fbpx
Таг: Приштина

таг: Приштина

Награда за “Мац, мац” на Интернационалниот театарски фестивал во Приштина

Претставата "Мац, мац!" во режија и кореографија на Филип Петковски и ко-продукција на Пресврт, Театар "Џинот"- Велес и Гете Институтот ја доби наградата за најдобра претстава од студентското жири на овогодинешниот Интернационален театарски фестивал во Приштина (Prishtina International Theatre Festival) кој се одржа помеѓу 20 и 26 мај. Во натпреварувачката програма на фестивалот учествуваа Народниот театар од Сарајево, Интегра од...

Александар Сотировски на стрип фестивалот „Гран фест“ во Приштина

Македонскиот стрип мајстор Александар Сотировски од 17 до 19 мај учествуваше на традиционалниот Стрип фестивал „ГРАН ФЕСТ’ кој се организираше во Приштина , во Националната библиотека на Косово. Сотировски, на почетокот на својата кариера паралелно работел како илустратор и дизајнер во многу рекламни агенции на Балканот, сè до 2004 година, кога одлучил да се фокусира само на цртање. Во својата...

Контраспин: За Џафери средбите во Тирана се ОК, ама оние во Приштина не

Дека Талат Џафери ја извртува вистината, т.е. спинува и дека говори непринципиелно, покажува и фактот што повеќе пати албанските политички партии се координирале во Тирана, но тогаш од ДУИ немало изјави дека станува збор за мешање во внатрешните работи или, пак, дека таквата координација ќе ѝ нанесе штета на Албанија. Впрочем, со Курти и со неговата партија предизборно се...

Од 4 до 6 март во Приштина ќе се одржи конференцијата за сајбер безбедност „Cyber Zero“

Од 4 до 6 март во Приштина ќе се одржи осмото издание на меѓународната конференција за сајбер безбедност „Cyber Zero” во Западен Балкан, во организација на Албанското сајбер здружение  и FINDBUG, со поддршка на Амбасадата на САД во Приштина, пишува Порталб.мк. На конференцијата се предвидени над 50 говорници, 10 панел дискусии и над 2.000 учесници. Темата на првиот ден главно...

Столтенберг предупредува на руско влијание во Западен Балкан

Со предупредување за руско влијание врз Западен Балкан, како и со пораки за деескалација на случувањата меѓу Косово и Србија, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтеберг ја одбележува тридневната турнеја. Тој денеска доаѓа во Скопје и утре ќе биде дел од неформалниот лидерски состанок на НАТО сојузниците од регионот. Денеска од Приштина Столтенберг кажа дека НАТО останува на Косово. „Ги искористивме...

Реакции на Косово по апсењето на општинскиот советник од партијата на Курти во Тирана

Косовската опозиција ја обвинува владејачката Самоопределување и нејзиниот лидер – косовскиот премиер Албин Курти, за криминал и за „соработка“ со Србија, по апсењето на членот на владејачката партија во градското собрание на Приштина, Бесник Мујеци во Албанија, пренесува Коссев.инфо. Мујеци вчера беше уапсен во група со уште четири лица. Одземени биле 11.300 таблети – екстази во вредност од околу 400.000...

Еден починат и над 20 повредени во пукање во локал во Приштина

Едно лице починало, а четворица се здобиле со прострелни рани во инцидент што синоќа се случил во Приштина, пренесува Kossev.info. Во пукањето што се случило во локал во косовскиот главен град, повредени се над 20 лица. На синоќешниот конфликт му претходела расправија меѓу неколку мажи, по што било употребено и огнено оружје. Четири лица се здобиле со физички повреди и биле хоспитализирани...

Приштина ќе плаќа по 50 евра месечно на луѓе што ќе вдомат улично куче

Откако пред два дена во центарот на Приштина улични кучиња искасаа двегодишно дете по лицето, градоначалникот Перпарим Рама одлучи да започне акција за отстранување на кучињата скитници од улица и нивно испраќање во прифатилишта со лиценца од косовската Агенција за ветеринарство и храна (АВУК), каде што ќе бидат соодветно третирани и потоа подготвени за посвојување, пренесоа косовските медиуми. Исто така,...

Пукање во Приштина, убиен македонски државјанин

Сношти околу 20 часот, во Приштина е убиен државјанин на Северна Македонија, пренесоа косовските медиуми додавајќи дека осомничените сè уште не се идентификувани. „Известено е дека засега непознат сторител пукал кон жртвата, државјанин на Република Северна Македонија. Надлежните полициски единици излегле на местото на настанот, при што било забележано дека во автомобил со регистерска табличка на Република Северна Македонија има...

Ескобар: Тензиите на Косово се резултат на несоработката на Приштина со меѓународната заедница

Ескалацијата на северот на Косово делумно е резултат на неподготвеноста на официјална Приштина да ја слуша меѓународната заедница, изјави за Би-би-си американскиот пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар. Тој додаде дека порастот на тензиите на север можеше да се избегне: „Оваа ескалација делумно е резултат на неподготвеноста на косовската страна да ја слуша меѓународната заедница. Таа предизвика тензии, непотребно, со инсистирање...

Публикацијата „Мапирање на супкултурите“ ќе се промовира утре во социјален центар „Дуња“

Во социјалниот центар „Дуња“ утре со почеток од 19 часот, ќе се промовира публикацијата „Мапирање на супкултурите“, што ја иницираше Одделението за едукација на Манифеста 14 и која помогна да се расветли природата на супкултурните движења во Приштина, Скопје и Тирана. Автори на истражувањето во Скопје се Артан Садику и Ѓорѓе Јовановиќ, а е спроведено во рамките на 14-тото издание...

КФОР ќе обезбеди ефикасно спроведување на договорот меѓу Косово и Србија: Барикадите ќе се тргнат утре

НАТО соопшти дека го поздравува договорот меѓу Косово и Србија за деескалација на ситуацијата во северно Косово. Во изјава за медиумите, портпаролката на НАТО, Оана Лунгеску рече дека мировната мисија на Косово, КФОР, „ќе игра клучна улога во обезбедувањето ефективна имплементација“ на договорот, пренесе „ЕјБиСи њуз Албанија“. „НАТО продолжува силно да го поддржува дијалогот со посредство на Европската унија и другите...

Корона вирусот го сопре сообраќањето на возот Скопје – Приштина

Три дена по повторното воведување на брзиот воз меѓу Скопје и Приштина, косовската компанија ТРАИНКОС вчера го сопре сообраќањето на возот поради случувањата поврзани со вирусот COVID 19, информираат од Железници на РСМ - Транспорт. Прекинувањето на железничката врска меѓу Македонија и Косово е на неопределено време. По подолго време, овој воз почна да сообраќа на 9 март. Станува...

Од 9 март повторно ќе сообраќа брзиот воз меѓу Скопје и Приштина

Железници на РСМ - Транспорт од 9 март повторно ќе го пушти во функција брзиот воз Скопје - Приштина - Скопје, информираат од ова железничко претпријатие. Возниот ред на возот не е променет, од Скопје ќе поаѓа во 16:10 часот, додека од Приштина ќе има поаѓање во 7:10 часот. Од железничкото претпријатие информираат дека овој воз меѓу двата главни...

БИРН Косово: Немаше пожар во „Телеком Косово“

Интернет-весникот „Инсајдер“  објави информација дека зградата на „Телеком Косово“ е во пламен. Веста беше придружена и со видео, за кое „Инсајдер“ напиша дека е испратено од граѓанин. Оваа информација се ширеше и од други медиуми како: „Репортер“, „Службен портал“, „Газета експрес“, „Перископи“, за подоцна да биде избришана од сите, освен од порталот „Reporteri.net“. Непосредно по објавувањето на веста, БИРН Косово...

ACTION SEE и Фондацијата „Метаморфозис“ на меѓународната конференција Got Data во Приштина

Претставници на фондацијата „Метаморфозис“, која е еден од носечките партнери на меѓународниот проект ACTION SEE, изминатата седмица учествуваа во два настани што го организираше Open Data Kosovo (Отворени податоци Косово), во соработка со партнерски организации. На работната сесија  грантисти на проектот Action SEE од Северна Македонија и Косово ги презентираа резултатите од нивната работа. Претставничките на Здружението „Инклузива“ од Куманово зборуваа...

Половина од кинеските возови се неисправни и четврта година се без технички прием

Не само еден, туку половина од шесте нови кинески гарнитури веќе се неисправни. Оваа информација ја објави вицепремиерот Кочо Анѓушев во вчерашното интервју за телевизија „Сител“. Новите возови веќе четврта година по ред сообраќаат без извршен технички прием, поради тоа што од кинескиот производител се доставени со помалку седишта за патниците од она што било предвидено во тендерската документација...

Експресниот кинески воз за Битола „времено“ е укинат веќе цела година, прескапа била поправката

Експресниот воз „Хераклеа“ на релацијата Скопје - Битола е укинат веќе една година, без најави за негово повторно враќање во сообраќај. И покрај бројните реакции на граѓаните за повторно воведување на овој воз, од Железници на РСМ - Транспорт велат дека еден од новите кинески возови е расипан и неупотреблив за сообраќај. - Поради високата цена за поправка како и...

Дачиќ: Србија нема да го признае Косово поради „европскиот морков“

Реагирајќи на изјавата на германскиот пратеник Петер Бајер дека „Србија не може да биде дел од ЕУ додека не ја признае ,де јуре‘ независноста на Косово“, српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска порача дека „Србија нема да ги згази својот Устав и образ признавајќи ја лажната држава Косово поради некаков европски морков“. - Изјавата на германскиот пратеник секако...

Вучиќ: Спогодба со Приштина мора да се постигне кога-тогаш

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска порача дека дијалогот со Приштина ќе биде продолжен но и дека се мали шансите да се сретне со претседателот на Косово, Хашим Тачи, во Њујорк, во текот на Генералното собрание (ГС) на Обединетите Нации (ОК), како што денеска најави приштинска „Коха диторе“. - Уште не сум сосема сигурен, но веројатно во Њујорк ќе оди...

Уставниот суд поведе постапка за уставноста на измените на Законот за облигациони односи

Уставниот суд денеска одлучи да поведе постапка за член 2 и член 4 од Законот за изменување и дополнување на Законот за облигационите односи. Изгласано е времено запирање од...