fbpx
Таг: Приведен

таг: Приведен

ДПИ вчера спроведе над 100 контроли во угостителски објекти, приведено одговорно лице за непочитување на здравствените протоколи 

Денеска, половина час после полноќ, полициски службеници го приведоа лицето М.Д. (41) од Скопје, поради постоење основано сомнение дека, како одговорно лице, управител на ланч бар „Мош“ во Скопје, сторил кривично дело – непостапување според здравствени прописи за време на епидемија, што е казниво по член 206, став 2 од Кривичниот законик. Како што соопштија од Владата, лицето М.Д....

Стеван Дојчиновиќ, основачот на КРИК вратен од ОАЕ – требало да учествува на конференција на ОН за корупцијата

Стеван Дојчиновиќ, уредник и основач на Мрежата за истражување на криминалот и корупцијата (КРИК) и регионален уредник на Известувачкиот проект за организиран криминал и корупција (OCCRP) синоќа и ноќеска бил задржан во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), под изговор дека е на „меѓународна црна листа“ и дека не може да влезе во земјата, но не му било соопштено ништо повеќе...

МВР: Братот на „Ел Чека“ не е приведен

Министерството за внатрешни работи во изјава за „Порталб.мк“ ги демантираше пишувањата во медиумите дека братот на „Ел Чека“, Блерим Ахмети, бил приведен денеска. - Тој не е приведен, само беше во полиција за да го пријави протестот што ќе се одржи в недела - вели портпаролот на МВР, Тони Ангеловски. Блерим Ахмети пред неколку дена беше на чело на протестот против...

Стевчо Јакимовски приведен, чека распит пред судија

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, синоќа половина час пред полноќ, е приведен и се наоѓа во една од полициските станици во Скопје. До крајот на денот се очекува да биде изведен пред судија на претходна постапка. Според Виктор Цветковски, адвокат на поранешниот градоначалник, ова е атак врз политичкиот ангажман на Стевчо Јакимовски. Финансиската полиција вчера влезе во неколку станбени...

Јане Ченто вратен во притвор во „Шутка“

Јане Ченто, еден од обвинетите за насилствата во Собранието на 27 април минатата година утрово бил спроведен повторно на издржување притвор во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари. Според Основниот суд Скопје 1, Јане Ченто не ја почитувал мерката куќен притвор, поради што Советот на судот ја укинал таа мерка и повторно му изрекол затворски притвор. Тој веќе еднаш беше во Шутка, но...

МВР: Пендрек и камења пронајдени кај демонстрант пред Собрание

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека вчера околу 20.45 часот пред Собранието на Република Македонија при преглед на 27-годишниот Д.Г. (27) од Скопје пронајден бил пендрек и камења. Полицајците што го претресле, го спровеле 27-годишникот во полициска станица Центар за понатамошна постапка.

Приведен дилер на дрога во Неготино, запленети марихуана, хероин, кокаин

Полициски екипи вчера извршиле претрес во домот на 41-годишниот А.Т. во Неготино каде пронашле и заплениле различни видови наркотици, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи. Како што информираат од Министерството, во домот на неготинецот биле пронајдени и одземени 1,5 килограми марихуана, 20 таблети екстази, 36 шишиња метадон, околу 10 грама кокаин, околу 110 грама хероин, една дигитална вага и 36.000...

Вооружен напаѓач се обидел да влезе во претседателската палата во Техеран

Вооружен маж е ранет и приведен во Техеран откако се обидел да влезе во претседателската палата во главниот град на Иран, соопштил заменик-гувернерот на Техеран, Мохсен Хамедани, а пренесе новинската агенција „Фарс“. „Се обидуваме да го идентификуваме лицето и да ги дознаеме неговите мотиви“, додал Хамедани. Напаѓачот бил вооружен со голем нож, пренела агенцијата „Тасним“, а бил облечен во...

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални приведен за време на протест во Москва

Рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални денеска е приведен во Москва за време на протестите на неговите приврзаници кои повикуваат на бојкот на претседателските избори во март, јавуваат светските агенции. Навални ги повика своите приврзаници да продолжат со протестите и покрај неговото приведување. „Ме приведоа. Тоа не значи ништо, не излеговте поради мене, туку поради својата безбедност“, напиша Навални на „Твитер“. Инаку,...

Приведен еден од осомничените за 27 април кој се бараше со меѓународна потерница

Полицијата синоќа во Скопје го привела Младен Додевски, еден од осомничените за насилствата во Собранието од 27 април, кој се бараше со меѓународна потерница. Од МВР засега нема официјална потврда за приведувањето на Додевски. Тој, како што пренесува „Телма“ повикувајќи се на полициски извори, се криел во внатрешноста од државата, а наводно бил приведен пред ресторан во Скопје. Министерството за внатрешни работи...

Едно лице приведено на протестот на преминот Табановце

Едно лице е приведено за време на протестот на симпатизерите и поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ на граничниот премин Табановце. Како што соопшти полицијата, приведениот нападнал полициски службеник, поради што е приведен и против него ќе биде покрената соодветна пријава. Дел од медиумите претходно објавија снимки од протестот на Табановце, каде се гледа туркање меѓу демонстрантите и полицијата. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ веќе трета недела протестира...

Војската ја презеде контролата во Зимбабве, Мугабе и семејството во притвор

Владејачката партија во Зимбабве - Зану ПФ преку „Твитер“ соопшти дека Емерсон Мнангагва е именуван за привремен претседател на оваа африканска држава и дека досегашниот претседател Роберт Мугабе и членови на неговото семејство се приведени, јавуваат светските медиуми. Мнангагва претходно беше сменет од функцијата потпретседател на земјата поради „нелојалност“. Медиумите потсетуваат дека тој тогаш бил сменет на иницијатива на сопругата...

Косовец приведен во кругот на касарната Илинден

Педесет и осумгодишен косовски државјанин со иницијали Х.Р. вчера бил приведен во полициската станица Карпош, откако бил затекнат во кругот на касарната „Илинден“ во Скопје. Косовецот, како што информираат од МВР, бил приведен под сомнение за „неовластено влегување во воени објекти и правење скици или цртежи на воени објекти и борбени средства“. Од МВР додаваат дека по „целосно расветлување и документирање...

Митревски осомничен за продажба на општинско земјиште за едно евро за квадратен метар

Основното јавно обвинителство Скопје потврди дека води постапка против повеќе лица осомничени за незаконско приватизирање на земјиште кое е сопственост на една општина. Во соопштението на Обвинителството не е наведен идентитетот на осомничените лица ниту, пак, името на општината, но извесно е дека станува збор за поранешниот градоначалник на општина Ѓорче Петров, Сокол Митревски, како еден од осомничените лица. Според Обвинителството,...

Српски уметник приведен поради маска со ликот на Вучиќ

Српскиот уметник Владан Јеремиќ синоќа биле приведен од полицијата пред Музејот на современа уметност во Белград по изведувањето на уметничката акција во рамките на настанот „Салон на неподмитливите“, јавува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“. Посетителите на оваа акција биле поканети да станат „сендвич-човек“, односно да стават маска со ликот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и да делат сендвич-летоци...

Приведен граѓанин кој се обидел да го испрска Груевски со солзавец на митингот во Центар

Скопската полиција привела граѓанин кој испрскал спреј-солзавец кон бината на митингот на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар, за време на говорот на лидерот на партијата, Никола Груевски. МВР го потврди инцидентот и оттаму велат дека околу 21.55 часот е приведен 36-годишен маж со иницијали Р.Р. Дваесетина минути подоцна, во полициската станица Центар дошол 29-годишниот Д.Г., кој пријавил дека додека присуствувал на митингот...

Потпретседателот на Еквадор уапсен поради корупција

Врховниот суд на Еквадор вчера одреди притвор за потпретседателот Хорхе Глас поради наводно земање мито од сопственикот на бразилска градежна компанија. Глас обвини дека одлуката е политички мотивирана и е дело на неговиот ривал, претседателот Ленин Морено. Полицијата го приведе Глас во неговата резиденција во Гвајалкил и потоа со воен авион го транспортираше во главниот град Кито. - Нема потреба да...

Приведен рускиот опозициски лидер Алексеј Навални

Руската полиција утрово во Москва од неговиот дом го привела рускиот опозициски лидер Алексеј Навални кратко пред да оди на митинг во градот Нижни Новгород, а ги привела и неговите соработници во тој град, јави Асошиејтед Прес, посочувајќи дека попладнево тој твитнал од полициска станица, каде, како што вели, го држат без обвинение или образложение зошто е приведен. Тој требаше...

Тројца ранети во инцидент во Кичево, меѓу кои и носител на советничка листа

Во вооружен инцидент што вечерва се случил во Кичево ранети се три лица, меѓу кои и носителот на независна листа за советници во општината, Алит Абази, пренесува „Телма“. Напаѓачот, кратко по инцидентот бил приведен од полицијата, а како што потврдиле од МВР за телевизијата, било обезбедно и оружјето од кое било стрелано. Четириесетгодишниот Абази бил застрелан во слабината, додека Дестан Абдиу,...

Едмонд Темелко е во полициска станица во Скопје

Градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, обвинет во случајот „Титаник“ за изборни нерегуларности во 2013 година, е во полициска станица, велат од МВР, не појаснувајќи дали сам се пријавил или бил приведен од полицијата. По распитот во полициска станица, Темелко, според решението на судот, треба да биде спроведен во 30-дневен притвор во истражниот затвор во Шутка. Мерката притвор беше определена откако...

Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки

Скопската градоначалничка Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки. Градот Скопје соопшти дека денеска се назначени нови в.д. директори на јавните претпријатија под...