fbpx
Таг: пристап

таг: пристап

Само 2,5 отсто од зградите во државата имаат пристап за лица со посебни потреби

Од вкупно 533.659 згради во С. Македонија, само 13.142 или 2,5 отсто имат пристап за лица со посебни потреби, пишува во четвртиот сет податоци од Пописот на населението, домаќинствата и становите 2021 година. Овој изненадувачки мал процент покажува дека речиси никој од градежниците не се грижи за лицата со посебни потреби и не гради пристапни патеки до објектите. Според податоците,...

Ангеловска-Бежоска: Жените имаат недоволен пристап до финансиите, централните банки треба да ја сменат регулативата

Жените треба да имаат поголем пристап до финансиите што може да донесе голем број економски придобивки за целото општество. За жал, студиите на глобално ниво, како што е Анкетата на ММФ за финансискиот пристап, укажуваат на голем јаз меѓу половите. Ова е сложен феномен што треба да се реши на холистички начин, со политики што се вон работата на...

Фејсбук лансира „кампус“ за студенти

Фејсбук соопшти дека додава нова функционалност за студенти наречена Фејсбук Кампус. Со оваа новост Фејсбук се враќаат кон своите корени бидејќи оваа апликација беше оригинално дизајнирана од студенти за студенти. Намената на кампусот е создавање на простор каде што студентите можат да имаат интеракција со други студенти и давање на пристап до новости, групи и настани специфични само за...

ЕСЕ: Најмалку 100.000 граѓани немаат пристап до една или повеќе основни здравствени услуги

Ниски јавни расходи во здравството, забавени реформи за финансирање на здравствените услуги, ограничен пристап на илјадници граѓани до здравствена заштита, несоодветно планирање на буџетите за програмите за заштита на мајките и на децата, ниска едуцираност за детското здравје и мајчинството. Ова се само дел од заклучоците што беа изнесени на денешната прес-конференција на тема: „Како макроекономсккте политики влијаат врз...

Сè уште не е формирана, а новата Агенција за информации од јавен карактер ја чекаат 680 претставки

Иако сè уштe не е формирана, Агенцијата за слободен пристап до информациите од јавен карактер ја очекуваат 680 поднесени претставки за разгледување, што е за 180 претставки повеќе од претходната година, кога имаше 500, пишува „Порталб.мк“. Според податоците со кои располага Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информациите од јавен карактер, до 11 ноември до нив пристигнале...

Општина Охрид почна со адаптација на тротоарите за полесен пристап на лицата со инвалидитет

Општина Охрид во соработка со Јавното претпријатие „Градски горобишта“, започна градежни активности за адаптација на тротоарите со цел да им се олесни движењето на лицата со инвалидитет. Денеска, активностите се одвиваа на тротоарите што се наоѓаат на пресекот на улиците „Партизанска“ и „Јане Сандански“. Предвидено е во наредниот период да се продолжи со адаптацијата, најпрвин да се опфатат по фреквентните улици,...

Веб-страницата на МИОА пристапна и за лицата со посебни потреби

Министерството за информатичко општество и администрација од денеска e со нова веб-страница, која исполнува дел од стандардите за пристап до информации на лицата со попреченост. „На овој начин го подобруваме пристапот на граѓаните до сите информации поврзани со работата на министерството. Покрај подобрување на визуелниот изглед и лесниот пристап до податоци, тоа што е ново на оваа веб-страницата и е исполнување на...

УСАИД го олеснува пристапот за компаниите до финансии од државните фондови и програми

Проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем денеска одржа работилница за зголемување на искористеноста на државните фондови и програми за поддршка на микро, мали и средни претпријатија (ММСП). За време на работилницата, Фонд за иновации и технолошки развој (ФИТР), Агенција за поддршка на претприемништвото (АППРМ) и Агенцијата за вработување (АВРМ) ги презентираа нивните програми за поддршка на микро, мали...

ССНМ го поздрави бесплатниот пристап до документи од Карастарот и од Централниот регистар

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) ја поздрави одлуката на Владата за бесплатен пристап на истражувачките новинари до документите од Централен регистар и од Агенцијата за катастар на недвижностите, и истовремено побара власта да го измени Законот за пристап до информации од јавен карактер. „Сметаме дека со оваа одлука на истражувачките новинари ќе им се олесни пристапот до...

Влада: Блокираниот пристап до одредени веб-страници е внатрешна саботажа

Владата на Република Македонија издаде соопштение во кое вели дека блокираниот пристап кај некои компјутери во зградата на Владата до некои од опозициските веб-страници е резултат на внатрешна саботажа и не станува збор за политика на Владата. Во соопштението се вели дека пристапот бил блокиран на одреден дел компјутери и дека се врши истрага за да се пронајде виновникот. „Информацијата...

Пристапот до јавните податоци кај нас е најскап во регионот, велат новинарите

Институциите гледаат на новинарите како на непријатели, а не како на сојузници. Пристапот до јавните дата-бази е скап. За податоците се плаќаат највисоки цени во регионот. Ако, пак, станува збор за некој политички моќник, тогаш институциите дополнително се плашат да ги споделат информациите, велат истражувачките новинари Жанета Хаџи-Зафирова, Сашка Цветковска и Џелал Незири. Тие сметаат дека истражувачките новинари во Македонија...

Презентирано истражувањето „Кој им ги врзува рацете на новинарите и како да се одврзат?“

Затвореноста на институциите кога од нив ќе се побараат информации е еден од најгорливите проблеми со кои се соочуваат новинарите од земјава, а особено истражувачките новинари, и е директно прекршување на правото на слобода на информирање. Иако од 2006 година на сила е Законот за пристап до информации од јавен карактер, тој честопати се изигрува од институциите кои сакаат да сокријат...

Лицата со телесен ивалидитет добија пристап до МТСП

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) информираше дека лицата со телесен ивалидитет добиле непречен пристап до министерството. „Во текот на вчерашниот ден, во Министерството се одржа и средба со граѓански здруженија и организации на лицата со попреченост, при што лице со попреченост можеше само, без помош од други лица, да влезе во просториите на МТСП“, се вели во соопштението на...

20 јавни институции немаат пристап за лицата со посебни потреби

Од вкупно 77 во 20 јавни институции во Македонија нема овозможен пристап за лицата со посебни потреби до првиот кат, покажуваат податоците од проектот „Градење на капацитети на организации за помош на лица со посебни потреби во Македонија“ кој е финансиран од Европската Унија. Додека пак, 64 јавни институции немаат овозможен пристап до вториот кат за лица кои се движат со...

Ештон: Ставот на ЕУ кон земјите од Западен Балкан останува непроменет и по Брексит

Пристапот и ставот на Европската Унија околу интеграцијата на земјите од Западен Балкан во Унијата и понатаму е непроменет, изјавила поранешната висока претставничка за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон, за време на нејзината посета на САД, пренесува „Гласот на Америка“. Ештон рекла дека земјите од Балканот имаат причина да бидат преокупирани со нивните аспирации за членство во Европската Унија...

Европската комисија предлага јавен пристап до податоците за мултинационални компании

Европскиот комесар за финансии, Пјер Московиси, денеска изјави дека Европската комисија во април ќе предложи, финансиските податоци на мултинационалните компании во земјите на Европската унија да станат достапни за јавноста. - Секоја мултинационална компанија треба да ги објавува своите активности, резултати,  финансиски и сметководствени податоци во секоја земја поединечно - изјави Московиси за радиото „Франс антер“. Тој истакна дека Организацијата за економска соработка...

Малите претпријатија недоволно ги користат финансиите што им се на располагање

Пристапот до финансии што е многу битен за развојот на бизнисите и  за отворањето нови работни места, сè уште е клучен проблем за малите и  за средните претпријатија не само во Македонија, туку и на европско ниво, смета Мартин Клауке од Делегацијата на ЕУ во Македонија. - Можностите што досега беа понудени од Европската комисија за финансиска поддршка на малите и...

Дезинформација е дека имало киднапер во средното музичко училиште во Скопје

Текстот што се споделува на социјалните мрежи се повикува на  објава од профил на Фејсбук, којашто подоцна е избришана од самиот корисник кој призна дека споделил дезинформација. МВР ја...