fbpx
Таг: пријавени

таг: пријавени

Сите пријавени ќе бидат вакцинирани до 15 јули, најави Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека сите пријавени граѓани на vakcinacija.mk ќе бидат вакцинирани до 15 јули. Тој додаде дека списокот на пријавени за вакцинација е ревидиран и останати се околу 140.000 граѓани од сите возрасти кои ќе добијат термин за вакцинирање во следните две недели. Денеска се очекуваат 100.000 вакцини од „Фајзер“ кои ќе бидат распределени во големите...

Колективен имунитет би постигнале кон крајот на летото, оценува Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче очекува колективен имунитет да постигнеме до крајот на летото. Тој вели дека со пристигнувањето на поголемата количина на вакцини од 500.000 дози од „Синовак“, и 100.000 „Фајзер“ се очекува вакцинирање од 15.000 до 20.000 граѓани на ден. „Веќе е направен планот како ќе се одвива вакцинацијата дневно, согласно бројот на пријавени граѓани. Апелирам да се пријават,...

Ќе се бира меѓу 158 дигитални алатки на повикот КРЕАТОН за справување со Ковид-19

Вкупно 158, од 546 пристигнати иницијативи, одат во фаза на финална селекција на јавниот повик КРЕАТОН наменет за креирање на дигитални алатки и решенија за справување со последиците од Ковид-19, информираат од Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР).  Сите апликанти чии иницијативи поминаа претселекција, во следните 48 часа треба да изработат на активности и буџет, како и куса видео презентација пред Комисијата за евалуација и избор. Комисијата е составена од членови на...

До ДИК доставени 990 пријави од иселеници за референдумот

Денеска до 13 часот, преку веб-апликацијата www.dijaspora.sec.mk до Државната изборна комисија доставени биле вкупно 990 пријави од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство. ДИК информира дека од нив, 965 пријави биле прифатени, 23 се одбиени, а останатите се во обработка. Најголем број пријави се доставени за гласање во Берн – 83, во Лондон – 77, во...

За гласање на референдумот до сега се пријавиле 742 иселеници

Од Државната изборна комисија информираат дека денеска до 14 часот преку веб-апликацијата dijaspora.sec.mk до ДИК доставени се вкупно 742 пријави од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство. Од нив, 702 пријави се прифатени, 11 се одбиени, а останатите се во обработка. Во однос на податоците од јавниот увид во избирачкиот список, од ДИК соопштуваат дека заклучно...

Четири луѓе вчера биле пријавени за исчезнати

Во текот на вчерашниот ден, во полиција четири лица биле прогласени за исчезнати. Како што се дознава од полицискиот билтен, исчезнатите се од скопското село Црешево, Тетово, кавадаречкото село Сопот и од Скопје. Б.П. (73) од скопското село Црешево во полициската станица Гази Баба вчера пријавил дека во петокот од дома излегол неговиот 35-годишен син С.П. и оттогаш не се...

Секој втор работник е пријавен на плата пониска од таа што реално ја добива

Речиси секој втор работник е пријавен на плата која е пониска од таа што реално ја добива, односно на секој втор работник му се исплаќаат придонеси за здравствено и за социјално осигурување на плата која е пониска од реалната. Ова го покажала анкетата спроведена од Центарот за истражување и креирање на политики (ЦИКП), во текот на мај и на јуни годинава. - Еден од десет работници воопшто немаат...

Досега пријавени 540 граѓани од дијаспората за гласање на изборите

До денеска, до 14 часот, во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство, за гласање на претстојните предвремени парламентарни избори се пријавиле 540 граѓани на Република Македонија кои се на привремена работа или престој во странство. Како што информираат од ДИК, од пријавите 217 биле прифатени, 19 се одбиени, додека 340 се во фаза на обработка. „ДИК ги повикува сите граѓани...

МВР ги сумираше штетите од серијата земјотреси

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска излезе со збирна информација за штетите што ги предзвикаа серијата земјотреси што го погодија Скопје на 11 септември, од кои најсилниот беше со магнитуда од 5,3 степени според Рохтеровата скала, пријавени во Единицата за команда и известување во СВР Скопје. Според податоците на МВР, земјотресот предзвикал штети во станбени објекти, пукање на цевки од парно...

ДИК едногласно го усвои извештајот за пријавените спорни гласачи

Државната изборна комисија (ДИК) денеска едногласно го усвои извештајот за пријавените гласачи со спорни записи и заклучи дека во периодот за пријавување, односно од 26 јули до 19 август, пристигнале 8.922 пријави, од кои 3.620 пријави биле лично доставени до Комисијата, а 5.302 се поднесени преку веб-апликација. Од ДИК соопштија дека само 21 пријава биле одбиени, од кои една поради...

Во ДИК до денеска се пријавиле 6.984 спорни гласачи

Вкупно 6.984 граѓани, чии записи во избирачкиот список, по спроведени вкрстени и теренски проверки, се спорни, до денеска напладне се пријавиле во Државната изборни комисија (ДИК), соопштија од таму. Од нив, 3.015 се пријавиле во подрачните одделенија и канцеларии, како и во дополнителните канцеларии на ДИК, додека 3.969 за пријавување ја искористиле веб-апликацијата на интернет-страницата на Државната изборна комисија. Најмногу граѓани со...

Во ДИК до денеска се пријавиле 6.181 спорни гласачи

Вкупно 6.181 граѓани, чии записи во избирачкиот список, по спроведени вкрстени и теренски проверки, се спорни, до денеска напладне се пријавиле во Државната изборни комисија (ДИК), соопштија од таму. Од нив, 2.743 се пријавиле во подрачните одделенија и канцеларии, како и во дополнителните канцеларии на ДИК, додека 3.438 за пријавување ја искористиле веб-апликацијата на интернет-страницата на Државната изборна комисија. Најмногу граѓани со...

Во ДИК до денеска се пријавиле 5.022 спорни гласачи

Вкупно 5.022 граѓани, чии записи во избирачкиот список, по спроведени вкрстени и теренски проверки, се спорни, до денеска напладне се пријавиле во Државната изборни комисија (ДИК), соопштија оттаму. Од нив, 2.236 се пријавиле во подрачните одделенија и канцеларии, како и во дополнителните канцеларии на ДИК, додека 2.786 за пријавување ја искористиле веб-апликацијата на интернет-страницата на Државната изборна комисија. Најмногу...

Вчера регистрирани над 60 пријави за поплавени куќи, ниви и возила

Вчера по барање на Единицата за информации и команда (ЕИК) на Секторот за внатрешни работи Скопје било извршено фотографирање на 69 моторни возила на подрачјето на Гази Баба кои биле оштетени во поплавите, инфомираат од МВР. „На 10.08.2016 година во Единица за информации и команда на подрачје на СВР Скопје регистрирани се над 60 пријави од граѓани кои пријавиле поплавени...

Пронајдено тело на 12-годишно дете, а се трага по исчезнато 16-месечно девојче

Расте бројот на загинати лица во големото невреме што во саботата доцна вечерта го погоди Скопје и околината. Вчеравечер, како што информираат од МВР за „Мета“, во населбата Ченто било пронајдено телото на 12-годишно момче, кое настрадало додека со неговиот дедо се движеле со трактор по обиколницата. Од МВР велат дека се трага и по 16-месечно девојче, кое вчера...

Во ДИК до денеска се пријавиле 2.571 граѓани со спорни записи

До денеска напладне вкупно 2.571 граѓани, чии записи во избирачкиот список се спорни, се пријавиле во Државната изборка комисија (ДИК), соопштуваат оттаму. Од нив, 1.003 се пријавиле во подрачните одделенија и канцеларии, како и во доплнителните канцеларии на ДИК, додека 1.568 граѓани за пријавување ја искористиле веб-апликацијата на интернет-страницата на ДИК. Најмногу граѓани со спорни записи во избирачкиот список се...

2.137 граѓани со спорни записи до денеска се пријавиле во ДИК

Вкупно 2.137 граѓани чиишто записи во избирачкиот список се спорни се пријавиле до Државната изборна комисија(ДИК), информираат оттаму. 817 лица се пријавиле во подрачните одделенија и канцеларии и во дополнителните канцеларии на ДИК, додека 1.320 граѓани за пријавување ја искористиле веб-апликацијата на интернет-страницата на ДИК. Најмногу граѓани се пријавиле во општините Чаир, Сарај, Аеродром и Кичево.

Сè помал интерес за професијата полицаец

Вчера почна селекцијата на кандидатите што се пријавиле на огласот на Министерството за внатрешни работи за пополнување на своите редови со нови 600 полицајци. На конкурсот, кој беше распишан на 15 јули и траеше до 30 јули, се пријавија 3.972 кандидати. Ако се погледнат бројките на пријавени кандидати на конкурсите на МВР од претходните неколку години, впечатокот е дека се намалува...

1.560 граѓани со спорни записи се пријавиле во ДИК

Вкупно 1.560 граѓани чиишто записи во избирачкиот список се спорни се пријавиле до Државната изборна комисија(ДИК), информираат од ДИК. 522 лица се пријавиле во подрачните одделенија и канцеларии и во дополнителните канцеларии на ДИК, додека 1.038 граѓани за пријавување ја искористиле веб-апликацијата на интернет-страницата на ДИК. Најмногу граѓани се пријавиле во општините Чаир, Тетово, Аеродром и Кичево.  

Годинешниот „Виз ер – Скопски маратон“ ќе биде најмасовен досега

Повеќе од 4.500 лица од 38 земји од светот досега пријавиле учество на годинешниот „Виз ер - Скопски маратон“, кој годинава ќе се одржи на 8 мај, по повод Денот на Европа. - Очекуваме 12. издание на Скопскиот маратон да биде најмасовно, како и најпосетено досега. Бројката до денеска e 4.500 пријавени учесници, а има уште еден месец и еден...

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, сега мора да се штеди струја

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на пратеничко прашање истакна дека Владата има план за справување со енергетската криза и веќе ги има ставено во функција сите свои капацитети, посочувајќи...