fbpx
Таг: пријавување

таг: пријавување

Почнува пријавувањето за Лотаријата за зелена карта за САД за 2025 година

Од 18 часот денеска, сите заинтересирани ќе може да се пријавуваат за Лотаријата за зелена карта за САД за 2025 година, информира американската амбасада во Скопје. Рокот за пријавување е 18 часот на 7 ноември годинава. Кандидатите може да се пријават на официјалната веб страница, на која има целосни инструкции. Учеството во лотаријата е бесплатно. Кандидатите може да се пријавуваат лично или...

Повик за диџејска работилница „Жени зад пултот“

Во рамки на фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво па женско“, организацијата „Тиииит! Инк.“ отвори повик за учество во диџејска работилница со наслов „Жени зад пултот“ за сите девојки, жени и не-бинарни луѓе кои имаат над 18 години и имаат интерес да научат како да настапат со самостоен диџеј сет. „На оваа неформална школа, преку менторски процес од искусните...

За упис во средно документите ќе се доставуваат и електронски и во оригинал

Вкупно околу 14.000 ученици кои годинава завршуваат деветто одделение, ќе треба да се запишат во средно образование, кое законски е задолжително. И годинава, како и лани, учениците ќе треба најпрво да аплицираат електронски, преку линк до порталот за електронски услуги на Министерството за образование и наука (МОН), со специјална најава за средношколци преку сопствените кориснички сметки на Schools.mk. Првото пријавување...

Средните училишта до 28 октомври можат да се пријават за размена со училишта од регионот

Повикот за проектот Суперучилишта, програма на Регионалната канцеларија за младинска соработка (RYCO) за размена на ученици меѓу средните училишта од Западен Балкан, е отворен до 28 октомври за сите средни училишта во земјава, информираат од RYCO. Повикот претставува можност за училиштата, учениците и наставниците, и има за цел да го поддржи процесот за помирување и градење мир како и учење...

Од денеска пријавување за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризичните групи

Министерството за здравство информира дека од денеска, преку страницата vakcinacija.mk, почнува пријавувањето за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризичните групи население. Станува збор за четиритипна вакцина против сезонски грип, од производителот „Абот“ од Холандија. Вакцинацијата против сезонски грип е најефикасна мерка за превенција на грип, која спречува појава на потешки форми, компликации и смртен исход особено кај ризичните групи. Бесплатната...

Наводен билборд, со кој се бара да го пријавите соседот ако се грее над 19 степени, е монтиран

Наводниот швајцарски билборд се шири на речиси сите социјални мрежи. Симон Хуг, специјалист за комуникација во Министерството за енергетика, за швајцарскиот медиум „20 минути“ изјавува дека Владата нема никаква врска со овој повик, ниту пак со плакатот. Тој вели дека логото и телефонскиот број на конфедерацијата на плакатот се злоупотребени и дека Владата веќе има покренато истрага за оваа...

Започна пријавувањето за вакцинирање во домашни услови

Министерството за здравство информира дека од денеска започна пријавувањето за вакцинација на граѓани во домашни услови. Граѓаните кои од здравствени причини не се во можност да дојдат на вакциналните пунктови да се вакцинираат ќе можат тоа да го сторат во домашни услови. Закажувањето е преку јавување во здравствените домови или со директно пријавување на пунктовите за вакцинација. Медицинските екипи посветено...

МЗ: Во земјава ќе можат да се ревакцинираат и оние кои примиле вакцина во странство, од утре почнува пријавувањето

Министерството за здравство информира јавноста дека од утре 3 јули, заклучно со 10 јули, ќе биде во функција веб страницата https://vakcinacija.mk/revaccination. Таа ќе биде наменета за регистрација само на оние граѓани кои се вакцинирале против ковид-19 во странство и сакаат да се ревакцинираат во земјава. За почеток, тоа ќе бидат само оние кои надвор од земјава ја примиле вакцината...

Започнува пријавувањето за Виз Ер Скопски Маратон 2021

Организаторите на Виз Ер Скопски Маратон 2021, најавуваат дека овој маратон, кој ќе се одржи по 17-ти пат, за разлика од претходните изданија, ќе биде дводневен настан. Маратонот ќе се одржи на 2 и 3 октомври, а денеска во 10 часот започнува пријавувањето на учесниците, кое ќе се одвива до 15 септември, односно до пополнување на предвидениот број на учесници. Првиот...

Обезбедена бесплатна мобилна апликација BE SAFE за жртвите на семејно насилство за време на полицискиот час

СОС линија семејно насилство фото: МТСП
Министерството за труд и социјална политика (МТСП) известува дека жртвите на семејно насилство кои ќе имаат потреба од помош, поддршка и заштита од семејно насилство за време на полицискиот час, во периодот од 22 до 5 часот наредниот ден, треба најпрво да се јават на Националната бесплатна мобилна СОС линија за жртви на семејно насилство 070/075/077 141-700. Линијата обезбедува...

Пријавени двојно повеќе кандидати за попишувачи во Штип од потребниот број

На конкурсот за реонски попишувачи и инструктори за претстојниот Попис во Штип, се пријавиле 266 кандидати за 129 места за попишувачи и 13 инструктори. Уште десет отсто ќе бидат селектирани како резервни попишувачи. Бројката се однесува за општините Штип и Карбинци.   - Во четврток и петок (11 и 12 март) во термините 10, 12 и 14 часот се закажани...

Пуштена веб-страницата „Vakcinacija.mk“, граѓаните можат да се пријавуваат за вакцинација против ковид-19

Министерството за здравство доцна попладнево информира дека е пуштена e во употреба веб-страницата „Vakcinacija.mk“ на која граѓаните ќе можат да се пријават за вакцинација против ковид-19. -Секој заинтересиран граѓанин кој сака да прими вакцина, може да се пријави на веб-страницата. Потребно е да се пополни апликацијата за искажување заинтересираност за вакцинација. Со пополнувањето на формата, се регистрирате директно во националниот...

МЗ: Веб-страницата за искажување интерес за ковид-19 вакцина vakcinacija.mk не е во функција, но наскоро ќе биде

Веб-страницата vakcinacija.mk која беше пуштена во потреба во моментов не е во функција. Од Министерството за здравство информираат дека во моментов се прават последните технички прилагодувања. „Се прават последните технички прилагодувања на веб-страницата преку која граѓаните ќе можат да се пријавуваат со изразување заинтересираност за вакцинација против ковид-19. Штом се овозможи целосна функција на веб-страницата, ќе информираме повторно“, велат оттаму.

МОН: Државната матура ќе се одржи во јуни, а испитните програми ќе бидат со скратени содржини

Државната матура за средношколците ќе се одржи во предвидениот законски рок, односно во јуни 2021 година. Учениците од четврта година до крајот на месецов треба да ги пријават темите за проектната задача, а до крајот на декември да ги пријават и испитите од листата за полагање, која што е проширена со уште нови два предмета, соопшти Министерството за образование...

В понеделник и вторник упис на УКИМ – слободни се 10.798 места

В понеделник и вторник (31 август и 1 септември) ќе се врши пријавувањето за упис во прва година на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј" во Скопје. Прелиминарната ранг-листа со резултати од успехот од средно образование ќе биде објавена на 3 септември, додека пак, конечната ранг-листа на 7 септември. Запишувањето на кандидатите е закажано за 10 и 11 септември. Слободни се...

Водовод и канализација – Скопје започнува кампања за пријавување на дивите приклучоци на вода

ЈП Водовод и канализација – Скопје започнува кампања со цел подигнување на јавната свест за заштита на водоснабдителниот и канализацискиот систем под мотото „Биди одговорен, однесувај се совесно“. За да се заштити системот за водоснабдување во Скопје, граѓаните кои имаат информација за злоупотреба на водоводниот систем преку диви приклучоци, можат да пријават на телефонот 02 3073 010 во Дежурно...

Швајцарија воведе двонеделен карантин за патниците од Западен Балкан

За патниците кои пристигнуваат во Швајцарија од Северна Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Косово од денеска е воведен задолжителен двонеделен карантин. Албанија е единствената земја од Западен Балкан што не се најде на ажурираната листа на швајцарскиот Завод за јавно здравје, на која во моментов се наоѓаат 16 земји од целиот свет. Единствените земји кои се...

Болните од ковид-19 и лицата во самоизолација имаат рок до полноќ да се пријават за гласање

Фото: Борче Поповски
За да им се овозможи да го остварат своето гласачко право на предвремените парламентарни избори, болните од ковид-19 и лицата што се наоѓаат во самоизолација мора да се пријават до ноќеска на полноќ до Општинските изборни комисии или по електронски пат. На оние граѓани кои ќе се пријават ќе им биде овозможено да гласаат од нивните домови на 13 јули...

Болните и немоќните, како и лицата со ковид-19 и во самоизолација, треба да се пријават за гласање до 8 јули

Фото: Борче Поповски
Од денеска па сè до 8 јули, немоќните и болните лица, како и пациентите заболени со ковид-19 и лицата што се во самоизолација, ќе мора да се пријават до општинските изборни комисии за да го остварат своето право на глас на претстојните парламентарни избори. За нив, објавено е упатство за начинот на кој ќе се одвива пријавувањето и гласањето.  Лицата...

Димитров повика граѓаните затекнати во странство да се пријавуваат по е-маил

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ги повика македонските граѓани затекнати во странство поради ситуацијата со корона вирусот, задолжително да се пријавуваат во дипломатско-конзуларните претставништва (ДКП) за да може да се следи ситуацијата и да се преземаат мерки да им се помогне. „Почитувани македонски граѓани кои во моментов сте во странство, посебно вие кои немате регулиран престој и поради вонредно...

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...