fbpx
Таг: пријава

таг: пријава

Српска министерка поднесе пријава поради лажен профил на „Фејсбук“

Српската министерка за градежништво, сообраќај и за инфраструктура, Зорана Михајловиќ, поднеле пријава против непознато лице кое на социјалната мрежа „Фејсбук“ отворило нејзин лажен профил. Лажниот профил е отворен на 14 октомври под име „Зорана избори 2016“ и со него, како што се наведува во соопштението од српското МВР, се нанесува професионална и лична штета на потпретседателката на Владата, а корисниците...

Македонските превозници сè уште не пријавиле штета од блокадата на границата

Македонските превозници сè уште не пријавиле штета поради блокадата на српско-хрватската граница и неколкудневниот застој, изјави денеска министерот за економија, Беким Незири. За пишувањата во медиумите дека Хрватска е подготвена херметички да ја затвори границата со Србија, Незири истакна дека како министерство ги следат сите чекори и подготвени се да одговорат на секое сценарио. - Хрватска е членка на Европската унија...

Му вперил пушка во автомобилот оти свирнал со сирената

Триесет и деветгодишен скопјанец вчера попладне во полиција пријавил дека непознато лице му се заканувало и му вперило пушка „пумпарица“ додека со возилото се обидувал да се вклучи во сообраќај. Како што информираат од полицијата, според пријавата, инцидентот се случил околу 16.45 часот на улицата Јани Лукровски во Скопје, кога М.Б. (39) сакајќи да се вклучи во сообраќај, дал знак со...

Одбил да застане и удрил полицаец на раскрсница

Полициски службеник вчера, околу пладне, бил удрен од автомобил додека го регулирал сообраќајот на раскрсницата од улиците Маршал Тито и Видое Смилевски-Бато, во Тетово. Според полицијата, сообраќајниот полицаец бил удрен од автомобил, што го управувал А.Б. (31) од селото Нераште, кој одбил да застане на неговата наредба. Полицаецот веднаш бил пренесен во Клиничката болница во Тетово, за укажување лекарска помош, а...

Исчезна 33-годишен скопјанец

Вчера, околу 10.40 часот, во полицискара станица Гази Баба, Б.П.(71) пријавил дека на 16 јули, од дома во непознат правец се оддалечил неговот син С.П. (33). Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

„Анима мунди“ поднесе претставка против Општина Битола

Здружението за заштита на животни „Анима мунди“ поднесе претставка до Агенцијата за храна и ветеринарство за Општина Битола, поради нехуман третман, нехумано згрижување и сместување на бездомните кучиња во општина Битола. Пријавата се однесува и за несоодветното чување на животните во битолската зоолошка градина во крајно сурови услови, мачење и усмртување, работење без програма и за дејствување надвор од одобрено прифатилште. -...

Млад скопјанец пред 13 дена излегол од дома и не се вратил

Четириесет и шестгодишен скопјанец вчера претпладне во полициската станица Гази Баба пријавил дека неговиот 22-годишен син исчезнал пред 13 дена. Според пријавата на родителот, Б.И.(22) на 13 март се оддалечил во непознат правец и оттогаш му се губи трага. Од полицијата велат дека преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Во Кочани силувана 21-годишна девојка

Полицијата се сомнева дека 30-годишниот В.С. силувал 21-годишна девојка од Кочани во нејзината семејна куќа во саботата, во 4.30 часот наутро. Ова кривично дело дело, според полицијата, осомничениот го извршил со примена на сила. Кривичната пријава се темели врз исказот на девојката, која случајот го пријавила во полицијата. На осомничениот за силување В.С., судија на претходна постапка во Основниот суд во Кочани му изрекол...

Вработен во Воспитно-поправниот дом Тетово криел силување

Основното јавно обвинителство во Велес поднесе обвинение против раководителот на Секторот за обезбедување во Воспитно-поправниот дом Тетово – одделение во Велес, бидејќи не пријавил силување на малолетник од други штитеници на домот. „Обвинетиот се товари дека во својство на службено лице, откако добил известување за сторено кривично дело силување малолетник од страна на други штитеници во домот, истото не го...

Штитеничка на домот „25 Мај“ пријавена за исчезната

Работник во домот „25 Мај“ вчера попладне, во полициската станица Чаир, пријавил дека претходниот ден од домот исчезнала 13-годишна штитеничка, информираат од МВР. Според пријавата, девојчето последен пат било видено во неделата, околу 10 часот, кога се оддалечило од домот во непознат правец. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на штитеничката.

Опожарено „бе-ем-ве“ во скопското село Света Петка

Полицијата вчера добила пријава дека во скопското село Света Петка е опожарено возило, информираат од МВР. Според полицијата, станува збор за автомобил марка „бе-ем-ве“, со швајцарски регистарски ознаки, сопственост на И.А. (51), а бил опожарен меѓу средата и четвртокот, во периодот од 17.30 до 3.30 часот. Полицијата работи на расчистување на случајот и откривање на причините и околностите за настанувањето на...

„Анима мунди“: Да се затвори стационарот „Вардариште“

Изминува веќе четврта година откако постојано укажуваме дека стационарот „Вардариште“ никако не ги задоволува стандардите за хуман третман на животните и суштински го крши Законот за заштита и благосостојба на животните, реагираат од здружението за заштита на животни „Анима мунди“. - Ситуацијата особено станува драматична деновиве, во услови кога температурата е под нулата, и кога држењето на животни во стационарот (без...

47-годишен скопјанец пријавен за исчезнат

Скопјанецот С.С. (47) синоќа бил пријавен за исчезнат од член на неговото семејство, информираат од полицијата. Случајот во полициската станица Бит-пазар, вчеравечер, околу 23.30 часот, го пријавил Ф.С. (29), кој рекол дека на 12 декември неговиот чичко се оддалечил од дома во непознат правец. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на скопјанецот.

Скопјанец со нож го нападнал својот татко

Скопјанец вчера попладне го нападнал својот 65-годишен татко и со нож му нанал расеченица на лицето, информираат од полицијата. Како што појаснуваат оттаму, вчера околу 16 часот меѓу таткото Т.Г. и неговиот син К.Г. (41), настанала расправија во која синот првин искршил врата од соба, а потоа го нападнал својот татко и со нож му нанел расеченица во пределот на устата. Синот...

Пријава за директорот на Државниот инспекторат за земјоделство

Гевгелиската полиција поднела кривична пријава против Р.С., директор на Државен инспекторат за земјоделство, поради злоупотребa на службената положба и овластувања. Тој, спротивно на законските прописи, подготвил два службени акти со кои го задолжил Министерството да склучи договори за закуп на земјоделско земјиште со фирмите „Ди си Мила“ ДООЕЛ од Стар Дојран и „Милена пром 2000“ ДООЕЛ од Нов Дојран,...

Пијан штипјанец ја нападнал сопругата

Штипјанка утрово, во локалната полициска станица, пријавила дека била физички нападната од нејзиниот сопруг, информираат од МВР. Таа пријавила дека ноќеска, триесетина минути по полноќ, нејзиниот сопруг С.П. (31), без повод и причина, почнал да ја удира по телото и по главата. Жената исплашена побегнала од својот дом, а по пријавата на случајот, била прегледана од лекар кој констатирал телесни...

Кочанка го пријавила чичко ѝ за сексуален напад

Дваесет и едногодишна жена вчераутро во кочанската полиција пријавила сексуален напад од нејзиниот чичко, информира полицијата. Како што информираат оттаму, таа пријавила дека вчера, околу 3 часот, во соба влегол нејзиниот чичко, на возраст од 23 години, кој заканувајќи ѝ се со нож дека ќе ја убие неа и нејзините малолетни деца, почнал сексуално да ја малтретира. Кратко време по пријавата,...

Штипјанка пријавена за исчезната

Дваесет и седумгодишната штипјанка Е.М., која живеела во Пробиштип, вчера била пријавена за исчезната, информираат од полицијата. Исчезнувањето, околу 15.45 часот, го пријавила нејзината сестра Н.З. (25), која во СВР Штип рекла дека Е.М. излегла од својот дом со изговор дека ќе оди на работа, но до моментот на пријавувањето не се вратила. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на штипјанката.

Дваесетгодишна скопјанка пријавена за исчезната

Дваесетгодишна скопјанка, во саботата била пријавена за исчезната во полициската станица во Карпош. Случајот, во саботата, околу 23 часот, го пријавил А.С. (18), невенчан сопруг на исчезната С.С. Тој пријавил дека С.С. заминала во непознат правец истиот ден околу 10 часот. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на девојката.

Исчезна девојка од струшко Делогожди

Во струшката полиција, вчера, околу 10.30 часот, било пријавено дека 26-годишна девојка исчезнала од нејзниот дом во селото Делогожди. Случајот, според полицијата, го пријавил роднина на исчезната, кој рекол дека неговата внука истиот ден, околу 2.15 часот, излегла од нивниот дом. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на девојката.

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се...