fbpx
Таг: приватизација на земјиште

таг: приватизација на земјиште

Владата одлучи цената за приватизација на градежното државно земјиште да ја зголеми и до 30 пати

Наместо по почетна цена од 61 денари за метар квадратен, приватизацијата на градежното државно земјиште кај комерцијалните градби ќе се одвива за 13.140 денари за метар квадратен, доколку се реализира во услови на стекнато корисничко право и се спроведува преку Управата за имотно-правни работи, одлучи владата на вчерашната седница на предлог на Министерството за финансии. Од Министерството за финансии информираат...

Повторно може да се поднесуваат барања за приватизација на градежно земјиште

Граѓаните од вчера повторно можат да поднесуваат барања за приватизација на градежно земјиште во државна сопственост во Управата за имотно правни работи. Вчера стапија на сила измените на Законот за приватизација и закуп на градежно земјиште во државна сопственост, со кои граѓаните повторно може да поднесуваат вакви барања, откако на 15 декември 2014 година истече претходниот рок. Со барањето треба да...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...