fbpx
Таг: приоритет

таг: приоритет

Филипче: Вакцинацијата против ковид-19 ќе почне со „Синофарм“, медицински работници и сите лица над 70 години се приоритет

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција, информираше дека во понеделник Министерството ќе го потпише договорот со „Синофарм“, кинескиот производител на вакцини против ковид-19. Филипче денеска го презентираше Националниот оперативен план за вакцинација, во однос на приемот, складирањето и дистрибуцијата на вакцината од кинескиот производител „Синофарм“ која во нашата земја се очекува да стигне во февруари. Тој истакна дека вакцината...

Курц: Балканот ни е приоритет, ЕУ да ги прекине преговорите со Турција

Договорот меѓу Скопје и Атина покажува дека упорните преговори и дипломатијата носат резултат, вели канцеларот на Австрија, Себастијан Курц во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ и ја потенцира австриската поддршка за европската перспектива на земјите од Западен Балкан. - Топло го поздравуваме договорот меѓу двете страни. Тој покажува дека упорните преговори и дипломатијата носат резултат. За Австрија, регионот на Западен...

Заев: Изградбата на новиот клинички центар е еден од приоритетите за оваа година

Премиерот Зоран Заев денеска со министерот за здравство Венко Филипче, имале средба со делегација на Банката за развој на Советот на Европа (ЕЦБ), предводена од регионалниот менаџер на банката, Витомир Мајлс Рагуз, на кој тема бил „најновиот статус за изградбата на новиот клинички центар во Македонија“, за кој е обезбеден кредит од ЕЦБ. На средбата, како што соопштија од Владата,...

Спасовски: Опремувањето на полицијата е врвен приоритет на МВР

Опремувањето на полицијата е врвен приоритет на Министерството за внатрешни работи, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска во касарната во Ѓорче Петров во Скопје присуствуваше на промоцијата на 15 комбиња набавени за потребите на Единицата за брзо распоредување. - Со ова се зголемува ефикасноста на единицата, а со тоа и безбедноста на граѓаните. Опремувањето на полицијата е...

Николовски и Жбогар разговарале за субвенциите и за средствата од ИПАРД

Министерот за земјоделство, шумарство и за водостопанство, Љупчо Николовски, попладнево се сретнал со евроамбасадорот Самуел Жбогар, информираат оттаму. „Очекуваме соработката да биде продлабочена и во земјоделството каде што имаме многу проекти, за чија успешност ни е потребна соработка и поддршка од Министерството за земјоделство. Конкретно, за тековните проекти за консолидација на земјоделското земјиште и интегрираниот систем за административна контрола и идните...

Враќањето на политичката стабилност мора да биде највисок приоритет, порача Заниер

Надминување на политичката пат-позиција и враќањето на политичката стабилност мора да бидат највисок приоритет, се наведува во соопштението на Мисијата на ОБСЕ во Скопје по завршувањето на посетата на генералниот секретар на организацијата, Ламберто Заниер, и на средбите со државниот и со политичкиот врв на земјава. Заниер, стои во соопштението, изразил загриженост за последните случувања во земјава и ги повикал...

Активистите на „За нас се работи“ најавија радикализирање на протестите во Битола

Здружението „За нас се работи“, на третиот ден од протестите за чист воздух, најави радикализирање на активностите, бидејќи, како што велат од здружението, надлежните не се заинтересирани за овој проблем во Битола. Битолчани првите пораки за чист воздух ги упатија до политичарите и предложија потпишување на меморандум, но засега од политичките партии нема никаков одговор. Активистите на „За нас се...

НВО Инфоцентар: Пописот на населението треба да биде приоритет на новата влада

„Македонија е единствена земја во Европа без спроведен попис на населението веќе 14 години и оваа исклучително важна статистичка операција не зазема значајно место во изборните програми на партиите и на коалициите“, се вели во соопштението на граѓанската организација НВО Инфоцентар. „Итен приоритет за новата влада формирана по изборите, меѓу другото, мора да биде подготовката и спроведувањето сеопфатен попис на...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...