчаров и Наташа Стефановска. Најуспешни пет спортисти во младинска категорија се Петар Заборски, Сара Ристовска, Моника Пендароска,  Елмедин Сејфулау, Бобан Илиоски. Најуспешен тренер за 2015...

Неточно се тврди дека инфлацијата во Германија е над 45 отсто

Објавата шири невистини дека реалната инфлација во Германија е над 45 отсто, а како „доказ“ е прикажана илустрација на која се гледа дека еден економски индекс за април изнесува...