fbpx
Таг: присуство

таг: присуство

Пучдемон ќе мора да се врати во Каталонија за да биде шеф на регионалната влада

Уставниот суд на Шпанија едногласно одлучил дека поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон мора да се врати во земјата и да биде присутен во регионалниот парламент за да може повторно да биде кандидат за шеф на владата на Каталонија, јавуваат светските медиуми. Уставниот суд навел дека седницата на каталонскиот парламент, која е закажан за во вторник, ќе биде откажана доколку...

Белата куќа забрани пристап за неколку медиуми

Белата куќа забрани новинарите од неколку медиуми да присуствуваат на неформални средби со претседателот Доналд Трамп, јавуваат светските медиуми. Администрацијата на американскиот претседател ги забранила брифинзите со новинарите на „Си-ен-ен“, „Би-би-си“,„Њујорк тајмс“, „ЛА тајмс“, „Њујорк дејли њуз“, „Дејли мејл“. Пристапот е дозволен на медиумите кои застапуваат десничарски ставови, како „Вашингтон тајмс“, „Уан америка њуз нетворк“, „Брајтбарт њуз“ и други. Главниот уредник на „Њујорк тајмс“,...

Новинарски екипи оневозможени да следат настан во Рускиот дом во Белград

На новинарските екипи на телевизијата Н1, на „Инсајдер“, како и на националните српски телевизии „Прва“ и „Б92“ денеска не им било дозволено да присуствуваат на претставувањето на макетата со идниот изглед на внатрешноста на куполата на храмот „Свети Сава“, што се одржува во Рускиот дом во Белград, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“. На конференцијата по повод претставувањето на декорацијата...

Груевски вети, но не оствари дека пред судот ќе одговори на сите прашања за „Пуч“

„Ќе одговорам на сите прашања во судската постапка, која ќе биде јавна и транспарентна и за домашната и меѓународната јавност и ве повикувам да го следите случајот“. Ова на 31 јануари лани, го изјави тогашниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, истиот ден кога Министерството за внатрешни работи го објави случајот „Пуч“ и поднесе кривична пријава против...

На Јанева не ѝ даваат да дише – секој ја кани, куди и ја прозива

Името на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, минатата седмица, а според редот на најавените настани и оваа недела ќе биде најспоменувано. Сите ја канат, а по нејзиното недоаѓање, ја кудат и ја обвинуваат за непочитување на институциите. А работата поради која овие две недели не ја остават да дише е извештајот за нејзината шестмесечна работа. Минатата недела Јанева до Собранието и...

СДСМ: Жените трпат притисоци за да присуствуваат на настан на ВМРО-ДПМНЕ

Општинската организација на СДСМ од Кавадарци ја обвинува владејачката партија дека бара 17 автобуси да бидат наполнети со жени за присуство на годишното собрание на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, в недела, во Скопје. - Соочени со силно „не“ од граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ врши притисок врз вработените жени во општинската администрација и во други државни институции во Кавадарци, да присуствуваат на...

Заев: Присуството на Советот за безбедност не значи дека даваме легитимитет на институциите

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, рече дека неговото присуство на денешната седница на Советот за безбедност не значи дека тој и опозицијата даваат легитимитет за она што државните институции го правеле изминатите неколку години, а особено последните неколку месеци. - Нашите ставови за капацитетот и за легитимитетот на оваа власт се познати, од нив не отстапуваме. Но, денеска имаме друг...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...