fbpx
Таг: приватизација

таг: приватизација

Кина тивко продира во македонскиот железнички сектор [инфографик]

Поговорката „тивка вода брег рони“ можеби е наједноставното објаснување за постепениот продор на Кина во македонскиот железнички сектор во изминативе неколку години. Од купувањето на пристаништето Пиреја во соседна Грција, преку набавката на моторни возови и локомотиви за Железници на РСМ-Транспорт до зголемениот обем на превезен товар со железница од компаниите и најавите за изградба на брза пруга долж...

„Елем Турс“ сè уште не е одвоена од ЕСМ, се одолговлекува и приватизацијата на „Попова Шапка“

Иако поминаа два месеца откако Владата на РСМ донесе одлука за одвојување на Елем Турс од акционерското друштво „Електрани на РСМ“ (ЕСМ), тоа не е сторено, а заостанува и постапката за делумна приватизација на „Попова Шапка“. Од Владата за Порталб.мк истакнале дека се во контакт со сите надлежни институции за приватизација на Попова Шапка, пишува Порталб.мк. Чекорот за одвојување на...

За железницата 2020 е промашена година, наредниве 12 месеци да нема одложување на проектите

За развојот на железничката инфраструктура и транспорт во земјава, минатата година претставуваше период што го одбележаа мноштво негативни и многу малку позитивни настани. Со право може да се констатира дека 2020 беше промашена година за железницата, ако се земе во предвид фактот дека беше сопрена изградбата на пругата Куманово-Бељаковце како прва фаза од Коридорот 8 кон Бугарија и беше...

Заев: Инвеститори од Катар се интересираат за Попова Шапка, не сакаме да се откажеме од овој туристички центар

Одговарајќи на прашање на „Порталб.мк“, премиерот Зоран Заев ги откри дел од државите што моментално се интересираат за целосно или делумно купување на Попова Шапка. „Се работи за сериозни инвеститори од Катар, Австрија, Италија и Швајцарија“, вели тој. Според него, најдобро ќе беше државата да не се откаже целосно од овој туристички центар. Цивилното општество апелира идниот инвеститор да биде...

Обвинение за Стевчо Јакимовски и уште 10 лица за малверзации со легализации и приватизации

Обвинителен акт за 11 лица, меѓу кои предничи поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, поднел обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК) во Основен кривичен суд Скопје. Како што соопшти обвинителството, кое не именуваше за кој градоначалник станува збор, но сепак од изнесените факти се гледа дека е Јакимовски, тој и другите...

Македонија меѓу последните во регионот ќе прави реформи во железничкиот транспорт

Заедно со Албанија и Косово, нашата земја останува меѓу последните во регионот што ќе прави реформи во железничкиот транспорт. Железници на РСМ - Транспорт засега е единствениот транспортен оператор во Македонија, што не е случај и во другите балкански земји. И Србија успеа пред нас да изврши поделба на државната железница на две претпријатија - „Србија воз“ надлежна за...

Филипче: Готова е физибилити студијата за јавно-приватно партнерство за Итната помош

Министерот за здравство, Венко Филипче, во јавната дебата „Јавно приватно партнерство како модел на економски инвестиции" изјави дека физибилити студијата за јавно - приватно партнерство на Итна медицинска помош е завршена, пишува „Порталб.мк“. „Имаме информација од економскиот опертор дека физибилити студијата е завршена и за периодот кој следи ќе биде доставена до Министерство за здравство“, изјави Филипче. На прашањето на „Порталб.мк“,...

Народниот правобранител уште добива претставки за стечај и за денационализација

И после повеќе од две децении се уште имаме проблеми со стечајот, но и со денационализацијата, која одамна требаше да биде завршена, вели народниот правобранител Иџет Мемети за „Мета“. Кон крајот на минатата година институцијата примила повеќе од 300 претставки за стечајот на Охис од поранешни вработени во некогашната фирма. - Тие изразија сомнеж во работата на стечајниот управник, стечајниот...

Граѓаните од дома ќе можат да ја следат постапката за откуп на дворно место

Од второто тримесечје годинава, граѓаните ќе можат да си го следат својот предмет за приватизација на градежното место од дома. Ова беше истакнато на денешната работна средба на министерот за финансии, Драган Тевдовски со директорката на Управата за имотно правни работи, Шасине Касами. „До крајот на март, планирано е сите предмети за приватизација на градежно земјиште да бидат внесени во...

Продолжен рокот за приватизација на државно земјиште до 2021 година

Граѓаните повторно ќе можат да поднесуваат барања за приватизација на земјиште во државна сопственост, информираат од Министерството за финансии. Од таму соопштуваат дека се подготвени измени на Законот за приватизација и закуп на градежно земјиште во државна сопственост, со кои се пролонгира рокот за поднесување на барање за приватизација на земјиштето. „Со измените се даваат дополнителни три години рок, односно можност...

Сачевалиев сведочеше дека го наведувал Заев

Иван Николов Сачевалиев, главниот сведок во случајот „Поткуп“ против Зоран Заев на денешното рочиште во Основен суд Скопје 1 сведочеше дека кога одел кај поранешниот градоначалник на Струмица опремен со камери, го наведувал обвинетиот Заев да изговара реченици за потребите на МВР и Обвинителството за организиран криминал, известува „СДК“. - Обвинетиот го снимав на закажаната средба во кабинетот на Заев....

Обвинителството бара на Сокол Митревски да му биде забрането да го напушта Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје денеска соопшти дека е отворена истражна постапка против девет лица за злоупотреба на службената положба и овластување. Осомничените лица, меѓу кои е и поранешниот градоначалник на општина Ѓорче Петров, Сокол Митревски, се товарат дека во 2014 година постапиле незаконски при одлучувањето во постапки за поднесени барања за утврдување правен статус на бесправни објекти, со што нанеле...

Митревски осомничен за продажба на општинско земјиште за едно евро за квадратен метар

Основното јавно обвинителство Скопје потврди дека води постапка против повеќе лица осомничени за незаконско приватизирање на земјиште кое е сопственост на една општина. Во соопштението на Обвинителството не е наведен идентитетот на осомничените лица ниту, пак, името на општината, но извесно е дека станува збор за поранешниот градоначалник на општина Ѓорче Петров, Сокол Митревски, како еден од осомничените лица. Според Обвинителството,...

СДС да престане со манипулации и лаги за стечајците, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Крајно лицемерно е СДС да зборува за социјална заштита и грижа за функционирањето на социјалните работници, кога додека беа на власт, со прст не мрднаа за подобрување на системот на социјална заштита, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ за стечајните работници. Во него се додава дека „СДС остави на улица 200.000 работници и стави клуч на 684 фабрики оставајќи без...

Со германски, грчки и со француски капитал ќе се приватизира солунското пристаниште

Нов сопственик на солунското пристаниште ќе биде конзорциум од германска, грчка и од француска компанија, во кој е вклучен и рускиот бизнисмен со грчко потекло, Иван Савидис. Грчкиот фонд за приватизација ја избра понудата на конзорциумот составен од германската „Дојче инвест еквити партнерс“, „Белтера инвестментс“ на Савидис и од француската „Терминал линк САС“, кој понуди 231,9 милиони евра за преземање на...

Собраниска комисија ја истражува приватизацијата на албанската електродистрибуција

Собраниската комисија формирана за испитување на приватизацијата на албанскиот оператор за дистрибуција на електрична енергија на чешката компанија ЧЕЗ од 2010 година, денеска одржа седница предводена од претседателот, Таулант Бала, и побара властите да го изведат пред суд Нуел Калај, кој е осомничен дека работел како посредник меѓу владата и чешката фирма. Седницата беше емитувана во живо на повеќе телевизиски канали. Бала...

Европските кредитори бараат нови построги мерки за штедење од Грција

Грција ја очекуваат нови отпуштања во јавниот сектор и итна приватизација на државни компании доколку грчката влада се согласи на барањата на кредиторите за кои се преговара, пренесува весникот „Та неа“. Потенцијалниот договор со кој би се затворила втората проценка на сработеното од грчката влада, се оценува дека ќе донесе ново финансиско стегање на ременот за грчките граѓани. Според „Та...

Во октомври истекува рокот за понудите за приватизација на солунското пристаниште

Грчкиот фонд за приватизација во октомври ги очекува финалните понуди за приватизација на солунското пристаниште. Заинтересираните компании ќе треба да ги поднесат своите понуди на отворениот тендер до почетокот на октомври за преземање на мнозинскиот пакет од 67 отсто од акциите на солунското пристаниште. Во првата фаза од тендерот за приватизација на второто најголемо пристаниште во државата, кое значително го...

Одложен тридневниот штрајк на грчката железница

Грчките железничари одлучија да го одложат најавениот тридневен штрајк, кој почна денеска. Штрајкот кој требаше да трае до среда на полноќ, ќе се одвива само денеска, а од утре ќе се нормализираат патничкиот и товарниот железнички сообраќај во државата. Одлуката за одложување на штрајкот ја донесоа двата синдикати на вработените во грчката железница по денешната средба со претставници на Фондот...

Нов штрајк на грчките железничари

Грција останува без возови до среда. Револтирани од одлуката за продажба на грчката железница на италијанската железница за 45 милиони евра, вработените одлучија да го продолжат штрајкот во патничкиот и во товарниот сообраќај. Поради штрајкот од денеска па сè до среда на полноќ нема да има ниту еден патнички воз во државата. Товарниот сообраќај исто така ќе биде повторно во...

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на...